SİYASET

Ergün Diler : Çatı Başbakan!

Tarih
09 Nisan 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Ergün Diler

9 Nisan 2015

Hangi
partinin yola kimlerle devam edeceğini önceki akşam geç saatlerde net olarak görme şansımız oldu! Bizler yani sıradan sıradan insanlar bilmezdi! Ama öyle isimler bu listelere konurdu ki işin rengi ortaya çıkardı! Böyle bir hengamede kimin ne için orada olduğunu bilmezdik! Haklı olarak listelerin havada uçuştuğu bir durumda kalkıp iki isme yoğunlaşamazdık!
Ama maalesef işin özü budur! Bakın; tek bir isim bile çok önem taşır! O hareketin nereye gideceğine büyük çoğunluk değil, içerideki ÖZEL İNSANLAR karar verir!
Bu gözle dün CHP ve MHP listelerini taradım!
Bölgelere baktım! Empati yaptım! "Muhalefet ne yapmak istiyor?" diye akıl yürüttüm! Çok garip noktalara seyahat ettim! Listeler hazırlanırken belki genel başkanların bile bilmediği bir DENGENİN olduğunu gördüm! Gerçekten bilip bilmediklerini kestiremiyorum! Çok ama çok değişik ilişkileri olan adaylar önemli yerlerdeydi! Tek tek isimlere girmek istemiyorum! İKİSİ HARİÇ! HDP'yi de katarak olaya tepeden baktığımda MUHALEFETİ AVRUPA şekillendirmişti!
Bu ne demekti!
Bu bizim hiç bilmediğimiz ve bize öğretilmeyen GERÇEK demekti!
CHP'de isim isim sayacağım çok aday var! HDP'de de öyle! Ama işin rengini MHP belirleyecek! Nasıl mı? Anlatalım! Cumhurbaşkanlığı seçimleri için partililer bile bilmezken (belki genel başkanlar da bilmiyordu) CHP ile MHP, ÇATI ADAY açıkladı! Bu model çok uzak olduğumuz bir şey değildi aslında! Uzun zamandır başka yöntemlerle yapılırdı! Benim bildiğim ama çok kişinin bilmediği Ekmeleddin Bey, iki partinin adayı oluverdi! İnanın Ekmeleddin Bey'in şahsıyla ilgili tek olumsuz söz edemem! Etmedim de...
Görevim sadece gözüme takılanları yazmak...
Aydın Bey itiraz etse de Ekmeleddin Bey'e "Köşk'e çıkar mısın?" teklif seçimlerden çok önce CİDDE'de yapıldı!
Ekmeleddin Bey, sadece Ekmeleddin Bey değildi!
ABD'in eski Ankara Büyükelçisi Ricciardone KÖŞK seçimlerinden önce GİZLİ RAPORLA Beyaz Saray'a 4 isim gönderdi! Bu 4 ismin arkasında durmaları gerektiğini de belirtti! Bunlar Abdullah Gül, Ali Babacan, Kemal Derviş ve Ekmeleddin İhsanoğlu beylerdi!
Ricciardone'nin raporu bunları yazsa da Abdullah Bey ile Ali Bey, Tayyip Bey'in karşısına asla çıkmazdı! Bunca yıllık dostluk ve yol arkadaşlığı vardı! Geriye iki seçenek kalıyordu! Kemal Bey ve Ekmel Bey... Hatta bu rapordan bağımsız CHP lideri Kılıçdaroğlu, Derviş'e "Seni aday yapalım" teklifiyle gitmiş Derviş te "Senin buna gücün yetmez ki!" anlamına gelen bir cevap vermişti! Ama biz bunları bilmiyorduk tabii! Ve bu arada Devlet Bey de Kemal Bey de aydınlarla, gazetecilerle, sanatçılarla, siyasilerle bir araya gelip "Kimi aday yapalım!" diye soruyordu! Oysa kendileri bilmese de KARAR VERİLMİŞTİ! Zaten son dakikada ortaya çıkacaktı!
Ankara'ya en büyük saldırı olarak tarihe geçen 17 ARALIK'tan tam bir yıl önce de ünlü bir içecek markası, New York Metropolitan Müzesi'nde bir resepsiyon verdi! Çok önemli kişilerin katıldığı davette Ekmel Bey onur konuğu olarak yer aldı!
O şirketin CEO'su birlikte görüntü vermemek için mazeret bildirip geceye katılamadı... Ama destekleri sınırsızdı! Bilen biliyordu! Zaten ben de BEYAZ SARAY'DAKİ ÇOK ÖNEMLİ DOSTUMDAN ÖĞRENİ YORDUM! Tabii yazıyordum! Ekmel Bey o şirketin İSLAM DÜNYASINDAKİ ALGISINI değiştirecekti! Aralarındaki dostluk, bunu yapmaya fazlasıyla yeterdi!
Bu rüzgarla seçimler yapıldı! Ekmel Bey kazanamadı! Ancak aldığı OY FENA değildi!
Ertesi gün Ekmel Bey evinden çıkarken gazetecilere "BEN DE LAF BİTTİ!" dedi...
Bu sözü hiç unutmuyorum! Çünkü bitmediğini biliyordum!
Listeler açıklandı ve gördüm ki Ekmel Bey CHP'nin de istemesine rağmen (Hiç fark etmez!) MHP'de karar kıldı! Son güne kadar aday olacağını çok kişi bilmiyordu!
İstanbul'da 2. BÖLGE BİRİNCİ SIRA ADAYI olarak listeye girdi!
İslam dünyasında, Vatikan'da ve Londra'da önemli dostları olan Ekmel Bey, dün bize "Lafım daha bitmedi!" dedi! Siyasete devam edeceğini gösterdi! Aynı şekilde Merkez Bankası eski Başkanı olan Durmuş Yılmaz da UŞAK'tan MHP adayı olarak listedeki yerine aldı!
Durmuş Bey de KEYNES'çiydi!
Londra ekolünden gelen ve dünyayı öyle yorumlayan başarılı bir isimdi! MHP'deki bu iki önemli isim, partideki LONDRA'nın ağırlığını ortaya koyuyordu!
CHP'ye baktığımız da ise Avrupa'nın tercih ettiği pek çok ismi görebiliyorduk! HDP'de de aynı şekilde!
Listeler açıklandıktan bir gün sonra yani dün Kemal Bey Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ile görüştü... Peki misafirimiz BAY SCHULZ ne dedi: "Biraz önce MHP'yi ziyaret ettim, bize çok da yakın olmayan bir grup.
Çok da ilginç bir görüşmeydi aslında.
Ama dostlarımızla birlikte olmak özel bir mutluluk vesilesi tabii ki... Siyasi dostlarımı demek istiyorum tabi ki...
Hareketli zamanlar yaşıyoruz hem Avrupa Birliği'nde hem Türkiye'de hem bütün dünyada. Ve konuşacağımız çok konu var, basın mensupları salondan ayrıldıktan sonra esas görüşmelerimize geçeceğiz..."
Dün bir, bugün iki! AVRUPA hemen gelip CHP ile masaya oturdu!
Misafirimizin "Konuşacağımız çok konu var!" sözünün ne anlama geldiğini sormayacağım! Bunun cevabı yok çünkü! Bunu biliyorum! Ama ilişkiyi göstermesi, aradaki sıcaklığı perçinlemesi adına önemli...
Bizde söylenmeyen budur işte! YABANCI ETKİSİNİ bilmeyiz! Her olayın kökünün burada olduğunu zannederiz! Ama öyle değildir!
Dönelim Ricciardone'nin raporuna! Ne demişti eski BÜYÜKELÇİ! 4 isim vermişti! Bu 4 isimden ikisi zaten ayrılıp kenara çekildi! Kemal Derviş Bey BAKAN OLARAK DIŞARIDAN GELCEĞİ günü bekliyordu! Geriye tek bir seçenek kaldı! O da daha önce "Ben de laf bitti!" diyen Ekmeleddin Bey'di...
Fenerbahçe saldırısına girmiyorum!
Savcı suikastına dalmıyorum! Ama birileri, "İstedikleri isimlerin önünü açabilsin" diye geleceklerdi! Listelere bakarken, aklıma önce Ricciardone'nin raporu geldi! Kurmak istedikleri HÜKÜMETİ ve BAKANLARI gördüm!
Durmuş Bey de olası koalisyonun bakanlarındandı! Başkaları da vardı!
Tamamen ÜST AKIL operasyonuydu!
Daha da ilgincini söylemek durumundayım! AK PARTİ'de kadro dışı kalanlar da operasyonun içinde olacaktı! İlk TÜRBÜLANS herkesin rengini ortaya çıkaracaktı! OYUN BÜYÜK! Türkiye'yi kendileri adına yönetecek isimler aranıyordu! Olay buydu! Değişen hiçbir şey yok! Erdoğan'ı daha ilk günden "Şunu aldın, bunu aldın, almadığını bırakmadın!" diye eleştirenler, eğer AK PARTİ oyları düşerse hemen ÇATI BAŞBAKANI ortaya çıkaracaklardı!
Aradaki farkı böyle hissettireceklerdi!
Bunun için düğmeye basıldı bile! Ekmel Bey'i ileri sürüp "Gördünüz mü millet!
Biz koltuk derdinde değiliz! "Önemli olan ülke!" diyeceklerdi! Halk da bunun dışarıdan gelen bir EMİR olduğunu bilemeyecekti tabii...
CHP, MHP ve HDP ortak bir aklın desteğini almış! Görünen bu!
Kimse bunu kabul etmeyecek tabii!
Ta ki haklılığımız ortaya çıkana kadar!
Herkes listelerle, ben KURULACAK ALTERNATİF HÜKÜMETLE ilgileniyorum!
Çünkü adamların planı bu!
Ekmel Bey'den hiç vazgeçmediler!
Ekmel Bey bilmeyecek ama yürümesini sağlayacak adımlar atılacaktı! Bir daha söylüyorum! Ekmel Bey asla bilmeyecek! Operasyon böyle yapılıyordu yıllarca! Bu benim gördüğüm siyasi olandı!
Bir de kimsenin bilmediği ve görmediği yerlerden geleceklerdi!
Sonunda bir bakacaktık ki MHP, CHP ve HDP arasında hiç sorun yokmuş!
Tabii bu onların planı!
Bir de bu milletin planı vardı!
Bunu da nasıl olsa görecektik!
Haksız mıyım!

Takvim

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;