GÜNCEL

Cem Küçük : İngiltere'nin yeni Başbakanı Boris Johnson'ın dedesinin babası Ali Kemal hain miydi?

Tarih
24 Temmuz 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Cem Küçük

İngiltere'nin yeni Başbakanı renkli kişiliğiyle bilinen Boris Johnson. Dedesinin babası Ali Kemal yakın tarihimizin önemli isimlerinden biri. Ders kitaplarında bize hep hain olarak öğretildi. Acaba öyle miydi?

11 Haziran 2010'da haber7.com'da bu konuda bir yazı yazmıştım.  Dün Ersoy Dede sağ olsun Tvitterde hatırlatmış. O zamanlar resmî tarih sorgulamaları yapılırdı. Şimdi ne yazık ki Atatürk'e "sarı saçlı değildi" derseniz içeri alıyorlar.  Atatürk'e en yakın yazarlardan Falih Rıfkı Atay bakın Ali Kemal için meşhur eseri Çankaya'da ne yazmıştı:

“Ali Kemal, Hüseyin Cahid’in kaçacağı ve kendisinin bir gazeteye yerleşeceği günü beklemekteydi. Hain olduğundan mı? Hangi manaya? Ali Kemal parasız ölmüştür ve yabancı uşaklığı yapacak bir mizaçta da değildi. Ali Kemal bir Tanzimatçıdır. Ne istiklâlci ne de milliyetçidir. Fakat huyu suyu, ahlâkı, üslubu ile zamanının tam ‘millî’si, o günkü toplumun yetiştirdiği normal bir insan tipiydi. Ona göre Osmanlı devleti ancak Düvel-i Muazzama’nın himayesi altında yaşayabilir, hatta aynı devletlerin teminatı ile Meşrutî bir hayat evrimi geçirmelidir. Türkler kendi başlarına kaldılar mı, İttihat ve Terakki rejiminden başka türlüsünü yapamazlar. Ne ekonomilerini ne de maliyelerini düzeltebilirler.

boris johnson ali kemal ile ilgili görsel sonucu

 Şimdi buna bir şey daha eklemek lâzımdır: Ali Kemal, bu memlekette dilediği gibi yazarak yaşayabilmek için, imtiyazlı yabancılar kadar arkalı ve teminatlı olmalıydı. İttihat ve Terakki, yahut ona benzer milliyetçiler iktidara geldi mi, Ali Kemal için ömrünü gurbette veya hapiste geçirmekten başka çare kalmazdı.

Ali Kemal bu yüzden, Mütarekede amansız İttihatçı düşmanlığı yapacaktı. Bir İttihatçı isyanı saydığı, yahut nasıl olsa öyle bir rejime varacağı için Kuvay-i Milliye’nin de hasmı olacaktı. Bir zafer havadisi duyduğu zaman bile:

-Evet iyi, ama tarihimizde zafer mi yok, eğer bunun faydasını görmek istiyorsak Mustafa Kemal artık işi Düvel-i Muazzama’nın güveneceği bir Bâb-ı Ali’ye bırakmalıdır, diyecekti. Unutulmamalıdır ki Osmanlı Saltanatı bir yarı sömürgeydi. Kapitülâsyonlar rejimi altındaydı. Osmanlı ideali Düvel-i Muazzama’nın kontrolü Altında “tamamiyet-i mülkiyesini” toprak bütünlüğünü koruyabilmekten ibarettir. Kayıtsız şartsız bağımsızlık, bir ihtilâl ve zafer parolasıdır.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;