POLEMİK

Ahmet Hakan : Mango da Mango

Tarih
05 Ekim 2021
İzlenme
Kişi
Yazar
Ahmet Hakan

YENİ Şafak gazetesinin pazar ekinde Emine Erdoğan’la yapılan bir röportaj yayınlanmış. Bu pazar değil, geçen pazar değil... Taaa 2015 yılında.

Röportajın yayınlandığı sayfanın geniş açıdan çekilmiş bir fotoğrafı, sosyal medyada elden ele dolaştırılıyor son günlerde.

*

Çünkü röportajın ara başlıklarından biri şöyle:

“Mangoyu, kurutup saklayın.”

*

CHP ve medyasının 'Mango' algısı patladı! Emine Erdoğan'a itibar suikastı - GÜNCEL HaberleriRöportajı okumayan, içeriği arayıp da bulma zahmetine katlanmayan yüzlerce kişi, Emine Erdoğan’ın vatandaşlarımıza, “Mangoyu, kurutup saklayın” diye bir öğütte bulunduğunu düşünerek veryansın ediyor.

Oysa gerçek hiç de öyle değil.

*

Haberi okuduğumuzda görüyoruz ki olay şöyle olmuş:

*

Mali Cumhurbaşkanı’nın eşi, Emine Erdoğan’la sohbet ederken ülkesinin mango cenneti olduğunu, ancak bu meyvenin çok kolay bozulduğunu, bu nedenle ihracat yapamadıklarını söylemiş. Emine Erdoğan da Mali Cumhurbaşkanı’nın eşine Anadolu’da elma, üzüm, incir, kayısı, erik gibi meyvelerin kurutulup geçim kaynağı olarak kullanıldığını anlatmış, ardından da “Mango kurusu yaparak ihracatı artırabilirsiniz” önerisinde bulunmuş.

*

Yeni Şafak’taki ara başlık yapılan “Mangoyu, kurutup saklayın” ifadesinin öyküsü tam olarak bu.

*

Hep dedim, yine diyorum: Sosyal medyada her gördüğünüz şeyin üzerine atlamayın. Duvara toslarsınız.

*

NOT: Bu içerikten haberdar olmamı sağlayan Hürriyet Ankara’dan Bülent Sarıoğlu’na ve işin doğrusunu yazan Deutsche Welle Türkçe’den Gülsen Solaker’e binlerce teşekkür.

yazının tamamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Copyright © 2022 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;