GÜNCEL

Bekir Hazar : Biz Osmanlıyız

Tarih
16 Nisan 2021
İzlenme
Kişi
Yazar
Bekir Hazar
ABD Afganistan'dan çekiliyor. Orada Osmanlının torunları büyük söz sahibi olacak inşallah. Libya'dan gelen heyetleri, Azerbaycan'dan gelen teşekkürleri, Ortadoğu'da, Afrika'da Katar'dan Somali'ye uzanan Türk sevgisini, Mısır'ın yakınlaşalım mesajlarını gördükçe gözlerim yaşarıyor.
Geçtiğimiz günlerde arkadaşlarla sohbet ediyorduk. Masaya katılanlardan biri "Renkli gözlüsün. Göçmen misin?" diye sordu. Aslında manavdım. Yani Osmangazi ile Bursa civarına ilk gelenlerdendi dedelerimiz. İlk akıncılara manav diyorlar.
Yüzyıllarca sadece birbirlerinden kız alıp veriyorlar manav köyleri. Soyu koruma adına. Gelelim renkli gözlü olmama... Dedem manav dışındakilerle evlenme orucunu bozuyor. Çerkez'le evleniyor.
Sanırım mavi gözleri Çerkez babanneden almışız. Ecdadımı araştırdıkça Osmanlıya olan sevgim her daim büyüdü, çığ oldu. Ailece Osmanlı'ya aşığız.
Devlet Arşivleri Başkanlığı'ndan flaş Osmanlı Devleti kararı - GÜNCEL HaberleriSevgili kardeşim mavi gözlü Şekip Hazar'ın "İZNİK GÖLÜ'NDE GÜNEŞ
İFTARINA KAVUŞURKEN" fotoğrafı da diğer ağabeyim mavi gözlü Hasan Mesut'a ilham vermiş ve facebook'da bakın nasıl döktürmüş;
Muhteşem medeniyetimizi, gönül coğrafyamızı ve bu huzur ve barış veren medeniyetimizi asırlarca insanlığa "mücessem rahmetullah" olarak sunabilmiş "OSMANLIYI" hatırlattı. Yarım asrı aşan arkadaşlığımız olan bir gönül dostum anlattı: " Geçenlerde torunumu severken ona takıldım: Kızım senin büyük deden Çerkes. Büyük nenen Arnavut. Ben Türkmenim ve eşim anneannen de Laz. Söyle bakayım şimdi sen kimsin?
Torunum hiç düşünmeden 'BEN OSMANLIYIM!' dedi.
Doğrusu bu cevap çok hoşuma gitti. Zira tam hakikati ifade ediyor, kimliğimizi ve gönül coğrafyamızı muhteşem medeniyetimizle taçlandıran OSMANLIYI veciz bir şekilde anlatıyordu." Gerçekten muhteşem bir ifade. Genç kardeşime gıbta ettim. Umutlarım yeşerdi.
Bu anekdot beni 70'li yıllara götürdü. O yıllarda Beşiktaş ve Fenerbahçe'yi çalıştırmış Sırp teknik direktör Stankoviç'i (Toprağı bol olsun!) hatırlattı.
Müteveffa Stankoviç'e bir mülakatında gazeteci şöyle soruyor: "Yabancı bir ülkede hem de Beşiktaş ve Fenerbahçe gibi büyük kulüplerde çalışmak zor olmuyor mu? Başarınızın sırrı nedir?" Stankoviç cevap veriyor: "NİYE ZOR OLSUN?
BEN OSMANLIYIM!
KENDİ ÜLKEMDE GİBİ
ÇALIŞIYORUM!" İşte bizim kadim medeniyetimiz! İşte bizim gönül coğrafyamız! İşte huzurun ve barışın anahtarı Osmanlı kimliği! Ne mutlu bunu hissedebilenlere...
Bugün Türkiye 'de iki büyük zihniyet var. Birisi her zaman ittihatçı kafa diye anlattığımız, medeniyetimize, bizi biz yapan değerlerimize ve Osmanlı'ya düşman kompleksli anlayış.
Kendi milletini ve insanını aşağılayan ama Batı'ya tapan, yabancıya uşaklık etmeyi maksat hedef edinmiş NATO mermer NATO kafa!

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;