SİYASET

Ergün Diler : 2014'ün loser'ı

Tarih
01 Ocak 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Ergün Diler

1 Ocak 2015

Yeni
yılın ilk günü! Gelin, bugün DEDİKODU yapalım! İstanbul'da bilenlerin kendi arasında konuştuğu ve paylaştığı bir konu! İşin
içinde SİYASET, SERMAYE, PATRONLAR, HEMŞEHRİLİK ve CHP var!
Karşı taraftan hemen AVUKATLIĞA soyunacaklara sesleniyorum! Sakin olun, bu, sadece bir dedikodu! Anlatan dostum işin içinde olduğu için, ona inandığım için yazıyorum! Kabul etmek gerekir ki dedikodunun bir cazibesi vardı! Bir de çerçevenin içinde kadınlar başrolü oynuyorsa!
Olay yeri, ŞİŞLİ! Kahramanları Hayri-Nazlı İnönü, Mustafa-Emir Sarıgül, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Rahmi ve Aydın Beyler...
Bir de Aydın Bey'in kızı Arzuhan Doğan Yalçındağ... Film gibi, değil mi! Çok tanımasak da NAZLI İNÖNÜ, önemli bir isimdir!
Yazılı hafızamızın zayıf olduğu bu coğrafyada NAZLI Hanım köklü bir aileyi temsil etmektedir! KADİRBEYOĞLU Ailesi'ndendir!
Hayri İnönü ile 17 Aralık 1982'de evlendi.
Ailenin en büyüğü, Gümüşhane eşrafından Hacı Ali Fuat Kadirbeyoğlu... Mahbube Kadirbeyoğlu'yla hayatını birleştirdi. Üç çocukları oldu: Muhsin Sahir Kadirbeyoğlu, Muteber Velibeyoğlu ve Münire Ataç. Münire Ataç'ın eşi merhum Fevzi Ataç, Karayolları Genel Müdürü'ydü.
Muhsin Sahir Kadirbeyoğlu, Nazlı Kadirbeyoğlu İnönü'nün dedesiydi. Gümüşhane eski Belediye Başkanı. Muhsin Sahir Kadirbeyoğlu'nun Halide Hanım'la olan evliliğinden Gülümser Ataç, Güler Baysal, Gültekin Kadirbeyoğlu ve Gürbüz Kadirbeyoğlu dünyaya geldi. Y. Müh. Gültekin Kadirbeyoğlu, Nazlı İnönü'nün babasıydı.
Gültekin ve Gürbüz Kadirbeyoğlu'nun sahibi olduğu Kadirbeyoğlu İnşaat, 80'li yıllarda Türkiye'nin en büyük 4. inşaat firmasıydı...
1931'de kurulan şirket, büyük baraj inşaatlarıyla bilinirdi. Libya'da inşaat işleri yaptığı 80'li yıllarda İmar Bankası'na olan kredi borçlarını hakediş alamadığı gerekçesiyle ödeyemedi. Borçları faiziyle katlandı ve şirket iflas etti...
Kadirbeyoğlu ailesi, 1450'lerden beri GÜMÜŞHANE'deydi! Aile çok önemli isimler çıkarmıştı! Mesela Hasan Fehmi Bey, Atatürk'ün ilk maliye vekiliydi! Galatasaray liseli Zeki KADİRBEYOĞLU, Türkiye'nin ilk bağımsız vekiliydi! Atatürk'e rağmen seçilebilmiş bir isimdi! Osmanlı döneminde 32 yıl Kudüs ve Gazze valilikleri yapmış İbrahim Yusuf Paşa da ailenin büyüklerindendi!
Kadirbeyoğlular, AYDIN BEY'in ailesiyle Gümüşhane'den tanışırdı! Aydın Doğan Bey'in babası da bu ailenin dostları arasındaydı! Hatırı sayılır bir hukukları vardı!
Şişli Belediye Başkanı olan Hayri İnönü, Nazlı Kadirbeyoğlu ile evlendi!
İsmet Paşa'nın torunu olan Hayri Bey, Alman Lisesi'ni bitirdikten sonra MANNHEIM Üniversitesi'nde İŞLETME okudu!
Daha sonra HARVARD'da YATIRIM DEĞERLENDİRMESİ sertifikası aldı! İş hayatına Alman devi METALLGESELLSCHAFT'ta başladı! Daha sonra inşaat ve turizm sektörlerinde çalıştı! BEKO ve ARÇELİK gibi önemli şirketlerde önemli görevlerde bulundu! Siyasete girdi! MUSTAFA SARIGÜL'ün yerine ŞİŞLİ Belediye Başkanı seçildi!
Ancak işler bu saatten sonra beklendiği gibi gitmedi!
İnönü Ailesi'yle, SARIGÜL Ailesi mücadeleye başladı!
Sarıgül kendini hala BAŞKAN gibi görüyor, İnönü de "Benim dediğim olur!" diyordu!
Bu kavga partiye de sıçradı!
Gerginliğin tavan yaptığı dönemde Mustafa Sarıgül, DEDİKODUYA göre, Hayri Bey'i makamından aradı!
Konuşma kısa süre içinde tartışmaya dönüştü! Sinirlenen Mustafa Bey pek de hoş olmayan sözcüklerle konuşmayı süsledi! Bekli telefon konuşması bittiğinde rahatlamıştı ama bilmediği bir şey vardı!
Hayri Bey tedbirliydi!
Bütün o kelimeleri KAYDETMİŞTİ! Ve elinde BELGE olarak tutuyordu!
Tansiyon tırmanınca olaya NAZLI HANIM da karıştı!
Ailenin huzuru kaçmıştı! Ailesinden gelen güçle Rahmi Bey'in kapısı çaldı!
Durumu detaylarına kadar Rahmi Bey'e aktardı! Nazlı Kadirbeyoğlu İnönü'yü dinleyen Rahmi Bey, Aydın Bey'e gitmesini tavsiye etti!
Nazlı Hanım da düşünmeden "Tamam!" dedi!
Çünkü arada ne de olsa GÜMÜŞHANE'ye dayanan köklü bir dostluk vardı!
CHP lideri Kemal Bey'in çözemediği sorun Aydın Bey'in önüne gelecekti! Ama daha öncesinde kızı Arzuhan Hanım devreye girdi! Hayri Bey'in tuttuğu kayıtları önce o öğrendi! Hanımefendi yaşadığı şaşkınlıktan sonra o kayıtları babasına aksettirdi!
Aydın Bey, Kadirbeyoğlu Ailesi'ni çok sever ve sayardı!
Eldeki bilgilere göre, kayıtsız kalma şansı yoktu!
Bir yanda daha düne kadar HÜRRİYET'te ELBİSELERİNİ, AYAKKABILARINI, ÇORAPLARINI parlattıkları Mustafa Sarıgül, diğer yanda ise KÖKLÜ İLİŞKİLER vardı!
Ama eldeki KAYITLAR hiç hoş değildi!
Aile, karar verdi! Sonuna kadar İNÖNÜLER'in yanında olunacaktı! Zaten bu kendini hemen MANŞETTEN gösterdi! TAKVİM'le birlikte sadece Hürriyet haber yapıyordu ŞİŞLİ'deki kavgayı!
Aydın Bey'in tavrı CHP'nin içini de etkileyecekti!
Zaten aksi düşünülemezdi!
Parti, HÜRRİYET'in yazı işlerinden yönetilirdi. Ancak çok kişi bunu görmek istemezdi!
Yine öyle oldu! Aydın Bey'in manşetleri etkili oldu! Kemal Bey'de tavır değişikliği göründü! Parti içinden birileri "Şu Sarıgüller'i atalım da rahat edelim!" seslerini bile yükseltmeye başladı!
Daha dün NİŞANTAŞI sokaklarında İstanbul sermayesinin seçkin isimleriyle yürüyen Mustafa Sarıgül, topun ağzındaydı! Beklenen sonucu veremeyince kadrodışı kalmıştı!
Sonuçta Sarıgül AİLEDEN değildi! Bir TAŞRALIYDI! Kendini bu ilişkilerin içinde görse de bulsa da buna güvense de gerçek böyle değildi! ANADOLU'nun kavruk çocuğu, harcanacaktı! Bunu durdurmak kolay değildi! BAŞBAKANLIK için hazırladıkları, yatırım yaptıkları SARIGÜL çizik yemişti!
Bunun ateşini de Nazlı ve Arzuhan hanımlar yakmıştı!
İki hanım, dengeleri değiştirmişti! Galiba Mustafa Bey bunu hesap edemedi!
En çok güvendiği yerden GOL yedi!
Korkarım yakında HÜRRİYET arşivinden de kendisini silmeye kalkarlar!
2014'ün en büyük kaybedeni şimdilik SARIGÜL'dü!
Ama en başta dediğim gibi
bütün bunlar DEDİKODUYDU!

Takvim

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;