SİYASET

Ergün Diler : Büyük oyun

Tarih
15 Eylül 2014
İzlenme
Kişi
Yazar
Ergün Diler
15 Eylül 2014...Hayat akarken hiçbir zaman sarsılmayacak bazı gerçekleri not etmekte fayda vardır! Bu noktaların üzerine basarak dünyada olup biteni anlamak mümkün olur! Şu an bütün başkentler IŞİD ile uğraşmakta! Ortadoğu için yeni OPERASYONUN adı IŞİD'di çünkü!
2 yıl önceye gidelim!
Bölgenin kaderini belirleyecek özel bir röportaj yayınlandı! 25 Aralık 2012'de Neçirvan Barzani TIME'a verdiği söyleşide şunları söylüyordu: "Türkiye bizim umut kapımız. Eğer bu umut kapısı kapanırsa Bağdat'a teslim oluruz ve hepimizin çıkarları tehlikeye girer. Özellikle belirtmeliyim, tam bağımsız bir Kürdistan için fırsat olduğunu biliyoruz. Ancak buna Türk ordusunun izin vermeyeceğini de çok iyi biliyoruz..."
Bu ifadeler bölgede sınırların değişeceğinin göstergesiydi!
Ama buna temelden itirazı olanlar vardı! Hem içeriden hem dışarıdan!
TIME'ın bu haberinden yaklaşık bir yıl sonra dönemin ABD Ankara Büyükelçisi Ricciardone Amerika'dan gelen bir RİCA üzerine bölgeye indi!
Yanında da eski BÜYÜKELÇİLERDEN James Jeffrey vardı! Kürtler arasına girildi!
Çok ayrıntılı ve titiz bir çalışma yapıldı! Amaç Kürtlerin ne düşündüğünü öğrenmek ve bir politika geliştirmekti! Sonuçlar da özel kurye ile ilgililere gidecekti!
Birçok soru soruldu!
En önemlisi "Türkiye'ye bağlanmak istiyor musunuz?" sorusuydu! Düğüm buradaydı! Hem Ankara'nın hem Barzani'nin gücü ortaya çıkacak hem de gerektiğinde operasyonun yönü değişecekti! Hatta Barzani'nin kaderi bile buradaki şifrelerde yer alacaktı!
Ancak Erdoğan'ı pek sevmeyen Ricciardone çıkan sonuçtan çok mutlu olmadı! Kürtler'in YÜZDE 91'i Türkiye'ye bağlanmak istediğini açık ve net olarak söyledi!
Yüzde 5'i bu konuda liderleri olan Barzani'nin kararına saygı duyacaklarını söyledi.
Yüzde 3'ü kararsız kaldı, yüzde biri de karşı çıktı...
30 yıl anlamsız bir savaşın tarafı olmaya zorlanan KÜRTLER Türkiye'yi umut olarak görüyordu!
Bu sonuçlar Beyaz Saray'ı salladı!
Zaten bu rakamların netleşmesinden sonra ABD'nin ikinci adamı Biden devreye girdi!
Çünkü Irak ve Ortadoğu konusunda en yetkin ve etkili isim oydu!
Biden, hatta John Kerry ısrarla BÜTÜN IRAK'tan yana olduklarını söylüyordu!
El Pais'in haberine göre Biden, Barzani'yi 11 kez arıyor ve "Ne olur referandumu iptal et! Şimdi zamanı değil!" diyordu!
Ortada da bir IŞİD vardı! Kimse sahiplenmiyor ama giderek büyüyordu! Silahlar, araçlar, militanlar arttıkça artıyordu! Belli ki Ortadoğu'da istenilen kıvam oluşmamıştı!
Karmakarışıktı işler! IŞİD'in bir tarafında Amerika, diğer tarafında İngiltere ve İsrail vardı! Bölgedeki diğer ülkelerde güçleri oranında sonuç almak adına operasyonlara kalkışıyordu! Hatta 49 Türk'ün kaçırılması da hesaba dahildi! Sanki erken doğumu önlemek için alınan tedbirdi!
Eğer Ankara-Erbil yakınlığı olmasaydı IŞİD'in hayali bile kurulmazdı! Ama şimdi ortada duran kocaman bir gerçekti! "SÜNNİ" olduklarını söyleyen örgüt Suriye'de ESAD için savaşıyor ve Sünni öldürüyordu!
Çelişki bu kadar da değildi! Eski CIA Başkanı Petraeus ile görüştükten sonra cezaevinden çıkan ve ÜRDÜN'de özel bir kampta eğitim alan BAĞDADİ operasyonun başına getiriliyordu! Amerikan basınına göre kendisi Tel Aviv doğumluydu! Anne ve babası Yahudi'ydi! Gerçek ismi Simon Eliot'tı! Ebu Bekr el-Bağdadi ismini Samarra'da bir çatışmada ölen gerçek BAĞDADİ'den sonra alıyordu!
İngilizler ve İsrail perde arkasından iş görürken çelişkiler devam ediyordu!
Kafa kesme görüntüleri Rita Katz isimli Irak Yahudisi bir kadının CIA tarafından al-işlet denilen internet sitesinden yayınlanıyordu! Rita'nın babası 6 gün savaşlarında Irak'ta İSRAİL AJANI olarak yakalanmıştı! Bir yıl çok ağır bir cezaevi hayatı yaşadıktan sonra 500 kişiyle birlikte ertesi yıl asıldı! Rita ve ailesi önce İran'a birkaç gün sonra da Tel Aviv'e geçti! Rita orada okudu! İsrail'in özel yetişmiş elemanı olarak SAVUNMA BAKANLIĞI'NA girdi! Tam işleri büyütecekken piyango vurdu ve gelen teklif üzerine ABD'ye gitti! Üç çocuğunu da yanına alan RİTA, Search for International Terrorist Entities Inteligence Group isimli (SITE) şirketin başına geçti!
Görüntüler de burada yayınlandı!
Neden o seçiliyordu acaba?
Peki, anlaşılmayan KARA NOKTALAR bu kadar mıydı?
Elbette değildi!
Birkaç hafta önce kafası kesilen gazetecinin görüntülerini yayınlayan SITE şimdi de IŞİD'i göklere çıkaran ve onların yayın organı olan AZBİRU DERGİSİNİN tanıtımını üstlendi!
Kim, kimdi belli değildi yani!
İngiliz Başbakan Cameron, son olarak öldürülen İngiliz vatandaşının katillerinin yakalanacağını duyurdu!
Almanlar da aynı şeyi söylüyordu!
ABD ise daha da kararlıydı! Cameron daha da ileri giderek "Zamana yayılan stratejik hamlelerle IŞİD'i bitereceğiz!" diye kesip atıyordu! İyi de "Bu adamlara destek veren kimdi?"
Ortada cevap bekleyen soru buydu!
Üstelik Başkan Obama'ya "Erdoğan'la dost olmanı kabul etmemi beklemiyorsunuz umarım!" diye çıkışan Henry Kravis, IŞİD'in finansörlerinden biriydi!
Kravis İstanbul'a defalarca gelmiş, en iyi otellere rezervasyon yaptırmış, ancak YALIDAKİ DOSTLARININ YANINDA KALMAYI tercih etmişti! Kravis ve arkasındaki gücün amacı Obama'nın, Erdoğan'a A SINIFI bir dostluk ile yaklaşmasını engellemekti!
Zaten ABD'de Obama'yı zora sokan 20 özel telefonun dinlendiği bundan sonra ortaya çıkmıştı! Yani Obama'ya ders verilmişti!
Peki bütün bunlar arasında gerçek ne?
Galiba gerçek, Joe Biden!
Basının önünde ve arkasında farklı konuşarak yönetmeyi sürdüren Biden, Ortadoğu'da da herkesi idare eden kişi!
En etkili ve en yetkili kişi aynı zamanda!
Mikrofonların önünde "İsrail'i savunmak evimizi savunmaktır!" dese de arkada "İsrail'i yönetenlere fazla yüz verdik! Hesap sormalıyız!" çıkışı yapabilen bir isimdi!
Herkesle iletişimi vardı! Ne kadar aktör varsa hepsiyle konuşuyordu!
Bütün raporlar ona geliyordu!
ABD'nin kendi içindeki çatışmasının da tam ortasındaydı!
Belki de BAŞKANI koruyan O idi!
Hatta hiç sevmediği odaklara yakın durma gibi başarıyı sergileyen de!
Benim gördüğüm kadarıyla Kürtler'in Ankara'ya bağlanmasını bir yıl erteledi!
Daha sağlıklı olması ve ABD'ye rağmen yapılıyor havası oluşturmak için işin tam göbeğinde!
Farklı ve karşı kutuplardan herkes kullanılıyor!
Ama gidişat değişmiyor!
Değişmesini Obama da, Biden da istemiyor!
Kürtler Neçirvan Barzani'nin dediği gibi geliyorlar!
Türkiye'nin hazırlığı için bir yıla ihtiyaç duyuldu!
BAŞKANLIK bu işin sırrı!
Önümüzdeki SONBAHARA kadar zaman var!
100 yıl bekledik, birkaç ay daha bekleriz!
Takvim

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2019 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;