GÜNCEL

Dilek Güngör : Bir şeyleri kaşımaya çalışıyorlar!

Tarih
09 Kasım 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Dilek Güngör
Konu hassas biliyorum. Adli tahkikat devam ediyor. Adli Tıp Raporları çıkmadı. Ama hem olay, hem veriliş şekli kafamı kurcalıyor.
Duymuşsunuzdur…
Fatih'te önceki gece 4 kardeş siyanür içerek intihar etti. Yaşları, 48, 54, 56 ve 60… Hiç evlenmemişler. Aynı evde yaşıyorlar. Babaları evi terk ettikten sonra Yetişkin kardeşlere anneleri bakmış. 5 yıl önce de anneleri vefat etmiş.
En büyüklerinin obezite hastası, diğer ikisinin hiç çalışmadığı, bir tanesinin de şarkıcılık, modellik yaptığı söyleniyor.
Öncelikle bir insanın hayatına son verme kararı alması öyle kolay bir şey değildir. Belli ki, ağır psikolojik sorunlarla boğuşuyorlardı.
Hepsine Allah'tan rahmet diliyorum.
Fakat fark ettiniz mi bilmiyorum.
Olay olduğu günden itibaren bir algı başlatıldı. İşin başını BBC Türkçe çekti. Daha intiharın nasıl olduğu bile bilinmezken, mahalle bakkalına borçlarını ve BEDAŞ'a elektrik faturalarını 
siyanür 4 kardeş, ile ilgili görsel sonucuödeyemediklerini belirterek, 4 kardeşin yoksulluktan öldüğüne dair haberler servis ettiler. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada en fazla intihar vakasının olduğu 78'inci ülke olan, her yıl oranın yüzde 12'ler civarında arttığı İngiltere'nin ajansının konuyla epeyce ilgilenmesi dikkatimi çekti. "Kendi memleketlerinde bu vakalara ne kadar duyarlılar" diye baktım, aradım, taradım. Pek de köpürttükleri bir meseleye rastlamadım.
Tabii, BBC topa girer de Cumhuriyet'i Birgün'ü durur mu! Sosyal medyadaki 'etki ajanları' devreye sokulmaz mı?
Hemen 'Susmayın' hasthagleri açıldı. İyi Parti, CHP üzerine atladı. Halkevleri eyleme çıktı.
Belli ki, birileri bir şeyleri kaşımaya çalışıyor.
Hatırlayın… Mayıs ayında köprüde arabasını yakıp denize atlayan adamın da maddi sıkıntıdan intihar ettiğini yaydılar.
Sonra adamın eşiyle sorunları olduğu ortaya çıktı. Bana kalırsa, toplumda infial yaratmak için her yol deneniyor!
Neyse konuya geri dönersem… Elimde SGK bilgileri var. O bilgiler, 4 kardeşi intihara sürükleyen nedenin yoksulluktan öte bir durum olduğunu gösteriyor. Zira, Oya Yetişkin'in Temmuz 2019 itibarıyla Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'ndeki prime dayalı esas kazancı 5.800 TL (yani net maaşı 4.000 TL'nin üzerinde)… Kamuran Yetişkin de her ay devletten 800 TL yetim aylığı alıyor. Yaşar Yetişkin'in 1.5 yıl önce SGK kaydı var. Ondan sonra part time işlerde çalıştığı için sosyal güvenlik kaydı bulunmuyor. Ama ne hikmetse, Oya Yetişkin 2 ay önce üniversiteden kendi isteğiyle ücretsiz izne ayrılıyor.
Üniversiteden kimseye ulaşamadım.
Sanırım, Oya Yetişkin'le ilgili verecekleri bilgiler aydınlatıcı olacaktır.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hursit dilaver

  11 Kasım 2019 17:32
  0 0
  Yaşantıları gayet demokrat,modern. resimler meydanda başka bir şey olabilir.modern bir cumhuriyet kadınlaı onlar.bizim laikçi takım kendine malzeme çıkarmasın.
 • NEDEN?

  10 Kasım 2019 05:39
  0 0
  Biz/Turkiye devleti kendi vatanimizda kendi insanimizla ilgili arastirmayi yapip bilgileri vaktinde aciklayamiyor!? AMA ingliz/bbc intihar edenin bakkal defterindeki borca kadar ulasiyor, ogreniyor? Devletin isleyis sekli, kanunlar vs bir seyler cok fena yamuk, ters. O bbc'nin elamani gun yuzu gormemeli.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;