SİYASET

Ergün Diler : Churchill'i okuyun

Tarih
18 Şubat 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Ergün Diler

18 Şubat 2015

Dostumla
kaldığımız yerden devam ediyoruz! Yine çok özel cevaplar var... Umarım siz de keyif alırsınız!
Haydi bakalım...
http://www.takvim.com.tr/c/i/bullet.jpgNeden Erdoğan hedefte? Niçin saldırıyorlar?
Erdoğan bölgede güç olmak istiyor! Bu çok önemli bir hadise... Ama DEVLET olarak tamamen etrafında değilsiniz! Başkan Erdoğan adeta tek başına hapishaneden kaçan firarilerle çarpışıyor! Hepsine gücünü yetirmeye çalışıyor! Ama yüzde 100 güveneceği bir ekip kurarak bu iş olur!
Ekipten sonra en güçlü yanını bilir ve onunla vurursun!
Ama ihanet çok olduğu için bunda zorlanıyor! Erdoğan'a saldıranlar da bunu biliyor ve kullanmak istiyor! Güçlenmeden sınırlamak istiyorlar! Tabii daha sonra da indirmek ve hesap sormak!
Unutma orta vadeli planda hesap sormak istiyorlar! Çünkü Erdoğan, Türkiye için konulan sınırları alt-üst etti!
http://www.takvim.com.tr/c/i/bullet.jpgBunu bilerek davrandığı zaman da "Putin" benzetmesi yapıyorlar!
Yapmaları çok doğal... Putin sizinle yanyana geldiğinde dostunuz ama arkanızı döndüğünüzde ise düşmanlarınızın dostu! Bunu da bilmenizde fayda var! Bence siz de partnerlerinizle yola devam ederken düşmanlarınızı da diplomasi dışında tutmamalısınız!
http://www.takvim.com.tr/c/i/bullet.jpgİngiltere'ye gelelim... Bizim bilmediğimiz ne söylersiniz?
Senin için araştırdım! Churchill'in Londra'daki arşivlerinde Türkiye hakkındaki düşüncelerini hiçbir Türk tarihçi incelememiş... Düşünebiliyor musun; Türkiye Cumhuriyeti'nin bugünlerde yaşadığı sorunları hazırlayan Churchill'in Türkiye çalışmalarını tek bir Türk merak etmemiş. Olur mu hiç!
http://www.takvim.com.tr/c/i/bullet.jpgOldu demek ki! Ne yazmış?
O çalışmalardan birinde Churchill, yardımcılarıyla yaptığı toplantıda diyor ki; "Türkiye asla ve asla yok olmayacak. Onu yok etmeye kalkan ülkelerin üzerine, tüm İngiliz ordusunu gönderirim. Bize bağlı bir ülke olarak Türkiye varlığını sürdürecek. Çünkü Türkiye'ye sahip olan ülke, bölgeye de sahip olur..."
http://www.takvim.com.tr/c/i/bullet.jpgBu kadar net yani?
Daha neler neler...
http://www.takvim.com.tr/c/i/bullet.jpgAnlatın o zaman!
Bu araştırmanın sadece bir bölümü.
Yüzlerce sayfa Türkiye'nin geleceğiyle ilgili yazmış. O tarihte Adnan Menderes'in başbakan olacağını hatıralarına yazdı.
Onun İngiltere'nin planlarına karşı çıkmayacağını ancak çok güçlenmesi halinde bir risk oluşturabileceğini detaylarla anlattı. Sizin geleceğinizi sizden daha iyi bilen veya geleceğinizi kurgulayan Churchill'i araştıran bir Türk'e henüz rastlamamış olmam beni şaşırttı. Tarihçileriniz maalesef sınıfta kaldı. Churchill'in yazdıklarını iyi okuyan bir Türkiye, eski hatalarını yapmaz... Oyun kuranların oyununu bilmezseniz düşerseniz! Konunun özü bu!
http://www.takvim.com.tr/c/i/bullet.jpgObama ile Suudi Arabistan uçağında Baker'ı görünce şaşırdım! James Baker için ne söylersiniz? Önemli bir isim midir?
James Baker, David Cohen aynı prensip tarafından yetiştirilmiş iki Amerikan değeridir. Baker ve Cohen'in okuduğu kitaplar da aynıdır. Baker, hukuk ve maliye konusunda uzmandır. Cohen de aynı konularda yetiştirilmiştir...
http://www.takvim.com.tr/c/i/bullet.jpgAynı ekol diyorsunuz yani!
Cohen, 1990'lı yılların ilk döneminde Baker'ın emrine verilmiş ve yetiştirilmiş biridir. 'Beyaz Yakalı Suçlar' konusunda şu anda ABD'nin en önemli ismi Baker, ikinci en iyi ismi ise Cohen'dir. Baker'ın dünyanın her ülkesindeki para transferinden haberi vardır. 5'li transfer en karmaşık olanıdır.
http://www.takvim.com.tr/c/i/bullet.jpgÇözülmez mi? Bu kural Baker için geçerli değildir! Baker'ın Arabistan'da olması, Selman ve ekibine verilen en ince mesajdır. Obama'nın, Baker'ı yanında götürmesinin en büyük nedeni Kral Selman ve prenslere, "1 dolarlık para transferinden bile haberimiz olur" uyarısı yapmaktı...
http://www.takvim.com.tr/c/i/bullet.jpgPeki 17 Aralık neden oldu? Amaç neydi?
Amerika ya da İngiltere Türkiye'nin izlediği politikalara bakar! İsimlerle uğraşmazlar! Tabii o isimler onların önüne dikilirse ayrı!
Erdoğan, kendi çizgisinde gideceğini ilan etti. Ortadoğu ve Afrika'da Amerika, Fransa ve İngiltere'nin izlediği politikaların dışına çıktı! Hatta üzerinden aştı! Bu onlar için çok tehlikeliydi! 17 Aralık, Erdoğan'ın "partnersiz" bir güç olma isteğine karşı geliştirilmiş bir hamleydi.
Ortadoğu'da ABD'yi birçok kez reddettiniz. ABD'nin önerdiği birçok teklifi kabul etmediniz.
http://www.takvim.com.tr/c/i/bullet.jpgWashington önemli tekliflerle mi geldi yani?
Rüyada bile görülmeyecek tekliflerdi aslında! Ama Ankara kabul etmedi! Sizin hedefinizin gerçekleşmesi, bölgede İsrail'in yok olması anlamına geliyor. Sıkıntı burada! Unutmayın ki İsrail sadece Amerika ya da İngiltere ile dostluk kurmuş bir ülke değil! Başka dostları da var! Hepsini silmek hiç kolay de
��il!
http://www.takvim.com.tr/c/i/bullet.jpgBarzani ile ilişkiler ne durumda? Ankara'nın adımları oradan nasıl görülüyor?
Aslında Barzani ile anlaşmanız İsrail ile Amerika'ya savaş ilanıydı!
Ama anlaştınız!
http://www.takvim.com.tr/c/i/bullet.jpgEvet anlaşıldı! Ne olacak peki?
Barzani 2 yıldır Türkiye'nin bir valisi gibi! Evet tam da bu şekilde çalışıyor. Birçok kez tehdit edildi.
Ancak geri adım atmadı!
http://www.takvim.com.tr/c/i/bullet.jpgKim tehdit etti?
Bizzat Joe Biden'ın kendisi! Ama o da sonuç alamadı! Aranızdaki anlaşma demek ki çok güçlü! Çünkü Barzani Türkiye'den ayrı hareket etmeyi aklından bile geçirmiyor!
Bütün davranışları, attığı adımlar ortada! Aslında TEHDİT işe yaramadı, yarayamazdı... Çünkü Mesud Barzani çok uzun süreli ilişkiden sözediyor! Ortak hareket etmenin önemini biliyor! Bunu yıkmak hiç kolay değil!
http://www.takvim.com.tr/c/i/bullet.jpgBen İngiltere'nin Amerika içindeki gücünü hep merak ettim! Var mı böyle bir şey?
Olmaz mı!
http://www.takvim.com.tr/c/i/bullet.jpgAçar mısınız?
Mesela İngilizler Harvard'ı kurdu!
http://www.takvim.com.tr/c/i/bullet.jpgBiliyorum bunu!
Sadece Harvard mı? Amerika'nın en iyi 11 üniversitesini de İngilizler kurdu. Üniversitelerin kuruluşunu yüzlerce sayfada anlatamayız...
http://www.takvim.com.tr/c/i/bullet.jpgBaşka?
50 eyalette de İngiliz yasalarını görürsünüz. Aslında yöneten onların kalemi! Biz de çok bilmeyiz! Ama ne karar verileceğini onlar yazdıkları yasalarla çok önceleri belirledi! Bu nedenle Washington'da Amerika ile İngiltere derin ve sessiz bir çatışmanın içinde! Senin de söylediğin gibi bunu çok gören insan yok! Kavganın büyüğü aslında burada! Obama'nın sınırlanmış ve çevrelenmiş fotoğrafı bunun en iyi kanıtı!
Evet! Dostumla konuştuklarım, yani size aktarabileceklerim bu kadar!
Hangi görüşlerine katılır, hangilerine itiraz edersiniz bilemem! İşimiz sormak!
Bunlar da cevapların bir kısmı!
Özellikle altını çizdiği bazı noktaların gelişimini izlemeye aldım! Önemli kişiler, önemli bilgiler barındıran DOSYAYI canlı tutuyorum! Bakalım kim ne yapacak?
Dostuma göre, sürpriz hamleler yapacak olanlar var! Eğer dediği gerçekleşirse hemen DOSYAYI açacağım! Ayrıntılarıyla tabii! O zaman konular çok daha iyi anlaşılır!
O gün gelirse YAZIMA bu notla başlayacağım...

Takvim

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;