DÜNYA

Bülent Erandaç : Trump, Türk SİHA’larını kıskandı

Tarih
16 Haziran 2020
İzlenme
Kişi
Yazar
Bülent Erandaç
TÜRKİYE'NİN Doğu Akdeniz'de Yunanistan'ı susturan, Suriye'de Esad ordularını perişan eden ve Libya'da Kukla Hafter'in hava sistemini paçavraya çeviren TÜRK SİHA'LARI (Silahlı İnsansız Hava Araçları), ABD Başkanı Trump'ın kıskançlığına yol açtı. ABD, 1987 tarihli FTKR (Füze Teknolojisi Kontrol Rejimi) anlaşmasını bypass ederek Orta Doğu'ya silahlı insansız hava aracı teknolojisini satmaya karar verdi. SİHA ortalığı kasıp kavurdu! 'Nasıl düşürülür' derdine düştüler ...Türk SİHA'larının müthiş başarıları karşısında, kendisini dev aynasında gören ABD Başkanı Trump'ın bu hamlesi Amerikan savunma şirketlerinin Orta Doğu'ya ve Yunanistan'a satış yapmasının önündeki engeli kaldıracak. ABD'nin FTKR anlaşmasını yeniden yorumlayarak bypass etmesinin temelinde Libya'da Birleşik Arap Emirliklerinin Türk SİHA'ları karşısında hezimet yaşaması ve Doğu Akdeniz'de Yunanistan'ın Türk SİHA'ları karşısında korku yaşamasının yattığı değerlendiriliyor.
Trump'ın, Türk SİHA'larını kıskanması sonrası yaptığı hamleyi, Pentagon (ABD Savunma Bakanlığı) Savunma Teknolojisi Güvenliği Yönetimi Direktörü Heidi Grant değerlendirdi. 
S-400'ler F-35'in satışını engeller' - HaberlerŞu ifadesi dikkat çekici:
"ABD'nin İHA (insansız hava aracı) ve SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) satabilmesi hem müttefik orduların güçlenmesine büyük katkıda bulunacak hem de diğer ülkelerden alımların önüne geçecek."Adam Türkiye ismi vermeden diyor ki, "Türk SİHA'ları büyük ilgi görüyor, müthiş satışları olacak, pazarı Türkiye kontrol edecek, hemen harekete geçmeliyiz." Bir gerçeği tekrarlamakta fayda var. Kıskanç Trump'ın ABD'si Orta Doğu'daki derin planlarını hayata geçirebilmek amacıyla DEAŞ'ı yaratmıştı ve "DEAŞ'a karşı mücadele" bahanesiyle Türkiye için çok büyük tehdit oluşturacak kuklası PKK/YPG'ye on birlerce TIR silah vermişti. Alman Der Spiegel dergisinde Türk savunma sanayisi ve Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA'larının başarısını anlatan haberden sonra, geçen hafta Almanya'nın etkili gazetelerinden Die Welt'de geniş bir makale yayınlandı.
YUNANİSTAN AĞLIYOR.
Türk SİHA'larının Akdeniz'de, Kıbrıs'ın ve Ege adalarının etrafında gece gündüz görev yapmasından, en küçük hareketlerini izlemesi karşısında, Yunanistan ağlamaya başlamıştı. Trakya sınırı, Ege kıyıları ve Kıbrıs'ta uçan Türk İHA'ları Yunanistan'ı tedirgin etti. Yunanistan, Türk İHA'larına karşı kullanılmak üzere yaklaşık 40 milyon euro ödeyerek İsrail'den 2 adet HERONMk2 tipi İHA'yı üç yıllığına kiraladı.
'SINIRLARIMIZI GÖZLÜYORLAR' diyerek ağlayan Yunanistan, Ege'de Türk İHA'larını tespit için F-16'larını havalanmak zorunda kaldı. Bu da büyük maddi külfet getirdi.
Avrupa basınından Türkiye'ye büyük övgü: SİHA süper gücü!Açıklama: https://i.tmgrup.com.tr/i/bullet.jpg SONUÇ: Birleşik Arap Emirliği BAE, Çin'den satın aldığı SİHA'ları, Libya'nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri darbeci general Halife Hafter'in emrine vermiş ancak onca silah, asker ve para yardımına rağmen Hafter Türk SİHA'larının gazabından kurtulamamıştı.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Okur Yazar

  18 Haziran 2020 02:18
  0 0
  Onların İha-Siha' larını biliyoruz. Aslında teknolojik açıdan bizimkilerin düzeyinde değil elbette. Görüntü işleme, yapay zeka destekli hedef tanıma, havada kalma süresi, menzili, faydalı yük taşıma kapasitesi gibi pek çok yeteneklerde bizim araçlardan geride olmaları bir yana Abd' den alacakları bu hava araçları için yerli yazılımları da olmayacak. Daha iyi ya tüm dünya en iyi İha-Siha kimdeymiş tam olarak anlar. Kötü mallar iyilerin bedava reklamını yaparmış.
 • Göktürkler

  17 Haziran 2020 08:54
  0 0
  Insallah Büyük Türkiye Büyük Türkler
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;