DÜNYA

Ayhan Altıntaş : Halep’in düşmesine hazır mıyız ?

Tarih
10 Kasım 2014
İzlenme
Kişi
Yazar
Ayhan Altıntaş

9 Kasım 2014...
Bu muhasarayla birlikte Zehra, Nübül ile Yeni Halep arasındaki yol da rejım lehine kullanıma açılmış olacak. Rejimin Lazkiye, İdlib, Humus ve Halep'e getirdiği yabancı askerler Sefira Bab bölgesini dolaşmadan Yeni Halep'ten direk Zehra Nübül bölgesine çıkabilecek. 

Haleple Kilis arasındaki bölgelerin irtibatı kesildiğinde Kilis ve Rasulayn bölgesini muhaliflerin tutmasına imkan kalmayacak. Diğer taraftan Zahra bölgesinden Afrin içinden hareket edecek Esed güçleri Reyhanlı karşısında bulunan Atme'ye kadar hiçbir zorlukla karşılaşmadan gelecekler. Atme ile BabülHava arası yaklaşık 10 km.

 

Muhaliflerin bu kayıpları Türkiye-Suriye sınırında ciddi güvenlik zaafiyetlerine yol açacaktır. Aslında Halep'in kaybedilmesi Suriye muhaliflerinin değil Türkiye'nin kaybedilmesi gibi okunmalıdır.

 

İran, Esed yönetimine gizli ve açıktan silah ve askeri yardımda bulunmuş ve bunu tüm dünyaya karşı açıklamıştır. Türkiye Esede karşı muhalifleri el altından desteklemiş ancak sahadaki yöneticilerini iyi seçemediği için kaybetmeye aday bir ülke olmuştur.

 

Halep'in muhasarasının kırılması Türkiye'nin geleceği açısından çok kritik bir noktadır ve daha geç olmadan Türkiye Halepteki muhasarayı kırmak için Halep bölgesindeki muhaliflere gerekli askeri bilgi ve lojistik desteğini vermelidir. Bugün Suriye'ye yardım ediyormuş gibi gözükmenin ve nitelikli yardımların düzenli ve emin ellere verilmemesinin bedelini Türkiye halkı çok ağır ödeyeceğini bilmelidir. Halepteki yerel gruplar acilen desteklenmeli ve sesleri dünyaya duyrulmalı. 

 

Eğit donat, ılımlı İslamcı , ılımsız İslamcı, düzenli ordu sistemine geçiş ile uğraşılacağına Halepteki muhaliflerin silah gücü ve gerekli silahlar temin edilmeli. Öte yandan bugün Halep'te direnen gruplar yiyecek gıda dahi bulamamakta, çok basit ve el yapımı silahlarla Halep'i korunmaya çalışmaktadır. Bugün Halep'te direnenlere gerekli yardımları yapılarak muhasara kırılmaz ise yarın Türkiye'ye can ve mal maliyeti yüzlerce kat daha büyük olacaktır. Halep düşerse Türkiye sınırında 900 km boyunca Türkiye ile savaşmaya hazır örgütler olacaktır. Türkiye'nin muhaliflere yardım etmesinin cezasını İran ve Esed yönetimi Türkiye'ye kesmek isteyecektir. Türkiye içindeki bırtakım bürokratların ise Esed sonrası donem için Batı eliyle yaptıgı baskı da bunda etkili olmakta, savaşın aslında Türkiye içinde olduğunu göstermektedir. Türkiye'nin İsrail ve Amerika'ya kafa tutması ve bunların hepsi beraber düşünüldüğünde savaşı Türkiye'nin içerisinde görmemek ya da olmayacağını düşünmek basiretsizlikten başka birşey değildir. 

 

PEKİ SİZE SORUYORUM TÜRKİYE HALKI VE YÖNETİCİLERİ OLARAK HALEPİN DÜŞMESİNE HAZIRMISINIZ ?

 islahhaber.net

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;