DÜNYA

Ahmet Varol : Irak’ta tehlikeli oyunlar

Tarih
14 Ağustos 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Ahmet Varol

14 Ağustos 2015

Bugün görevi sona erecek ve emekliye ayrılacak olan ABD Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Raymond T. Odierno görevi bırakmadan önce yaptığı açıklamada, Irak’ta görev yaptığı dönemde hangi amaçlara hizmet ettiğini de ortaya koydu. 

 Türkiye’den giden askerlerin kafalarına çuval geçiren işgalci askerlerin de başkomutanı olması sebebiyle “çuvalcı general” olarak tanınan Odierno açıklamasında Irak’ta Şia ile Ehli Sünnet arasında bir uzlaşma sağlanmasının mümkün görülmemesi sebebiyle bu ülkenin geleceği için en uygun çözümün bölünme olacağı iddiasında bulundu. 

Irak’ta Eylül 2008 ile Eylül 2010 arasında çok uluslu güçlerin ve ABD işgal kuvvetlerinin komutanlığını yapan çuvalcı general ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’da yaptığı basın açıklamasında Irak’ın gelecekteki şeklinin geçmişteki gibi olamayacağını söyledi. Çuvalcı general açıklamasında ayrıca şu ifadelere yer verdi: “Toprakların bölünmesi formülü bölge açısından, politikacılar ve diplomatlar açısından kesin gibi görülüyor ve muhtemelen gerçekleşecektir.”

Şia ve Ehli sünnet arasında gerginliğin her geçen gün biraz daha artığına dikkat çeken çuvalcı general, bu şartlar karşısında ülkenin bölünmesi formülünün tek çözüm olarak ortada kaldığını ileri sürdü. 

Çuvalcı generalin bu sözleri sarf etmesinin hemen ardından Bağdat’ın Sadr mahallesinde korkunç katliama yol açan, 76 kişinin ölümüne 200 kişinin yaralanmasına sebep olan ve IŞİD’in üstlendiği bir bombalı eylem gerçekleştirilmesi acaba tesadüf müydü? IŞİD güya bu eyleminde Şii militanları hedef aldığını ileri sürdü. Oysa eylemin gerçekleştirildiği yer sivil savunmasız vatandaşların bulunduğu bir alışveriş merkeziydi.  Söz konusu açıklama ve ardından gerçekleştirilen bombalı eylem arasındaki irtibata açıklık getiren ve yaklaşık dokuz yıl önce yayınlanmış bir yorumumuzu burada da vermek istiyorum. Vakit gazetesinin 30 Kasım 2006 tarihinde yayınlanan bir makalemizde şu ifadelere yer vermiştik: 

“Çağdaş emperyalizm haçlı dünyasının iki kanadı arasında yakınlaşma sağlayarak güçlü bir cephe oluşturmaya çalışırken İslâm âleminde mezhep temelli fitneyi körükleyerek Müslümanları birbirine kırdırmayı hedefliyor. Şu dönemde böyle bir fitnenin tahrik edilmesi için en elverişli şartların da Irak’ta oluştuğu düşünülüyor.

Geçtiğimiz hafta içinde Bağdat’ın Sadr mahallesinde korkunç bir katliama sebep olan patlamalar gerçekleşti. Arkasından da Sünnilerin camilerine baskınlar düzenlendi. Bazı yerlerde Sünnî erkeklerin kaçırılarak diri diri yakıldığına dair haberler geldi. Böyle bir vahşeti bir Müslümanın ne adına ve hangi amaç için olursa olsun onaylaması mümkün değildir. Emperyalist işgale karşı özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi veren direnişçiler de bu tür eylemleri kesinlikle reddettiklerini daha önce değişik vesilelerle dile getirdiler.

Fakat bu olayların Siyonist işgal devletinin bazı generallerinin Irak’ta mezhep fitnesinin körüklenmesi ve Irak’ın küçük parçalara bölünmesi tavsiyesinde bulunmalarından hemen sonraya denk gelmesi bir tesadüf müdür? Yine bu olayların, Jerusalem Post adlı bir İsrail gazetesinde kamuoyunu mezhep fitnesine hazırlamak amacıyla uydurulmuş ve tamamen yönlendirme amacı taşıdığı belli olan bir haberin yayınlanmasından sonraya denk gelmesi arka plandaki stratejik hesaplar hakkında bir ipucu veriyor olamaz mı?

Bundan yaklaşık üç hafta önce yayınlanan bir haberde şöyle deniyordu: “İsrailli generaller ve uzmanlar, Amerika Birleşik Devletleri’ne Irak’ta Sünnileri zayıflatma ve Irak’ı küçük devletçiklere bölme tavsiyesinde bulundu ve bunun Amerika’nın ve İsrail’in bölgedeki hedeflerini gerçekleştirmesine yardımcı olacağını belirttiler. İsrail’in en ünlü araştırma merkezlerinden The Interdisciplinary Center Herzliya’nın araştırmacılarından Guy Bahur, Amerika’nın Irak’ı bölmemesi durumunda başarısız olacağını ve hedeflerini gerçekleştiremeyeceğini savundu. İsrail Radyosu’nda yayınlanan bir panelde konuşan Guy Bahur, Irak’ın coğrafi bütünlüğünün parçalanması ve etnik temellere dayalı küçük devletçiklerin kurulmasının kolaylaştırılması gerektiğini söyledi. Bahur, bunun için öncelikle Sünnilerin zayıflatılması gerektiğinin zaruri olduğunu ve yeni Irak’ta İsrail’i ve Amerikan çıkarlarını tehdit edecek bir güce dönüşmemesi için Sünni direniş gruplarının ezilmesi gerektiğini vurguladı.”

YeniAkit

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;