DÜNYA

Ergün Diler : Gizli masa

Tarih
20 Eylül 2020
İzlenme
Kişi
Yazar
Ergün Diler
BİZLER olayları genellikle SİYASİ olarak yorumluyoruz. Oysa bu, en fazla gerçeğin bir kısmına götürür bizi. EKONOMİ yani PARAYI bulmadan gidilecek bir yol yoktur.
Operasyonları anlamak için de daima önce PARAYI görmek gerekmektedir. İnanın gerisi masaldır… Büyük güçler daima GÜÇ ve PARAYI yan yana konumlar.
Oyunlarını da buna göre hayata geçirmek ister. Şimdi bizi yine yakından ilgilendiren bir toplantıya götürmek istiyorum. Hatta iki toplantıya… Aklınıza hemen şu soru gelebilir:
Bu toplantıları da nereden biliyorsunuz? Doğal... Ama sızdırıldığı için biliyorum… Benim dışımda da bilenler var yani… Konu önemli mi önemli… "AKDENİZ" diye uzun süredir boşuna yazmıyorum. Düğüm burada çözülecek gibi… Açalım… ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow 1 Eylül tarihinde önemli bir toplantı yaptı.
Amerika Birleşik Devletleri'nin iflastan kurtuluşunun tek yolunun Akdeniz'den geçtiğine karar kıldı. Düşünebiliyor musunuz ABD ÇÖKMEMEK İÇİN
AKDENİZ'E TUTUNMAK ZORUNDA… 
Trump loyalist, CNBC host Larry Kudlow to lead economic council - The Salt Lake TribuneToplantıdan çıkan ana fikir bu!
ABD Kongre Bütçe Ofisi, 2020 bütçe açığının 3 trilyon 300 milyar dolar olduğu raporunu Steven Mnuchin'e sundu. Raporda sağlık sistemi, sosyal güvenlik, ulaştırmanın 3 yıllık açığının 10 trilyon doları bulacağı yazıldı. Bunu şöyle de okuyabiliriz: AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ
ÇÖKÜŞTE… Kesin olan şu ki ABD hiç bu kadar kötü durumda kalmamıştı. Taraflı tarafsız herkes bunu biliyor ve konuşuyor… Bu nedenle AKDENİZ artık ABD için hayati kozlardan biri.
Belki de son şans… Steven Mnuchin, Mike Pompeo ve Larry Kudlow'un dışında önemli ekonomistler ve askeri strateji uzmanları Akdeniz'le ilgili aylardır çalışıyorlardı. Hepsi masanın etrafında buluştu.
Uzaktan bakınca masaya gelen rakamlara odaklanınca şunun altını çizmek zor değil:
Akdeniz, Washington için 20 trilyon dolar anlamına geliyor.
Denizaltındaki trilyon dolarlar evet çok önemli. Ancak İpek Yolu başta olmak üzere Akdeniz'in stratejik üstünlüğü Washington'ın geleceğini belirleyecek.
Şimdi gelin ikinci gizli toplantıya uzanalım… Son günlerde ismi "ERDOĞAN KARŞITLARINA DESTEK VERELİM. TÜRKİYE'DE İKTİDARI DEĞİŞTİRELİM" çıkışıyla anılan JOE BIDEN'a geçelim… Obama'nın yardımcısı, Trump'ın rakibi olan isme odaklanalım.
Son dakika haberler... Türk siyasetini dizayn edeceğini söyleyen Joe Biden'in skandal sözlerine peş peşe sert tepkiler - Haberler HürriyetBaşkan Trump, Akdeniz konusunda sessiz kalırken Joe Biden devletin gizli kodlarını yönetenlere verdiği brifingde Akdeniz planlarını anlattı. Yani AKDENİZ her önemli masanın manşeti… Biden bunu bildiği için DERİN DEVLETİ yanına almak ve seçimde ipi göğüslemek istiyor. DERİNLERLE yaptığı toplantıda konuşulanlar çok ama çok önemli… Biden, Akdeniz'in en önemli toprak parçası Kıbrıs adasını İngiliz kontrolünden çıkartıp, Amerikan kontrolüne alacağını anlattı. Cümleye böyle başladı.
Çıtayı koyduğu yeri düşünün… Biden, "Birçok ülkeyi işgal ederken medya karşımızdaydı.
Ancak etkisiz kaldıklarını gördük. Şimdi Kıbrıs adasını işgal edersek, buna kim itiraz edebilir. Türkiye. Ancak Türkiye, iç sorunlarla savaş verirken, Kuzey Kıbrıs'la ilgili planlarını gerçekleştiremez. Güney Kıbrıs mı? O en kolay olanı. Silah ambargosunun kaldırılması sonrası binlerce Amerikan askeri Güney Kıbrıs'taki üslerine gidecek. Bu plan Irak'tan daha kolay sonuçlanacak" dedi.
Trump'ın karşısına geçen ve BEYAZ SARAY'a göz diken ismin kafasındaki bu… Biden bunları AMERİKA'nın en güçlü isimlerine anlattı. O toplantıdan sonra da yine AMERİKA'nın en etkili üç gazetecisiyle bir araya geldi. Akşam yemeği yedi… Yemeğin yeri Washington'du.
Biden bütün sorulara AKDENİZ penceresinden cevap veriyordu.
Yeni bir Ortadoğu yeni bir Afrika planlarken, Akdeniz'i merkeze koyuyordu.
Jake Sullivan on Asia | Asia SocietyBiden'in Politika Danışmanı Jake Sullivan bu özel brifinge şahit oldu. Zaten o brifingi ayarlayan kişi Jake Sullivan'dan başkası değildi. 43 yaşındaki bu genç adamın uzmanlık alanı Akdeniz ve Türkiye.
2013 yılında ABD'nin İran müzakerelerinin mimarı da Jake Sullivan'dı. İran'la ilgili karar almadan Türkiye'nin durumunu anlatan Sullivan, Türkiye'nin Washington ile yakın olması gerektiğini düşünen biriydi.
2013 yılında bu düşüncede olan Jake Sullivan, artık Türkiye'nin resmen karşısında… Yaptırımı düşünen isimlerin başında… Olay bu kadar değildi! AMERİKA'yı anlamamız için toplantının arka planını bilmemiz gerekiyordu!
ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow'a Akdeniz konusunda bilgiler veren kişi kimdi? Kim olabilirdi? EVET! Yine o!
Yani Jake Sullivan… Durum böyle olunca AMERİKAN DERİN DEVLETİNİN HERKESİ AYNI MASANIN ETRAFINA TOPLADIĞINI GÖRÜYORSUNUZ…
Trump'ın en önemli bakanları ve danışmanları, düşman olarak gördüğü zekasıyla alay ettiği Joe Biden'ın danışmanı Jake Sullivan'dan bilgi istiyordu. Ama insanlar bunları bilmiyordu. Bir SAHNE vardı bir de GERİSİ… Eğer Biden BAŞKAN olursa bu toplantı sayesinde olacak. Peki Joe Biden Beyaz Saray'a geçerse yetkiler kendisinde mi olacak?
Elbette hayır… Hayır hayır Jake Sullivan'da da olmayacak.
Sullivan, Washington'daki derin toplantıyı ayarlarken bir kadından yardım istemişti. O kadın kimdi?
Demokrat Parti başkan adayı Joe Biden'ın Başkan Yardımcısı olarak karar verilen Kamala Harris'ti.
Who is Kamala Harris? Bio, age, family, and key positions - Business InsiderZincirleme bir güç gösterisi gibi... ABD'de başkanlık seçim elbette önemli. Ancak Biden kaybetse bile ABD'nin Akdeniz planında sapma olmayacak.
Akdeniz para denizi. Doğru.
Ancak stratejik konumu paradan daha önemli. Washington, Akdeniz'den vazgeçmeyecek.
Bir gün olur mu bilinmez ama bu tarihten silinene kadar değişmeyecek.
Jake Sullivan ya da Kamala Harris… Bu iki isim başkanlık Biden'a verilmese de öne çıkacak. Sullivan ve Harris, gelecekte medyatik olmasalar da Washington'ın kararlarında merkezde yer alacaklar. Biden gelirse bu toplantı sonucu gelecek… Bunu da unutmayın… AKDENİZ pek çok şeyin anahtarı… Bugün de yarın da…

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • MİSAFİR

  22 Eylül 2020 17:54
  0 0
  Siyonistler ABD'nin batmaması için Kıbrıs'ı almak zorunda olduğuna ikna ediyorlar. Siyonistler SION ülkesinin sınırları içinde gösterdikleri Kıbrıs adasını işgal etmesi için ABD'nin askeri siyasi ve ekonomik güç odaklarını kullanıyorlar. ABD Kıbrıs'ı işgal ederse ABD çökmekten ve dağılmaktan kurtulacak mı? Hayır. Siyonistler Kıbrıs'ı ABD'ye işgal ettirip sonra da ABD'nin parçalanmasını izleyecekler. Kıbrıs da Siyonistlere kalacak. ABD'nin değil Siyonistlerin Kıbrıs Planı bu.
 • MİSAFİR

  21 Eylül 2020 12:39
  0 0
  ABD SION ülkesinin kurulmasına zemin hazırlamak için sadece Irak ve Suriye’de 6 trilyon dolar harcadı. ABD’nin parçalanmaktan kurtarabilmesi için Siyonistlerin güdümünden kurtulması hatta Siyonistlere ve ABD’nin askeri, siyasi ve ekonomik gücünü kullanarak kazandığı servetlerine hükmetmesi şart. ABD’nin böyle bir çaba gösterdiğini de görmek bir yana, Küreselci Siyonistlere karşı ülkesini savunduğunu sandığımız Trump bile hala Kudüs’ü Siyonistlere kazandırmak için ABD’yi harcamaya devam ediyor.
 • MİSAFİR

  21 Eylül 2020 12:39
  0 0
  Akdeniz'de 20 Trilyon Dolar yatıyor diyorsunuz. En iyi ihtimalle bile ABD'nin bu rezervin tamamına sahip olması, çıkarıp satarak Dolar'a çevirmesi 5 yıl sürse, 20 Trilyon dolar sadece 5 yıllık bütçe açığını kapatır ABD'nin biriken borçlarını kapatmaya yetmez. Bu da ABD'yi kurtarmaz. ABD'yi Dolar'ın sahibi olan Siyonistler kurdu, Başkenti Kudüs olan SION ülkesini kurmak için kullanıyorlar ve işleri bittiğinde de batıracaklar.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;