DÜNYA

Ergün Diler : ABD'nin gazabı!

Tarih
18 Aralık 2014
İzlenme
Kişi
Yazar
Ergün Diler

18 Aralık 2014

ORTADOĞU'
yu merkeze koyan AKIL, etrafımızı ateş çemberine dönüştürdü! Türkiye KİLİT rol oynadığı için de bize biçilen de bir rol var! Rusya, İran, Çin, Azerbaycan, Ukrayna, Afganistan, Pakistan herkes filmin içinde!
Peki film ne zaman başladı?
Kim başlattı? Amaç neydi?
Bizden ne isteniyordu?
Galiba Türkiye'de bunları konuşmayı pek sevmiyoruz!
Birbirimizin boğazına sarılmayı, kendimizi dünyanın merkezine koymayı, her şeye sıradan insanlar olarak bizlerin karar vereceğini düşünüyoruz!
Ama maalesef gerçek hiç de böyle değil! Kendinde gücü görenler ve bunu hedef ülkelere dayatmayı başaranlar, OYUN kuruyor! Biz de bu oyunu okuyup üzerine kendi fikrimizi ve hissimizi katarak yol almalıyız!
Bugün yapılan operasyonu anlamak için HAZİRAN ayına gidelim.
Günlük düşünmeyi bırakıp geniş kadrajdan sonuç almaya çalışalım!
Çünkü, başımıza dert olanlar, bu GENİŞ OPERASYONUN içerideki taşeronları!
Bunu bilerek gidelim... Kimseyi karalamadan, kimseyi yaftalamadan ama her şeyi görerek!
Geride bıraktığımız yaz mevsiminde ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ziyaret amacıyla Suudi Arabistan'a gitti! Bu ESRARENGİZ ziyaretten önce dünya piyasalarında BRENT PETROLÜN varili 115 dolardı! Yani petrol için TAVAN sayılabilecek bir fiyattı! Alan da satan da mutluydu!
Tam da bu zaman diliminde şimdi yerlerde olan Rus ekonomisi de gayet diriydi! 1 Dolar 35 Ruble'ydi! 6 ay önce bahar havası esiyordu!
Kimse şikayetçi değildi!
Ancak rüzgar ters esmeye başlayınca dengeler alt-üst oldu! 1 dolar 70 RUBLE'Yİ buldu! Rusya'nın FAİZ kartını açmasından sonra 80'lerden 70'e iniverdi! Çıkma ihtimali yine çok yüksek! Risk hala fazlasıyla var! Ruslar, kendi paralarına bol keseden faiz vererek sahip çıkmaya çalışıyordu!
Petrolde de durum böyleydi! Dün Brent petrolün varili 59 dolardan satılıyordu!
Ve petrolü üreten Suudi Arabistan "Fiyatlar isterse 30 dolara düşsün biz üretimi düşürmeyeceğiz!" diyordu!
Malın fiyatı düşüyor, ancak SUUDLAR daha fazla üretmek için gaza basıyordu! Garipti!
Tabii aslında hiçbir şey gizli değildi!
Günün birinde ortaya çıkıyordu!
28 Haziran'da Kerry, Cidde'de Suudi Kralı'nın misafiri oldu! Bu görüşmenin konusu PETROL fiyatları ve IŞİD'ti!
ABD Dışişleri Bakanı Suudi Arabistan'dan fiyatları aşağı çekmesini istedi! Üstelik, üretimi de düşürmeden!
Kral haliyle böyle uçuk bir teklif karşısında şaşırdı! Ne diyeceğini bilemedi! Söz uzatılırken kesin cevap alamadığını düşünen Kerry "İster misiniz IŞİD sizin de topraklarınıza girsin!" diye çok ilginç bir benzetme yaptı! Kral neler olduğunu anlayacak kadar zeki bir insandı! Soğuk terler akıtmaya başladı!
Ama masadaki kart IŞİD'ti! Bölgedeki en büyük silahtı! Ve kimin tarafından kontrol edildiği de herkesin bildiği bir "SIR"dı!
Çaresiz bir şekilde fiyatları aşağı çekti!
Nereye kadar ineceğine de kendisi karar vermeyecekti! Aslında IŞİD'in yaptığı en büyük operasyon buydu!
Belki başlarda Suud parası ve yardımı alan ÖRGÜT, şimdi kendi "DOSTUNU" yiyecekti! Emir böyleydi! Korkunç bir oyunda saflar hemen değişebiliyordu! Senin paranla seni ve zenginliğini alabiliyorlardı! OYUN da böyle kurulurdu zaten!
CIA eski Başkanı Petraeus'un attığı format işe yaramıştı! Suudlar gazoz fiyatına petrol üretiyordu, Moskova da yere seriliyordu! Petrol üzerinden GAZ operasyonu yapılıyordu! Bambaşka alan gibi dursa da, aslında Washington bütün GAZ VANALARINI ele geçirmeye çalışıyordu!
Bunu da çeşitli vesilelerle gösteriyordu!
Bakın önceki gün PEŞAVER'de son yılların en kanlı saldırısı gerçekleşti!
Orduya ait olduğu söylenen bir okul basıldı! Asker kılığında okula giren saldırganlar otomatik tüfeklerle masum insanların canını aldı!
1099 öğrencini bulunduğu okulda bir bayan öğretmen, gençlerin gözleri önünde yakıldı! "Ölü!" taklidi yapanlar canını kurtarırken bu vahşi saldırıyı TALİBAN üslendi!
Saldırısı sonrası yapılan açıklamalarda konuşulanlar asla ve kat'a inandırıcı değildi! Burada da GERÇEK insanlardan kaçırılıyordu!
Bilmemiz gereken öğretiliyordu!
Onların söyledikleri dışına çıkıp düşünen de çok azdı!
Zaten bu zor bir işti! Bütün dünya medyası bir olayı aynı şekilde verirse başka YOL bulmak neredeyse imkansızdı! Peki bu olay neydi? Bunu anlamak için saldırıdan birkaç gün önceye gitmek şart! Çin uzun bir aradan sonra açıkladığı verilerle ekonomide Amerika'nın önüne geçtiğini dünyaya duyurdu! Yumuşak güç ÇİN, usulca yoluna devam ederken tam da bu verilerin açıklandığı dönemde İRAN'dan yeni bir BORU HATTI için söz aldı! GAZ oraya akacaktı! Putin'in yaptığını, Çin başka bir yolla yapmaya çalışıyordu! Peki gazın geçeceği yer neresiydi dersiniz? Evet! Bildiniz! İşte o okulun olduğu güzergah!
Masum çocukların üzerinden meydan okundu! Kimin sayesinde TALİBAN'ın! Tabii inanırsanız!
Oyun kanlı ve acı doluydu! GAZ SAVAŞLARI dünyaya yayıldı!
Türkiye burada KİLİT oyuncu!
Amerika bizden ANAHTAR olmamızı istiyordu! Aslında kötü bir teklif değildi!
Ama güven sorununun bir an önce bitmesi de şarttı!
Wasihgnton, Çin ve Rusya ile didişiyordu! Avrupa'nın kontrolünü kimseye bırakmak istemiyordu!
Ukrayna krizi burada çok önemliydi! GAZ geçiş yolu olmasının ötesinde Çin geçtiğimiz yıl burada BELÇİKA büyüklüğünde bir toprak parçası almış ve buraları buğday tarlasına çevirmişti!
Ekmek buradan gelecekti! ABD bunu da Çin'in elinden aldı! Ukrayna'nın karışmasında zarar görenlerin başında yine Çin vardı!
Peki bu ekonomik operasyonları kim yapıyordu?
Tanıdık bir isim!
17 Aralık darbe girişiminden sonra HALKBANK'ın içine dalan DAVID KOHEN! Altındaki müthiş kadro ve parasal güçle ilerliyordu!
Kavga anlatamaya çalıştığım gibi çok büyüktü! Ama Türkiye kilit roldeydi! ABD'nin kesinlikle ihtiyacı vardı! Ortaklı iki tarafın da işine yarayacaktı!
Eğer Ankara bu role soyunursa, herkesi biz kontrol edeceğiz! Sanırım kazançlar ve muhtemel kayıplar masanın üzerinde! Buradan öyle görünüyordu!
Hayırlısı!

Takvim

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2019 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;