SİYASET

Ali Akben : AK Parti’ye ders

Tarih
06 Mayıs 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Ali Akben

Dostlar giderek yaygınlaşan ve bendenizi rahatsız eden bir trendle karşı karşıyayız. Dillerde pelesenk haline gelen bu söylem ciddileşirse Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olabiliriz. Gün öyle bir gün ki, ders vermekten çok son günlerdeki gelişmelerden ders almalıyız.

Elbette 15 yıldır iktidar olmanın yorgunluğunun ötesinde nerede ise hepimizin malumu olan affedilmesi zor yaşanılan gerçekler var. Bendeniz devletimizi idare eden erke bu sütunlarda en ağırından tenkitlerimi değişik zamanlarda aktarmış hatta mal bulmuş mağribicilerin umudu (!) olup bu güruhun görüntülü ve yazılı medya ağında gündem oluşturmuştum.

Gün ders verme ve ders alma günü değil. Bu seçim mümkünse eşimizi dostumuzu düşman oklarının hedef tahtası haline gelen mevcut iktidara son bir şans verme konusunda bilinçli olma günü. Saman altından yürütülen suyun hedeflediği şeyin birlik ve bütünlüğümüz olduğu gerçekliğini tüm açıklığı ile faş ederek akılla hareket etmemizin doğruluğuna inandıralım.

Dün Libya’dan gelen bir hastam ile muayeneden sonra tercümanı aracılığı ile sohbet etme imkânım oldu. Libya’nın hali pür melali ile ilgili açmazlardan ve yönetim boşluğunda yaşanılan acı hatıralardan bahisle Amerika ve alçak müttefiklerinin yediği herzelerden uzun uzadıya konuşurken ağlayarak eski günleri nasıl aradıklarını aktarmalarından çok etkilendim. Gözlerimden gitmeyen acizlik durumu ve buna bağlı çaresizliği; yanlışlar olsa bile yönetilmenin de bir nimet olduğu algısına beni inandırdı.

Dostlar bu seçim sürecinde, yakın geçmişte yaşanılan ve yaşatılan acı tecrübeler bizi duygusal hareket ettirip tarihi tekerrür ettirmesin. Son yüz yılın acı gerçeklerini hesap ederek nereden nereye savrulduğumuzu unutmayarak hareket edelim. Kızgınlıklarımızı, kırgınlıklarımızı küskünlüklerimizi ve haklı olarak buna bağlı gelişen duygusal tepkilerimizi akıl süzgecinden geçirerek hareket edelim. 

Geziden önce vizyonda olan 7 şubatın misyonunu hiç unutmayalım. Daha sonra sırası ile vizyona konulan filmlerle zindelerin bekledikleri mutlu sonun (!)gerçekleşmemesine ve buradaki hikmetleri göz ardı etmeyelim. Son beş yıl içerisinde insanın aklına hayaline gelmeyecek kadar acımasız sahneleri olan filmlerden toplum olarak etkilensek de çok şükür başarılı olamadılar.

Bu günlerde kulaktan kulağa üflenen ve giderek de inandırıcı gelmeye başlayan seçime kadar da makyajlanarak cazip hali devam ettirilecek olana dikkatinizi celp etmek için havaya üflenen üfürüğün tekrarında fayda görüyorum. Tayyib’e evet. Ne kadar inandırıcı ve hoş. Mecliste AK Partiyi cezalandıralım. Trend bu. Yersek yedirecekler ve mutlu sona bu şekilde vasıl olunacak.

Fısıltı gazetesinin köşe başını tutan güruhun başka planları da var elbette. Ne de olsa yenilen pehlivan güreşe doymaz. Benim duyumlarımın onlarca katını partinin ileri gelenleri de duymuştur. Elbette tedbirlerini almışlardır. Olsun ben duyumlarımı yazarak tarihe küçük bir tuz tanesi kadar tanıklık edeceğim.

Dün bir dostla bu meseleleri konuşurken enteresan bir tecrübesini aktardı. Hocam ben bir kasiyerimi doğru düzgün kontrol edemiyorum. Yamukluklarını düzeltmede zorlanıyorum. Toplumumuzun dürüstlük kat sayısı maalesef dün olduğu gibi bugün de düşük. Halen yedi yüz civarında genel müdürü ve bir o kadar da üst bürokratı olan bir devletin kalitesi malum olan insanlarla idare etmek gerçekten kolay değil. Dostum haklı maalesef. Bu millet, tarihinde altın harflerle yazılı tescilli belgelerine rağmen bu hallere nasıl savruldu? Bu kadar savrulmuş insanların olduğu bir milletin işi elbette kolay değil. Ancak mümkün. Başkanlık sistemi bu mümkünü kısmen de olsa başarsa bugünden daha iyi günlerimiz olacağı inancındayım.

Takoz ittifakının elemanları, seçim meydanlarında bol keseden atıp tutacak. Yolsuzluktan yoksulluktan yasaklardan hatta hak ve hukukun olmadığından dem vurarak Tayyib’imizi elimizden almaya çalışacaklar. Elbette Reis de bizler gibi bir insan. Orhan babanın dediği gibi hatasız kul da olmaz. Son kırk yılı çok iyi hatırlayan bir kardeşiniz olarak takozculara takoz olalım diyorum.

Olalım ki, çivisi çıkarılmış omurgası yamuk yumuk hale getirilmiş ve Nasreddin Hoca’nın neresi doğru ki hikâyesindeki gibi bir çıkmaza, açmaza düşürülmüş dünyamızı kendimizden başlayarak düzeltme şansımız olsun. 

Konuşmanın kolay yapmanın zor olduğu bir dönemde hele kendimizi düzeltmek gibi bir misyonla işe koyulursak, başkalarının hatalarında önce kendi hatalarımızı düzeltme şansı yakalayabilir ve her iki dünyamız için de kazançlı olabiliriz. 

Başlamak bitirmenin yarısıdır sözünün gücüne inanan biri olarak bu andan tezi yok başlayalım diyorum. Mevcut enerjimizi buralarda kullanırsak hem boş işlerin boş patronu olmaktan kurtulur hem de fırsatçı güruhun domino taşı oyununun figüranı olmayız. Bugünlük de bu kadar. Kalın sağlıcakla.

Akit
6 Mayıs 2018

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Can

  20 Ekim 2019 00:42
  0 0
  Çok güzel
 • hursit dilaver 2

  07 Mayıs 2018 15:40
  0 0
  ulan bu dingiller bilmez mi o haritadaki uzun kürt koridoru hatay'a yaslanmış. orda duracak. petrol hattı da oradan lazkiyeye inip dağıtılacak. ya da tartus üs ve limanından..ULAN NİYE AŞAĞI İNSİN DİREKT HATAYDAN DENİZE ÇIKAR..dikkat edin kürt koridor haritasına bakın da saftirikliğbırakın. AFRİN GİDERSE HATAYDAN OSMANİYE VE KARADENİZE KADAR YOL AÇILIR.. HAİNLER BUNU BİLİYOR.. YA BİZİM SAFTİRİK TAKIM.
 • hursit dilaver

  07 Mayıs 2018 15:38
  0 0
  bu millet bu seçimlerde iktidarı CHP ve türevlerine verecekse, 1 ay içinde ülkenin hali ne olacak görün.gene diyeyim. ALMANLAR 3. HAVALİMANINI HEMEN ALIR VE İŞLETİR, NÜKLEER VE S300LER İPTAL OLUR. AFRİNDEN ÇIKILIR VE HATAY'A SALDIRI YOLU AÇILIR.ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ FALAN İPTAL, HIZLI TREN FALAN ZATEN LÜKS.afrika ile bağlar kesilir. ne işimiz var orda..denir. ABnin ve ABD ile NATOnun kuçağında oluruz.ZATEN 1 YIL ÖNCE BOGAZDA VİLLA VE YALILARI KEŞFEDİYORLARDI.. NİYE Kİ..
 • HAK DAVA

  07 Mayıs 2018 12:30
  0 0
  HÜKÜM ALLAHINDIR..KAFİRİN SAFINDA DURMAYANI YETER..KAFİRLER NE YAPARSA YAPSIN ALLAH NURUNU TAMAMLAYACAKTIR.BİZE DÜŞEN AZİMLİ OLMAK YILMAMAK VAZİFEMİZİ YAPMAKTIR.SANDIKTA OSMANLI TOKADINI VURUCAZ BU KAFİRLER SÜRÜSÜNEDE ONLARIN OYUN VE OYUNCAKLARINADA...
 • enver

  07 Mayıs 2018 04:52
  0 0
  ali bey bu hale gelme sebebi bazı vekil ve belediye baskanları tayyip beyin sırtından makama gelip millete tepeden baktılar milleti bıktırdılar en sonda ilce baskanlıkları atamalarında belediye baskanlarının istedikleri kisilerin atanması teskilat mensuplarının dinlenmemesi teskılatlarda gırgınlık meydana getirdi sayın cumhurbaskanımızın artık teskılatlara kulak vermesi lazım tabi o da bir can nereye yetıssın amateskılatlarımız önemli
 • Vatandaş

  07 Mayıs 2018 01:19
  1 0
  Guzel tavsiye vermissin de Reis ne idami konuşuyor nede akparti içinde yapılmayan temizlikten. inanin yıldık reisin hatrına acaip adamlara oy vermekten ve bu adamlarda köklesiyor sürekli
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;