GÜNCEL

Angela Merkel'in ağlattığı Filistinli kıza oturma izni

Tarih
06 Eylül 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Özel Haberci

6 Eylül 2015


Merkel'in sözleriyle gözyaşlarına boğulan Reem ve ailesine oturma izni verildi.

 

 

Katıldığı bir panelde Almanya Başbakanı Angela Merkel'in kendisine yönelik açıklamaları üzerine ağlayarak gündeme gelen Filistinli Reem ve ailesine oturum izni verildi. Ailenin sınır dışı edilmeyeceği belirtildi.

MERKEL'DEN YARDIM İSTEMİŞTİ

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rostock kentinde "Almanya'da iyi yaşam" başlıklı bir panele katılmış, iklim değişikliği, cinsiyet eşitliği ve mülteci politikası gibi çeşitli konularda öğrencilerle söyleşmişti. Gençler arasında bulunan Filistin kökenli Reem Sahwil de panelde söz alarak kişisel deneyimini aktarmıştı. Filistinli kız, ülkesine geri gönderilmekten korktuğunu, ailesinin zor zamanlar geçirdiğini anlatmıştı.

"SİYASET BAZEN ZOR OLABİLİYOR"

Filistinli kıza karşılık veren Başbakan Merkel, "Siyaset bazen zor olabiliyor. Sen elbette çok tatlı bir insansın. Biliyorsun ki Lübnan'daki mülteci kamplarında binlerce Filistinli var. Eğer biz onlara gelebilirsiniz dersek, eğer Afrika'dakilere hepiniz gelebilirsiniz dersek bununla baş edemeyiz." demişti.

Bu sözlerden bir süre sonra Reem Sahwil gözyaşlarına boğulmuştu. Merkel bunun üzerine Filistinli kızın yanına giderek başını okşamış, ona teselli vermek istediğini söylemişti.

AİLESİ SINIR DIŞI EDİLMEYECEK

14 yaşındaki Reem ve ailesinin yaşadığı Rostock Belediyesi'nden yapılan açıklamada, Reem Sahwil ve babasına ilk olarak 2016 yılı mart ayına kadar sınırlı oturum izni verildiği duyuruldu.

Ailenin diğer üyelerinin de ülkede kalmasına izin verildi. Açıklamada, ailenin bir arada kalabilmesi için kimsenin sınır dışı edilmeyeceği belirtildi. Rostock Mali ve İdari Senatörü Chris Müller, Reem'in kentte başarıya ulaşmış bir entegrasyon örneği olduğunu söyledi.

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;