GÜNCEL

Ergün Diler : Dost ateşi!

Tarih
02 Aralık 2014
İzlenme
Kişi
Yazar
Ergün Diler

2 Aralık 2014

Dün
kaldığımız yerden devam edelim..
Putin, hazır Türkiye'ye gelmişken DENGELERE basarak gitmeye çalışalım! Unutmamalıyız ki bir ülkeyi büyüten AKILDIR! Dengeleri okuyup erken ve kararlı bir tavır almaktır! Fırsatlardan yararlanmayı bilmek, sıçrayacağın noktaları iyi tespit etmektir! Büyük oyun kurucuların ne düşündüğünü bilip KENDİNE ASLAN payını alabilmektir!
Kolay değildir! Zaten Türkiye bunu 150 yıldır düşünmekten bile kaçıyordu!
Oyunu kuranların KUKLASI olarak yürümekten şikayeti olan çok azdı!
Ama bugün bambaşka noktadayız!
Silkiniyoruz ve Ortadoğu'da liderliğe oynuyoruz! Peki neden? Galiba üzerinde durmamız gereken nokta bu!
Amerika küresel bir aktördür! Kabul etsek de etmesek de böyledir! Bu durumun ilginç bir öyküsü de vardır! YÜZYIL içinde uzak bir coğrafyadan ortaya çıkıp dünyayı yönetmeye soyunmak dünya tarihinde ilk kez oluyordu! Ve bu çok hızlı bir sürede yapılıyordu! BATI YARIKÜREDEN kontrol ve erişim olarak DEV olmak hiç ama hiç kolay değildi! Bugüne kadar geldiler!
Ancak dünyanın MERKEZİ AVRASYA idi! Enerjinin yüzde 72'si buradaydı! Trafik de bu merkezin etrafında dönüyor ve yayılıyordu! Finans merkezleri New York ya da Londra'da olsa da petrol ve gaz buradaydı! Avrasya'yı kontrol etmeden dünyayı kontrol edemezdin!
Bugün de böyleydi! UKRAYNA krizi aslında bu nedenle çıktı! SOROS'un başını çektiği, Almanya ve İngiltere'nin perde arkasında destek verdiği bu ASILMAYA New York'taki BANKERLER de elinden gelen yardımı gönderdi! İtişkakış sürerken Amerika, SOVYETLER zamanında bile yapmadığı hatayı yapıyordu! OBAMA'ya bile bile verilen HATALI raporlar yüzünden ambargo gündeme geliyordu! Başkan'a yanlış yaptıran yanındaki ekipti!
Ukrayna üzerinde görüşmelerle sonuç alınacakken SOROS ve takımı Kiev'e yüklenerek sonuç almaya çalıştı!
Putin de gerekeni sert bir hamleyle yerine getirdi! Pentagon raporlarında UKRAYNA ve TÜRKİYE hep ayrı bir yer tutardı! AVRASYA, bu iki ülkeydi! ANAHTAR burasıydı!
Rusya bambaşka dengeleri olan, içinde farklılıkları barındıran çok değişik bir yapıydı! Stanford, Harvard, Princeton, MIT ya da Yale gibi seçkin üniversitelerdeki çok değerli hocalar bile Rusya'nın büyük olduğunu öğrencilerine söylemezdi! Gizli bir büyüklük vardı! Rus devleti dışında çok kişi bunu görmek istemezdi! Oysa ABD bunu en iyi bilen devletti! Şu açık ve netti! Dünyada hiçbir ülke RUSYA'yı görmezden gelemezdi! Bu mümkün değildi! Çünkü içinde ÇİN'i, İSLAM'ı, ORTADOKSLUĞU, TÜRKLÜĞÜ, BATI'yı barındırırdı!
Ukrayna, Ruslar'ın BATI'ya açılan kapısıydı! Obama'ya verilen yanlış raporlar bu kapının hemen kırılacağını söyledi! Oysa bu raporları yazanlar ile Almanya-İngiltere yanlışın içindeydi! Eğer Moskova'yı uluslararası sistemin dışına atmaya kalkarsan kendin sistemin dışında kalırdın! Çünkü AVRASYA'da var olan gücünü sergilemen Moskova'ya rağmen hiç kolay değildi! Hatalı raporlar verenler Erdoğan'ı da kolayca götüreceklerini sanıyordu! AVRASYA'nın merkezinde iki büyük hata yapılıyordu! Oysa Amerika içinde bunu ORTAKLIKLA çözmek için çırpınanlar vardı!
Zaten Rusya çelişkiler ülkesiydi! 'Niye Türkiye gibi değiliz?' şeklinde kendi kendilerini eleştirirlerdi.
Rusya'nın problemi demokrasiydi.
Onlar da demokrasi içinde büyük adımlar atacaklarını biliyorlardı!
Türkiye demokrasiyi FÜZE SİSTEMİ gibi kullanarak yakın bir gelecekte ORTADOĞU'yu şekillendirecekti!
Ruslar da aynı yöntemle kendi içindeki BİRLİĞİ diriltecekti!
Ama bunun için Putin ve Erdoğan'ın çok daha güçlü olması gerekiyordu!
Bunu istemeyen İNGİLİZ basını iki lidere her gün saldırırken CIA'den bir ekip de bu kulvara girerek vurmaya çalışıyordu! Ama amaçları zarar vermek değil, PUTİN ve ERDOĞAN'ın daha da güçlenmesini sağlamaktı! Bunun için dergilere ve gazetelere ısmarlama manşet gönderiliyordu! Bir kısmı kesinlikle LANGLEY'deki CIA merkezinden çıkıyordu! BARONLARIN yaptığını yapar gibi görünüp tersten iki isme sahip çıkıyordu! Rus ve Türk halkının devletine, liderine sahip çıkmasını istiyordu!
Bunu da BARONLARIN diliyle yapmaya çalışıyordu! Garip ama gerçek buydu!
Bütün bunları Putin'i ya da Erdoğan'ı sevdikleri için değil, kendileri için yapıyorlardı!
Çünkü CIA ve PENTAGON raporları önümüzdeki dönemin bilinmeyenleriyle doluydu! Orta vadede bir devletin HEGOMONİK bir güç olarak yaşayamayacağı sır değildi! Amerika ilk ve tek küresel güç değil, aynı zamanda SON küresel güçtü! Ekonomi, enerji kaynaklarının dağılımı ve kullanımı artık bir ülkenin KÜRESEL GÜÇ olarak davranmasına izin vermiyordu! Bir tek merkezden bunun yapılması mümkün değildi!
Dünyanın ürettiğinin yüzde 30'unu yutan bir yapı son kez tarih sahnesindeydi!
Bu rakam 1945'te yüzde 50'ydi! Bir daha böyle rakamlar görülmeyecekti!
İşte Amerika derin devleti kendi gerçeğini çok iyi bilmekteydi!
Raporlarla da bunlar sabitti! Bu nedenle AVRASYA'yı ele geçiremediği için Rusya ve Türkiye ile DENGEYİ kurmak zorundaydı! Ankara ile Ortadoğu'yu yani Müslüman dünyasını, Rusya ile de Asya'yı kontrol etmekten başka çaresi yoktu! Çünkü Washington-
Moskova-Ankara için tek TEHLİKE Avrupa'ydı!
İmparatorlukların yeşerdiği coğrafya bilim, sanat ve yönetim şekillerinin de merkeziydi! BİLGİ burada olduğu için SINIRLANMALIYDI! Büyüklük iddiası olanlar Avrupalıydı!
1940'larda Hitler ile Stalin de AVRASYA'nın merkez olduğunu biliyordu!
Bunu sadece düne kadar ANKARA bilmiyordu! Bilse de elinden gelen çabayı göstermiyordu! Sen gerekeni yapmayınca da elin oğlu gelip içeride operasyonu yapıyordu!
Bakın Amerika'da BAŞKANLARIN gizli aklı olan Zbigniew Kazimierz Brzezinski de AVRASYA için aynı şeyleri söylüyordu! Ukrayna'ya bağlı Berezhany kasabasında doğan Zbigniew, en son OBAMA'yı desteklemişti! Başkan bir konuşmasında "en seçkin düşünürlerimizden biri" diyerek takdirini iletmişti! Ama inandığı yanlış ve yalan olan son raporlar bilerek bölgede tansiyonu yükseltti! Brzezinski'yi dinlemedi! Dün Putin gelerek Erdoğan'la el ele verdi! Bir tek Washington yoktu! CHUCK HAGEL, üçüncü olmalarını engellemeye çalışanlar tarafından görevden alındı! ABD'nin burada olabilmesi için içerideki zehirli sarmaşığı bir an önce kesmesi gerekiyordu! Yoksa burada yeni bir dünya kurulur ve onlar olmazdı!
Değişim zaten kapımızda! Etrafımız doğum sancısı ile kıvranıyordu! "Sınırlarında bir problem varsa bunu gidermenin tek yolu sınırları genişletmektir!" sözü yakında yerine gelecekti! Kürt sorunun halli bu kapıyı açacaktı! Tren hareket etmeden önce gelip yetişmeleri şarttı! Dünyaya AYAR verirken New York'taki üç-beş aile ile baş edememeleri çok ilginçti!
Köprüden önce son çıkıştı!
Ya Obama da, Putin ve Erdoğan kadar cesur olacak ya da onun yerine gelen bu işi yapacaktı!

Takvim

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2019 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;