GÜNCEL

Ergün Diler : Boğaz sakinleri

Tarih
12 Haziran 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Ergün Diler
NEREYE bakarsanız bakın, aşağı yukarı aynı tabloyu görürsünüz! ABD de İngiltere de Almanya da Türkiye de İtalya da Fransa da Rusya da hatta Çin bile iki parça!
Bu parçalar bir şekilde birleşecek. Hangi parçalar kazanacak, hangileri kaybedecek?
Şu an için en değerli cevap bu! Ancak kimse net bir şey söyleme şansına sahip değil.
Kavganın ana üssü ABD!
Washington'da fotoğraf netleşmediği için sancı uzun sürdü ve yayıldı. Birinci ve İkinci Dünya savaşlarının nedenlerine gebe olan evredeyiz. Her yerde büyük sıkıntılar mevcut.
KÜRESEL BİR GAZ SIKIŞMASI VAR. 70 yıldır süren sistem değişecek!
Ama nasıl! Konu bu. Savaş da bu! KÜRESEL ÇAPTA SÜREN BU KAVGANIN GÖLGESİ DOĞAL OLARAK TÜRKİYE'YE DE DÜŞÜYOR. İki büyük savaş AVRUPA'nın merkezinde çıktı. Şimdi ise ABD ile ÇİN arasında görünen-görünmeyen bütün güçler çekişme halinde!
Hiç adını duymadığımız SOYLULAR işin içinde...
Hanedanlar, krallıklar, prenslikler ve üstün kanlılar!
Dünyanın son şeklini almasını isteyenler adına elbette sahneye çıkanlar var! Daha önce çok sık buraya taşıdım.
Bu isimlerden biri STEVE BANNON! Şu an hiçbir görevi yok. Trump'ın aklıydı, damat ile kavga etti ayrıldı.
Ancak DERİN DEVLETİN AMİRİ olarak her yerde!
Öyle böyle değil hem de...
İtalya ve Fransa'da seçimleri organize eden, aşırı sağı tekrar Avrupa'nın merkezine getiren Steve Bannon, son dönemde Kazakistan'da ortaya çıktı. Medya Forumu için Kazakistan'ın Almatı kentine gitti. Medya Forumu elbette Fransa ve İtalya ziyaretleri gibi bahaneydi.
Asıl iş başkaydı... Mart ayında Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in aniden görevi bırakması ve yerine Senato Başkanı Kasım Jomart Tokayev'i getirmesi, ülkenin Pentagon'a evrildiğini gösteriyordu. Öyle ya 30 yıldır ülkeyi yöneten bir isim sağlığı yerindeyken niye istifa ediyordu! ARKA PLANI KONUŞAN YOKTU!
DEVİR TESLİM öncesi Kazakistan'a giden Steve Bannon, olası bir sürprize izin vermiyordu. Jomart Tokayev'le görüşen Bannon, Washington'ın taleplerini emretti. Çin ile yakınlaşan Nazarbayev, büyük bir hata yapmıştı. Hatta görevi bıraktıktan sonra ilk davet aldığı ülke Çin'di! Nazarbayev istifa ettikten birkaç hafta sonra Çin'e gitti. Pekin'de 2'ncisi düzenlenen BİR KUŞAK BİR YOL Uluslararası İşbirliği Forumu'na onur konuğu olarak katıldı. Kazakistan'ın ilk Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'e Çin'in en yüksek nişanı kabul edilen Dostluk Nişanı takdim edildi. TARAFLAR NETTİ YANİ! İtiraz eden de her zaman olduğu gibi DERİN ABD'deydi! Kazakistan, artık Çin'le yakın değil. Olamayacak da! Ayrıca Türkiye ile yakın ilişkiler de Nazarbayev sonrası bitti. Çünkü Pentagon böyle istedi, Bannon da bunu garanti altına almak için Kazakistan'da çok önemli görüşmeler yaptı.
Çin'e uzak olan Jomart Tokayev, ABD Başkanı Trump ve damadı Kushner'e de uzak olmak zorunda. Bannon bunu sağladı! Bir dönem TRUMP'ın aklı olan ve seçimi kazandıran Bannon, Kazakistan'da görüşmelerini tamamladı ve ülkesine döndü. Daha doğrusu herkes böyle biliyordu! Ancak gerçek başkaydı...
DERİN ABD'nin derin ismi CIA'nın özel uçağıyla Tacikistan, Türkmenistan, Kırgızistan ve Özbekistan'a uçtu.
Bu 4 ülkeye Çin ile yakınlıklarını bitirmelerini tavsiye etti.
Tatlı bir tonda...
Kazakistan'da olduğu kadar emir kipi kullanmayan Bannon, bu 4 ülkeyi de ikna etti. Tacikistan, Türkmenistan, Kırgızistan ve Özbekistan'ın Amerikan ambargosuyla ağır ekonomik şartlarla yaşamak istememesi elbette büyük bir etkendi. Kazakistan'da aynı forumda konuk olan ABD Başkanı Jimmy Carter'ın eski Yardımcısı Mark Siegel, Bannon'ın ziyaretlerinden rahatsız oldu. Pentagon'a mesafeli olan Siegel'ın Carter'a bu konuda çok özel brifingler vermesinin üzerinden 40 yıl geçmişti. Açık şekilde Bannon, Avrupa'yı dizayn ettikten sonra Orta Asya'ya uzandı. Çok sayıda insan eleştirse de Bannon, Yeni Dünya Düzeni'nin önemli bir parçasıydı. Ve işini kendi adına iyi yapıyordu! Sevenleri ise "O inandığı ve bağlı olduğu gücün devamı için aklını kullanıyor" diyordu... Bannon, yine Kazakistan'a uçmadan önce Avrupa Parlamentosu seçimlerine çok az bir zaman kalmıştı. Yapacak işleri olduğu için AVRUPA'ya uğradı.
Kimilerine göre Fransa'daki gücünü test etti, kimilerine göre Avrupa Birliği'nin dağılması için adımlar attı. Yorumlar muhtelif! Ancak görünen o ki ABD Başkanı Trump'tan daha çok ilgi gördüğü Fransa'da istediğini alarak, Kazakistan'a gitti. Paris'ten önce Brüksel'de Avrupa Birliği toplantısını basan kişinin de Bannon olduğunu küçük bir detay olarak akılda tutmanın faydası var! Seçim sonuçları Fransa'da aşırı sağın zaferi oldu. Fransa'da Marine Le Pen'in partisi Ulusal Birlik oyları yüzde 21.2'den, yüzde 24.52'ye yükselterek zafer kazandı. Macron'un kurucusu olduğu Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi yüzde 22.4 oyda kalarak yıkım yaşadı. Yani Bannon'un olduğu yerde sonuçlar, Pentagon'un istediği şekilde sonuçlanıyor. Bannon'ın her ziyareti de resmi değil. CIA uçağı o nedenle kullanılıyor.
Habersizce havaalanına iniyor, kimi zaman denizde bir yatta olan görüşmeler kimi zaman yine CIA'in güvenli evinde yapılıyordu... Bunlar son derece doğal! ABD bunu hep yapıyor ve yapmakta. Hele hele ÇİN gibi bir rakip varken geri durmaz. Durmuyor da.
Bütün bunlar olurken, ÇİN ile her yerde kavga ederken acaba TÜRKİYE'de neler olmakta! Galiba herkes biraz bunu gözden kaçırmakta.
40 pilotun F-35 eğitimi sonlanmışken, Rusya'dan alınan S-400 nedeniyle ilişkiler gerilmişken ABD burada boş mu duruyordu... Mümkün müydü! Türkiye gibi kilit, İPEK YOLU'na ruh veren, can katan bir ülkenin görmezden gelinmesi olası mıydı!

yazının devamı 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • ayhan yılmaz

  13 Haziran 2019 16:34
  3 0
  Ergün Diler'i neden beğenerek okuyor ve dinliyoruz? Çünkü olaylara geniş açıdan tüm resmi görerek bakıyor. İçteki hainlerin dıştaki patronlarını onun sayesinde daha iyi anlıyoruz. Sesli Makale Ergün Diler'le daha güzel.
 • VATANSEVER

  12 Haziran 2019 20:04
  2 0
  kOçLaR kOç gibi maşallah babalarının hayrına İmamoğlu'nun altına özel uçaklarını tahsis etmiyorlar ki ağa babaları dedeleri yani ABD öyle istiyor da ondan...
 • Ahmet Güveli

  12 Haziran 2019 18:24
  0 2
  Bu adamlar neden Ergün Diler'in yazilari uzun bi zaman yayinlanmadi ? O kadarda önemsemiyorum ama komplo teorileri hosuma gidiyor.
 • HAK DAVA

  12 Haziran 2019 16:33
  4 0
  HAYRET SESLİ MAKALE NE HAYIR SENİN YAZIYIDA ÇEVİRDİLER ARKADAŞ BÖYLE OLMUYOR BİZ BEKİR HAZARIN YAZILARINIDA ÇEVİRİN İSTİYORUZ
 • Orkun Bayram

  12 Haziran 2019 15:11
  3 0
  Erhabalar Ergün Bey. Bir suredir sizi bulamiyorduk burada, yeniden sizi görmekten dolayı çok memnun oldugumuzu bilmenizi isterim.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;