DÜNYA

Ergül Diler : Postacı yolda

Tarih
10 Aralık 2014
İzlenme
Kişi
Yazar
Ergün Diler

10 Aralık 2014

Dün
başladığımız konuda yürümeye devam edelim!
Savaşın büyüklüğü, Türkiye'nin önemi, Ankara'nın yapmak istedikleri başka türlü anlaşılmaz! Bretton Woods'ta ABD, ALTIN-DOLAR dengesini kurdu! Dolar dünyanın kralı oldu! Ancak çok söylenmese de bu anlaşma DOLARI kral yapmıyordu! Bu kağıdı tahta geçiren Japonya'ya yani Nagazaki'yle Hiroşima'ya atılan iki atom bombasıydı!
Doların arkasındaki büyük güç ASKERDİ, ORDUYDU! Zaten iki bomba ile Harry S.
Truman dünyanın jandarmasının kendileri olduğunu ilan etti!
Tarih kitaplarında anlatıldığı gibi amaç Japonya'nın teslim olması değildi! Bütün BÜYÜK operasyonlar DOLAR ve ona bağlı POUND'un egemenliğinin sürmesi içindi! Savaşlara ve büyük operasyonlara böyle bakmak gerekiyordu! Ama bize hem kendi tarihimiz hem de yabancılar masal tadında anlatılıyordu! Gerçekle buluşmamız engelleniyordu! Gerçeği bilemeyen gençler yetişkin olarak göreve geldikleri zaman da başa dönüp gerçeği bulmak için çırpınıyorlardı! İş işten geçiyordu!
Truman liderliğini ilan ettiği zaman AMERİKAN bankalarında dünyadaki ALTININ yüzde 60'ı vardı! Yani askeri başarının arkasındaki gerçek güç buydu! DOLARIN altınla destekleniyor olması diğer bütün para birimlerini de dolara endekslemişti! Dolar da altın karşılığında takas ediliyordu. Tabii, o zamanlar Fransızlar, Almanlar, İngilizler yani bütün mahalle savaş sonrası yaralarını sarmak için DOLARA saldırıyordu! Ekonomilerini yenilemek için dolara ihtiyaç duymaktaydı.
Doların Avrupa'ya akmaya başlaması, Amerikan petrol şirketlerinin, Marshall Planı yoluyla buraya gelmesine neden oluyordu!
Büyük şirketler petrollerini, kömüre dayalı bir ekonomiye akıtıyordu!
Bu sistem 1950 ve 1960'ların sonuna kadar iyi bir biçimde işledi.
Fakat 1960'ların ortalarında özellikle Almanya ve Charles de Gaulle yönetimindeki Fransa, en son teknolojileri kullanıp İNŞA hareketine girişti! Avrupa sıçrama için fırsat kolluyor gibiydi! Tam bu dönemde ALTINLARI Amerika'ya gönderen Avrupalı devletler DOLARIN DEVALÜE edilmesini istedi! Oysa Avrupa için alınacak yol vardı! Washington haklı olarak bu teklife sıcak bakmadı!
Sonrasında Fransızlar geri adım atmadı! Ticaret sonucu elde etmiş oldukları dolarları alıp New York Federal Rezerv Bankası'na geldiler! Kapıya dayanıp "Tamam alın paranızı, şimdi bunun karşılığındaki altınımızı istiyoruz" dediler! Şaşkına dönen FED çaresiz ALTINLARI vermek zorunda kaldı! 1960'ların sonunda FED'in altın rezervlerindeki düşüş öyle ciddi oranlara geldi ki Londra Metal Borsası'nın zemini, burada alınıp satılan altınların ağırlığı sebebiyle gerçek anlamda çöktü ve Anglo-Amerikan ilişkisi sebebiyle dolar endeksli olan Pound da devalüasyona uğradı. Bunun üzerine 1971 yılının Ağustos ayında ABD Başkanı olan Nixon'un kulağına, David Rockefeller'in bankası Chase Manhattan'da görev yapmış olan Hazine Müsteşar Yardımcısı Paul Volcker tarafından birkaç cümle fısıldandı! Amerikan devletini bağlayan, yasalarla sabit olan BRETTON WOODS anlaşmasının bir basın toplantısıyla çöpe gideceğinin açıklanması istendi! Yani Rockefeller'in adamı BAŞKAN'dan "Cehenneme kadar yolunuz var, size altın vermiyoruz ve bu konuda yapabileceğiniz hiçbir şey yok" demesini istiyordu!
Bundan önce de VİETNAM SAVAŞI icat edilerek ALTININ kaçışının engellenmesi isteniyordu!
Bunun için de güç gösterisi şarttı! Zaten hep böyle oluyordu!
Nixon'ın aklından geçenler kendisini götürdü, DOLARIN da rezerv para olmaktan çıkmasına neden oldu!
Birkaç hafta içinde Amerikan Doları Alman Markı karşısında YÜZDE 40 değer kaybetti! İşte bundan sonra, tıpkı şimdi olduğu gibi, Suudi Arabistan formülü devreye girdi! Petrol fiyatları fırladı! Arap-İsrail Savaşı'nda taraf olan ARAPLAR petrol ambargosu başlattı!
Amerika'nın hem parası hem kendisi tehlikedeyken dolar MÜSLÜMAN coğrafyasında vazgeçilemez PARA olarak kabul edildi! Tabii yanında POUND ile... Bu andan itibaren FED'i yani Amerikan Merkez Bankası'nı yönetenler para basmakta sınır tanımadı! Dünya üzerinde şu an 101 trilyon dolar bunmaktaydı!
Yerküredeki bu paranın 48-50 trilyon dolarının karşılığı yoktu! Yani vagonlara sığmayacak kadar çok para kağıttan ibaretti! İşte bu ailelerin para basarak her konuyu halletme iştahları Amerikan devleti ile bunlara yakın ülkelerden gelen İSTİHBARAT raporları ile sarsıldı! Amerikan Devleti'ni taşıyan kurumların raporlarına göre DOLAR HIZLA REZERV PARA olmaktan çıkmaktaydı! En büyük tehlikenin kapıda olduğunu söyleyen raporlar bu aileler tarafından ciddiye alınmazken içeride derin tartışmalar yaşanmaktaydı!
Amerika'nın içinde akıllı bir grup "ORTAKLARLA GİDELİM" derken diğerleri DOLARA güvenip gaza basmayı tercih ediyordu!
Bu nedenle Obama döneminde istihbaratta yani CIA'da
http://www.takvim.com.tr/c/i/radioBullet.jpgLeon Panetta
http://www.takvim.com.tr/c/i/radioBullet.jpgMichael J. Morell
http://www.takvim.com.tr/c/i/radioBullet.jpgDavid Petraeus
http://www.takvim.com.tr/c/i/radioBullet.jpgMichael Morell
http://www.takvim.com.tr/c/i/radioBullet.jpgJohn O. Brennan ise 8 Mart 2013'te göreve geliyordu! Kimse koltukta uzun süre kalamıyordu! Savunma Bakanları da öyle...
http://www.takvim.com.tr/c/i/radioBullet.jpgRobert M. Gates
http://www.takvim.com.tr/c/i/radioBullet.jpgLeon Panetta
http://www.takvim.com.tr/c/i/radioBullet.jpgChuck Hagel IŞİD'i MÜSLÜMAN COĞRAFYASINDA DOLARI hakim para kılmak için kuruyorlardı! ABDİngiltere ve İsrail taşeron olarak işin tam göbeğindeydi! Amaçları Ortadoğu ile Avrasya'yı kontrol etmekti! Bu nedenle hiç olmazsa TÜRKİYE'de onların adamları yönetimde olmalıydı!
Çünkü AVRASYA tehlikeydi! Pekin, Moskova, Tahran, Bakü ve Ankara yanına Hindistan ile Kazakistan ile Türki Cumhuriyetleri aldı mı ne gaz ne de petrol artık onların olabilirdi!
Bu nedenle Suudlar'ın da PETROL KRALIĞI'nın sürmesi için işbirliği yapması gerekiyordu! Fiyatlar AVRASYA'yı adam etmek için indiriliyordu!
IŞİD ile başlayan rüzgar aslında DOLARIN çöküşünün beraberinde POUND'un bitişini engellemek içindi!
Bunu belki de en iyi bilen ülke Türkiye idi! Bu nedenle canları çıktı ama kriz çıkaramadılar!
Bunu en iyi gören yine Amerika içinde bir gruptu! "Türkiyesiz asla olmaz!" diyenler bunlardı! Ama bizde karşı tarafa çalışmak için sırada bekleyen çoktu! Türkiye, koordinatları gereği büyüyecekti! Mecburdular! Buna rağmen Ankara'da hükümete yakın olan çok kişi PARALEL'e de yakın durmakta hiç sakınca görmüyordu!
Hepsi bilindiği halde bunlar radara takılmadıklarını düşünüyordu! Hem Ankara'ya hem Pensilvanya'ya ışık yakıyordu!
Çünkü kendi ülkelerini anlamıyor ve güvenmiyorlardı! Devletin verdiği görevlere sadakatla bağlı değillerdi!
Bu topraklardan doğacak güneşe inançları zayıftı!
Ama kaybedeceklerdi! Çünkü Amerika'nın bize ihtiyacı sınırsızdı!
Doğru okuyamadıkları için yanılacaklardı!
Çünkü OSMANLI geri gelecekti!
Cumhuriyet nasıl Osmanlı'dan çıktıysa Cumhuriyet de Osmanlı'yı doğuracaktı!
İşin kötüsü içerideki gizli muhaliflere rağmen bu olacaktı.
Haliyle zamanla tasfiye kaçınılmazdı!
Herkes sırasını bekleyecekti!
Herkes hakkında yeterli not vardı!
Büyük Türkiye büyük düşünenlerin omuzunda yükselecekti! Çift taraflı oynayan patronlar da faturayı ödeyecekti! Zaten bazıları için gerekenler postaya verildi!

Takvim

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2019 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;