GÜNCEL

Ahmet Taşgetiren : Çok çok yazık!

Tarih
23 Ocak 2020
İzlenme
Kişi
Yazar
Ahmet Taşgetiren

Bu yazıya nasıl bir başlık atsam?
“Yazık!”
Kime yazık?

“Akıl tutulması!”

Nasıl bir akıl tutulması?

Önce Şehir Üniversitesi’ne operasyon, şimdi de o üniversitesinin bağrından doğduğu Bilim Sanat Vakfı’na…

Anlaşılıyor ki Ak Parti iktidarının tepe kadrosu, bir neslin, üstelik muhafazakar camiada doğup büyümüş bir neslin bilim yürüyüşüne yabancı kalmış.

Bilim Sanat Vakfı’na kayyım atamak, o çatı altında 40 yıldır verilen ilim yolculuğunun farkında olmamak, o heyecanı hiç duyumsamamış olmak, gençlerin Boğaziçi’nden, İstanbul Üniversitesi’nden, Yıldız’dan, Marmara’dan çıkıp koşa koşa ikinci, ama daha seçilmiş bir iklimde kendini yetiştirme çabasını ıskalamak anlamına geliyor.

Bu gençlerin çok önemli bir kısmının muhafazakar aile çocukları olduğunu da ıskalamak anlamına geliyor.

Yani kendi sosyal tabanının ilim yolcularına yabancılaşmak anlamına…

İbn Haldun Üniversitesi gibi “seçkin”liği amaçlayan bir bilim kuruluşuna yatırım yapan bir siyasi kadronun, aynı zeminde boy atmış bir başka bilim kuruluşunu yok etmeye çalışmasını anlamak kolay değil.

Sırf Ahmet Davutoğlu’nun farklı bir siyasi mecra açmış olmasına duyulan öfke böyle bir operasyonun gerekçesi olur mu?    

bilim sanat vakfı ile ilgili görsel sonucu“Bir topluluğa olan kininiz onlara karşı adaletsizliğe yol açmasın” ikazını mevcut iktidar kadrosuna hatırlatmak ne kadar ağır! Ama uzunca bir süredir bu Kur’an çağrısı iktidarın yargı alanındaki uygulamaları yüzünden yüreklerde dolaşıp duruyor.

Bizim neslimiz, Fatih’in Ayasofya Camii vakfiyesine yazdığı “beddua” içeren son cümleleri okuyarak büyüdü. Ayasofya bir ukdeydi çünkü.

Vakıf, “Allah’a adanan mülkiyet” demek. Sizin dayandığınız toplum zemininde bir ilim müessesesi yükselmiş ve siz duyarlı bütün yüreklerin isyanına aldırmadan onun üzerinde operasyon yapıyorsunuz.

Çözülemez miydi?

Çözülmesi için mutlaka Ömer Dinçer’in, Mustafa Özel’in ya da Ahmet Davutoğlu’nun “Biz ettik siz etmeyin” üslubunda rica kuyruğuna girmesi mi gerekiyordu? Duyuyorum ki “Akil insanlarımız” onu tavsiye ediyormuş söz konusu kişilere…

Ah o akil insanlarımız!

Gitseler de “Şehir Üniversitesi operasyonu yanlış oldu, şimdi Bilim Sanat Vakfı’na kayyım atanmasından söz ediliyor. Bu çok daha yanlış olur. Vakıflar bizim kültürümüzün dokunulmazları arasındadır. Oraya kayyım atanırsa artık bizim iktidarımızda dokunulmaz bir şey kalmadığı kanaati hasıl olur. Bu yapılmamalı.” deseler ya…

Ülkede yanlışların söylenemediği bir iklim oluşmuşsa, zaten çok şey yanlış gidiyor demektir.

bilim sanat vakfı ile ilgili görsel sonucuAkil insanlarımız, hiç olmazsa yapılanların toplumda oluşturduğu tepkiye ve bunun da ciddi oy kaybına yol açtığına dikkat çekselerdi.

Akil insanlarımız, hiç olmazsa bu yapılanların Ahmet Davutoğlu’nu zayıflatmayacağını, aksine ona çok daha güçlü bir hikaye sunacağını hatırlatsalardı.

Akil insanlarımız hiç olmazsa, bu operasyonların yol haline geleceğini ve bir başka zamanda bütün vakıflara, hatta İbn Haldun Üniversitesine karşı kullanılabileceğini hatırlatsalardı. 

Akil insanlarımızla iktidar arasında hiç mi doğruların – yanlışların konuşulacağı bir ortak zemin kalmadı?

Yoksa akil insanlar mı kalmadı?

Bana iktidara yakın medyada köşesi olup da hala saygınlığını koruyan isimlerden bir tekinin yapılanları onayladığına dair örnek gösterilsin. İşi hınk deyiciliğe indirgemiş olanlara, ya da Davutoğlu alerjisi üzerinden gidenlere söyleyeceğim bir şey yok.

28 Şubat’larda isyan edeceğiniz bir şey bugün yapıldığında yüreğinizde hiçbir hareketlilik olmuyorsa, bakın o yüreğe siz? Hatta 28 Şubatçıların yapmaya cesaret edemeyeceği şeyler bugün yapıldığında lalü ebkem oluyorsanız, bakın o yüreğe, o dile siz.

Çok yazık.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • KASABALI

  31 Ocak 2020 09:21
  1 0
  BOŞGETİREN BOŞGÖTÜREN EFENDİ ZAMANINDA FETOYA FETÖNÜN BİR ÇOK VAKFINA METHİYELER DİZİYORDUN. SAHİ SEN HATA ETMEZDİN DEĞİL Mİ. VAKIFMIŞ BİLİM ADINA HANGİ İCRAATI BULUŞU YAPTILAR BANA BİR ANLATSANA EFENDİ. VAKFI KUR YILLARCA NEMALANDIR OH NE ALA. İCRAAT SIFIR.
 • atsız

  27 Ocak 2020 14:18
  6 0
  Sayın ahmet taşgetiren! eğer gerçekten amacın hakkı ve haklıyı savunmaksa bu vakfın devlet arazisine nasıl bulaştırıldığını, devletin nasıl zarara uğratılmaya çalışıldığını yaz. Gerçi artık çok büyük savrulma yaşadığın için bunlardan bahsetmez sin size tavsiyem muhalefetlik yapacaksan Davutoğlunun partisine gir adam akıllı siyaset yap.
 • ALI SARAP

  25 Ocak 2020 16:05
  7 0
  Mustafa kardesim o programi severek dinleen bir insan olarak soyliyorum Artik dinlemiorum . Musluman bu kadar sapma yapamaz elestireyim derken 28 subat mesrulastiriyor Bu ikinci oldu gercekten kalbinm bu adama buz gibi sogudu
 • mehmetm

  24 Ocak 2020 23:20
  4 0
  Bu Vakfa kayyum atamak yanlış olabilir, zulüm olabilir. Ancak bunu 28 şubatla kıyaslamak zulümlerden bir zulüm olur. Sn. Taşgetiren , 28 şubat ekin gibi biçilip, tarumar edildiğimiz ve bu günlerin gidişinin altyapısını oluşturduğunu bilmiyor olamazsın. 28 Şubat ve FETÖ bu ülkeye Çanakkale harbi kayıpları gibi bir kayıp verdi. Bu bakımdan kıyasın çok ama çok yanlış oldu. Lütfen kıyasınızı doğru yapınız.
 • irfanhoca

  24 Ocak 2020 15:29
  8 0
  Hazine arazisini beleşten sahilenen vakıf, muhalefete soyumuşsan kimse gözünün yaşına bakmaz. Dün de öyleydi, bugün de böyle.
 • Mustafa

  24 Ocak 2020 11:08
  7 4
  Ahmed Bey gerçekten de çok muhterem sevilen sayılan bir kişi. Hala Radyo programlarında yapmış olduğu "İslamdan Hayata..." konuşmalarını kaydetmiş olduğum telefonumdan zevkle dinlerim. Her ne hikmetse o güzel hitap ettiği topluma karşı birilerinin ardında durarak söylemlerinde farklılık oluşturdu. Çok yazık demeyeceğim. Ve dinlemeye devam edeceğim. Bu bir dönem böyle olsa gerektir. Belki de..
 • dycal

  24 Ocak 2020 10:50
  9 0
  günaydın gizli çeto cular .işin ucu size dokununca avazladınız.yok eğitimiş yok vakıfmış....sizi iki yüzlüler muhafazakar iktidar kendi evlatlarını biçiyormuş.[tabi bu evlatlar ingiliz amerikan israil uşakları değilse] geç bunları geç yakında feto nun borusunu çalmaya başlayacaksınız.
 • cokyazik

  24 Ocak 2020 08:19
  11 1
  Memlekette kitlik var kala kala akil insan bir siz kaldiniz ... (!)
 • BU NASIL BIR YAZAR::

  24 Ocak 2020 01:51
  12 0
  utandamadan yalakalik yapiyorsun sakalindanda mi utanmiyon .... DAVUTOGLUN PARALI KALEMSÖRÜSÜN SEN VE HAKAN ALBAYRAK;:-::: KALEMININ KACA SATTIN ONU YAZ, NOT VERELIM UCZAMI GITTIN YOKSA POSTU PAHALIYAMI SATIN::::
 • HÜSEYİN SÖNMEZ

  24 Ocak 2020 00:32
  1 1
  ***** BİLİM SANAT VAKFINA NİÇİN KAYYUM ATANIYOR ??? ****
 • Timu

  24 Ocak 2020 00:04
  12 0
  Bırak demagojiyi hem döneklik yapican hem devasa para kredi cekicen odemiyecen sonra affet ve demagoji hani din hani kul hakkı nasıl muslumansin sen hakkı şöyle günah kul hakkı bu de bırak dVutoglunun yalakaligini yapmak için günahı ortmeyi
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Copyright © 2022 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;