SİYASET

Ergün Diler : Hanedan zorda

Tarih
28 Ocak 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Ergün Diler

28 Ocak 2015

Tarihi gerçek anlamda iyi bildiğimiz zaman, yani SİYASİ OPERASYONLARI doğru okuyabildiğimiz zaman, kurulan yeni tezgahları anlamak çok zor değil! Ama bizim en büyük sıkıntımız TARİHİ masal gibi okumak! Zaten OSMANLI karşıtı bir ELİT, gücü içeride elinde tuttuğu için gerçeklerle buluşamadık!
Son söz onlarda olunca ne SARAYI ne SULTANLARI ne de Osmanlı devleti ile para politikasını tanıyabildik! Oysa o dönemlerdeki mücadele bugüne ışık tutuyordu! Muhammed bin Abdülvahhab, VAHHABİLİK mezhebinin kurucusudur!
1703'te DİRİYE civarında doğdu. Gençliğinde BASRA'da tanıştığı İngiliz CASUS HEMPHER ile hayatı değişti! İngiliz casus ondaki hırsı görünce YENİ BİR AKIM kurması gerektiğini ve karşılığında alacaklarından söz etti!
Operasyon, İSLAM üzerineydi!
Peygamberimizin vefatından yüzyıllar sonra yeni bir MEZHEP geliyordu! Akıl İngiliz'indi! Büyük Britanya'yı arkasına alan Abdülvahhab çevresindeki kabilelerle ilişki kurdu.
Yeğeni Muhammed İbn Suud ile Bedevilerden ve HAC kafilelerini yağmalayan çetelerden ordu kurdu!
Yine işin arkasında İngilizler vardı!
Amaç OSMANLI'ya saldırmaktı!
Bu aynı zamanda ilk SUUDİ Devleti'ydi! Osmanlı'yla savaş emri verdi ancak ömrü yetmedi! Yerine İbn Suud geçti ve o da Osmanlı'ya karşı yıpratma savaşına başladı. KERBELA talan edildi. Mekke ve Medine'ye saldırdılar. Osmanlı, ZEND HANEDANLIĞI ile savaştığından yardım gönderemedi!
Bunun üzerine SUUD, Yemen ve Umman'ı da alarak ARAP YARIMADASI'nın kontrolünü ele geçirdi! Padişah II. Mahmud, Kavalalı Mehmet Ali Paşa'dan yardım istedi!
Kavalalı da Sudan'daki FUNC DEVLETİ ile savaştığı için sefere oğlu TOSUN PAŞA'yı gönderdi!
Paşa kısa sürede Arabistan'ı Osmanlı adına geri aldı! Doğu ve güneye çekilen Suudlar, İKİNCİ SUUD DEVLETİ'ni kurdu! Osmanlı'nın güvendiği EL REŞİD Devleti bu devleti ortadan kaldırdı! Birinci Dünya Savaşı öncesinde ve sırasında İNGİLİZ casus LAWRENCE ortalığı karıştırdı!
Hicaz Krallığı ve Nejd Sultanlığı ortaya çıktı!
Osmanlı'ya karşı ayaklanan Abdülaziz El Suud, bu iki gücü İngilizler'in büyük desteği sonucunda ZORLA birleştirdi. Ve bugünkü SUUDİ ARABİSTAN doğdu!
İngilizler neredeyse 220 yıl uğraşıp hem İslam'ı hem Osmanlı'yı böldü!
Meşakkatli ama büyük operasyondu!
Sarışın, mavi gözlü, uzun boylu, geniş omuzlu İNGİLİZ göremeden Osmanlı da, Müslümanlık da kulvar değiştiriyordu! Zaten büyük devletleri büyük yapan AKILLARIYDI! Osmanlı o şartlarda bile iki asır direndi! Oyunları bozdu! Ama İTTİFAK öyle büyüktü ki yapacak bir şey yoktu!
Devleti kuran Abdülaziz birleştirici güç olmak adına 22 kabileden 22 kadınla evlendi!
Bunlardan en önemlisi Hassa Al Sudairi idi! Bu evlilikten 7 ERKEK ve 4 kız çocuğu dünyaya geldi. NEJD'in güçlü ailesinin kızı 11 çocukla çok ama çok öne çıktı!
Erkekler daha sonra kral olacak Fahd, Sultan, Abdul Rahman, Nayef, Türki, şimdiki KRAL Salman ve Ahmed'di!
Kızlar ise Luluwah, Latifa, Jawhara, Jawaher'di! Bu SUDAİRİ 7'lisi olarak bilinen kardeşler 1960'larda SUUD ile FAYSAL'ın arasındaki taht kavgasında destekledikleri ismi yönetime getirmeyi başardı! O günden sonra da her kritik makamda bu soy vardı! Faysal da koltuğa geçmek için bunlarla yaptığı anlaşma gereği yolu açmıştı!
Yani ABDÜLVAHHAB ile yola çıkan Muhammed İbn Suud'un soyu tahta geçerken birbirleriyle kavga ediyordu! BÜYÜK OLAN TAHTA ÇIKAR yasasını da Sudairi 7'lisi Faysal'a verdiği destekle bozuyordu!
İşte şimdi yeni KRAL SELMAN'dan sonra işler daha da karışacak! Hatta hayatta iken!
Neden mi?
Merkel, Haziran 2014'te bir Rus dergisine verdiği röportajda "Putin'in, Lizbon'dan Vladivostok'a kadar ortak bir ekonomik pazar fikrini destekliyorum" dedi. Yani Atlantik'ten ta Japonya'nın karşısındaki şehre kadar... Fransa ve Almanya özellikle son dönemde Amerika'yı dengelemek için hep RUSYA kartına sarıldı! Ancak UKRAYNA, CIA tarafından karıştırılınca işin içine Almanlar da girmek zorunda kaldı!
Fransa ise Rusya'yı yanlarına alıp Amerika'yı Ortadoğu ve Afrika'dan silmek istiyordu! Ancak bütün oyunları SUUDLAR bozuyordu!
Petrol fiyatlarını indirerek Rusya'yı zayıf ortak noktasına çekiyordu! Tabii işin arkasında Amerika vardı! Suudlar sadece denileni yapıyordu! Ruslar'ın sağ eliyle ÇİN'i, sol eliyle de Avrupa'yı birbirine bağlamasını istemiyordu!
Aksi, kendileri için BİTİŞ demekti!
Tüm bunlar olurken bizim çok yakından tanıdığımız Standart and Poors, Fitch ve Moody's Rusya'nın notunu indirdi! Yani "Oradan kaçın!" dedi!
Bu sırada, 3 Rus New York'ta borsada operasyon yapmak üzereyken tutuklandı! Bu sayının 1500'e çıkacağı fısıldandı! Dün de Başkan Obama, yanına Amerikan DERİN devletinin başı sayılan James Baker, Brent Scowcroft ve Condoleezza Rice'ı alarak Riyad'a indi! Başsağlığı için!
Tabii CIA Başkanı John Brennan da oradaydı! Danışmanlar Susan Rice ile Lisa Monaco da hazır bulunuyordu!
Charlie Hebdo saldırısı ile Amerika ve CIA, Müslüman dünyasını AVRUPA'dan koparmak istediğini açıkça gösterdi! Çok net mesaj verdi! IŞİD'e destek veren, SİSİ'ye silah yağdıran SUUDLAR burada da Amerika ile birlikteydi! Yani Washington'ın yapmak istediğini onaylıyordu! Elindeki petrol ve dolar gücü bunu yapmaya yeter de artardı! SUUDLAR'ın Washington çizgisinden çıkmayacağını gören ALMANYA cenazeye 700 EURO'luk YOLSUZLUKTAN dolayı koltuğundan indirilen eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff'u gönderiyordu! Yani "ACINIZA KATILMIYORUZ!" diyordu! SUUD HANEDANI'na operasyon yakındı!
Bölmek için geleceklerdi!
İlk işaret törende verilmişti!
Amerika da Avrupa da çok net konuşuyordu! Sadece biz duymuyorduk! Rusya darbe üstüne darbe alırken GAZPROM "2016'dan itibaren GAZIN VANASI Türkiye'nin elinde olacak!" açıklaması yapıyordu! İKİ KANAT da Türkiye'yi yanına almak zorundaydı!
Etrafımızda şekillenen mücadele bizi de içine çekmekteydi!
Hep dediğim gibi, TÜRKİYE olmadan kimse bir adım yol alamazdı!
İki tarafın da ANKARA'ya yanlışları vardı!
Eğer Türkiye "Avrupa" derse Obama daha büyük uçakla ve daha büyük kalabalıkla buraya gelmek zorunda kalacaktı!
Yok, eğer cevap "Washington!" olacaksa Avrupa'nın cenazesine kimse gidemeyecekti!
Olay bu!

Takvim

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;