SİYASET

Ergün Diler : Fors parlayacak

Tarih
08 Ağustos 2014
İzlenme
Kişi
Yazar
Ergün Diler
8 Ağustos 2014...

Türkiye'nin nasıl bir mücadele içinde olduğunu anlamak için bölgede olup biteni iyi incelemek gerekiyor! Öyle şeyler oluyor ki ANALİZ yapamadan bir başka oyun sahne alıyor! Çok hızlı görüp çok hızlı düşünmek zorundasınız! Birinci ve ikinci dünya savaşlarından sonra kurulan ve hiç sarsılmayacak sanılan KURGULAR temelinden sallanıyor!
Hem eski oyun kurucular, hem de eski oyunu çöpe atmak için sahaya çıkanlar bizim görmediğimiz alanlarda çarpışıyor!
Oyunun içinde bölgede olan herkes var! Suudi Kralı'ndan Ürdün Kralı'na, Esad'dan Maliki ve Barzani'ye kadar herkes oyunun tam göbeğinde! Bir de perde arkasında İngiltere, Rusya, Çin ve ABD gibi büyük oyuncular var!
Herkesin elindeki kart kendi için özel!
Ama bütün bu oyuncular maçı alabilmek, kendi kurallarını uygulamaya koyabilmek için Türkiye'ye muhtaç!
Çevresiyle ilgilenen bir Ankara olmadan kimsenin ipi göğüsleme şansı yok! Bu benim değil, o devletlerin sözü!
Dünyadaki artan petrol ihtiyacının YÜZDE 45'ini karşılayacağı hesap edilen ve aynı zamanda GAZ zengini olan IRAK'ın sahada nasıl yer alacağı herkesin cevabını merak ettiği bir soru!
Alanda mücadele kıyasıya sürerken Türkiye'yi kendi yanına almak isteyenler de kontra operasyonlar için bölgede!
Kimin kullandığı konusunda ciddi kafa karışıklığı bulunan IŞİD bunun ilk adresi!
Bilinen 8000 savaşçısı bulunan örgütte Avrupa'nın çeşitli yerlerinden getirilen çok sayıda insan var! Sadece Avrupa mı? Değil elbette! İçlerinde savaşan en az 1000 ÇEÇEN var! Suudi Arabistan, Kuveyt, Gürcistan, Mısır, Filipinler, Ürdün, Yemen, Sudan, Libya ve Çin Uygur bölgesinden katılım çok yüksek! Bir de bölgedeki hapishanelerden özel izinle (!) bırakılanlar!
Daha önce yazmıştım!
Örgütü kuran ve yöneten CIA eski Başkanı David Petraeus! Yani Çuvalcı Paşa! Cezaevinden çıkardığı Ebu Bekir Bağdadi ile Irak'ta biraya gelmiş ve hareketi başlatmıştı! Arkasındaki güç ise çok konuşulmamıştı! Aylar önce bir dostum TABLOYU aktarmıştı!
Stavridis'i yani OBAMA'ya karşı net tavrı ile bilinen işadamını yazmıştım!
Ama onun da arkasında uzayan bir HAT vardı! ABD başkanlarının KARA KUTUSU Brent Scowcroft'la başlayan GÖLGE, Kissenger'a kadar uzanıyordu!
Operasyonun Türkiye ayağında ise bölgeyi iyi bilen Ricciardone vardı! IŞİD bölgedeki PETROL paylaşımını yapmak için icat edilmişti! Zaten bunu yapmak için görev verildiği Deir Ez-Zor petrol kuyusuna yaptığı saldırı ile anlaşılmıştı!
Bölgede patlayan bombalar umurlarında değildi!
Kimin ne alacağına IŞİD üzerinde etkili olanlar karar verecekti! Planlar bu yöndeydi! Silah ve para yardımı bakımından oldukça zengin olan IŞİD, iki dünya savaşıyla kurulan dengeyi sarsmak için oradaydı!
Ama işin ilginci IŞİD'in içinde eski oyuncuların adamları da vardı!
Baktığımız zaman Kissenger'ın yakın olduğu aileler de sır değildi! Boğaz'da kimlerin yalısında kaldığı bilinmeyen bir şey değildi! Ve bu grup, Stavridis başta olmak üzere Maliki'ye Kürtler'in özerkliğini tanıması için BASKI kurduruyordu! Hatta Obama yanına çağırdığı Maliki'ye bunları yüzüne baka baka söylüyordu!
Gariptir, değişen bir şey olmuyor, Irak'ta dengeler aynen kalıyordu!
Bağdat "Petrolümüz SOMO üzerinden dünyaya satılır ve elde edilen gelir New York'taki hesaba yatar!" diye diretiyordu! Bu Kürtler'in alamadıkları payın çoğalmasından başka bir anlama gelmiyordu! Bu denge aynı zamanda Türkiye'nin devredışı kalması demekti! Herkesten önce Ankara topa girdi! Obama'nın Maliki'ye yaptığı baskıya aldanmadan Barzani ile el sıkıştı ve iki tarafın da kazanacağı anlaşma hayata geçti! TÜPRAŞ ve DELTA OIL üzerinden düşünülen dağıtım olmadı!
Bağdat'ın SOMO'su yerini Kürtler'in KOMO'suna bıraksa da TÜPRAŞ ve Delta Oil de su koyuverdi!
Bütün bunlar olurken SURİYE üzerinden geçirilmesi düşünülen petrol boru hattı projesi şimdilik rafa kalktı!
Belki Ankara'nın Kürtlerle bir anda el sıkışması buna sebep oldu! Bilinmez!
Ama bölgeyi en iyi bilen YABANCI oyuncu İngiltere, Suriye'de kenara çekildi! Irak petrolünün ABD ve Avrupa'ya dağılımı konusunda kendi planlarını devreye sokmak için hem içeride hem dışarıda Erdoğan karşıtı hamleler yaptı!
Özellikle Erdoğan'ın bir Müslüman olarak kullandığı DİLDEN çok rahatsız oldu! Abdülhamit Han gibi Ortadoğu'yu BİRLEŞTİRİCİ bir üslup kullanan Erdoğan, istemeden bütün planların içinde yer aldı! Çünkü hiç kimse Ankara'sız bir şey yapamaz hale geldi!
Ama bunu anlamayan ve göremeyen bir tek CHP'ydi!
IŞİD'i kuranlar da, içine sızanlar da, Erdoğan'ın kullandığı DİLDEN korkan diğer MÜSLÜMAN ülkeler de kenara çekilip izlemek zorunda kaldı!
Ortadoğu'da PİYASA DÜZENLEYİCİSİ olarak gelen IŞİD, Maliki'ye "Kürtlerle anlaş!", Kürtler'e "Bizsiz adım atamazsın!", Türkiye'ye "Sana istediğin adımları attırmayız!", İran'a "Mezhepsel faaliyetlerini yıkarız!" mesajı veriyordu!
Scowcroft'un yakın arkadaşı ve Atlantik Konseyi Başkanı Frederick Kempe "Mevcut dönemi bir dönüm noktası olarak görüyoruz, tıpkı 1918 ve 1945 gibi. Türkiye, bölgede bir istikrar yaratıcı olarak her açıdan merkez bir ülke. ABD ve Türkiye ne kadar birlik içinde çalışırsa, o kadar etkili olacaklardır" diyordu!
Baronların dostu Kissenger'ın da aklını kattığı IŞİD'in içinde Kempe'nin yakını Scowcroft da vardı!
Bir de Alman basını IŞİD'in yakında Türkiye saldıracağını yazıyordu!
Bölgedeki savaşın nedeni AVRUPA'nın enerji ile kontrol edilip edilmeme meselesiydi!
Amerika'nın bir kanadı Türkiye olmadan bunu yapamayacağını çok iyi biliyordu! Detaylarda sorun çıksa da gerçek böyleydi! Kürt sorununun bittiği artık herkes tarafından kabul edildi! Satın alındı! Avrupa ve Amerika SORUN SONRASI dönem için kapışmakta!
İstanbul dükalığı ile Türkiye'yi kontrol eden İngiltere ve arkasındaki Almanya-
Fransa eski dengeyi değiştirmemek için sahada! Bunun için kılıktan kılığa giriyorlar! Erdoğan'ın IRK temeline dayanmayan DİLİNDEN çok mutsuzlar! Bir de İSLAM rengiyle yürümesinden!
Çünkü bunlar onların elindeki silahtı!
Bir anda Ankara'ya geçti!
Türk-Kürt kardeşliğini önlemek tek çareleri! Dün IŞİD yön değiştirip Kürtler'in üzerine gitti! Maliki'yi bırakıp Barzani'yi hedefe koydu!
İleride FİLMLERİ çekilecek olan bir zaman diliminden geçiyoruz!
Görmediğimiz bir yerde ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI yaşanıyor!
Olan bitene kayıtsız kalıp mağlup olmamızı isteyenler ise gereksiz konularla içeride zaman çalıyor! "EKMELEDDİN" bile diyemeyen MHP ile CHP, Ankara'nın dışına çıkamadığı için buraları göremiyor!
Avrupa'daki rahatsızlığın aynısı bizim muhalefette var!
Garip!
Hadi onların gazı kesilecek!
Size ne oluyor?
Unutmayın!
Türkiye Kürt kardeşlerini kucakladığı an tüm bölge değişecek! Hayat burada farklı akacak! Cumhurbaşkanlığı forsundaki GÜNEŞ hiç olmadığı kadar parlayacak! Tabii 16 yıldız da!
Hayırlısı...

Takvim

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2019 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;