SİYASET

Abdurrahman Dilipak : Ve adaylar belli oluyor

Tarih
21 Mayıs 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Abdurrahman Dilipak

Başkanlık seçimi ile ilgili adaylar belli oldu. 100.000 imzayı bulamayanlar da belli oldu, kendi tabanını yetersiz kalınca, başkalarının yardım çağrısı ile dışarıdan destek alarak 100.000 sayısına ulaşan da. 100.000 barajını ilk geçen Meral Akşener olmuştu. Devlet Bahçeli’ye göre, FETÖ’nün uyuyan hücreleri, sempatizanları harekete geçirdi ve bu baraj aşıldı. Bahçeli, bu kişilerin FETÖ ile iltisaklı olduğunu düşünüyor.

 

Cumhurbaşkanı adayları artık kesinleşti: Erdoğan, İnce, Demirtaş, Akşener, Karamollaoğlu ve Perinçek. Bu konuda AK Parti MHP, BBP birlikte hareket ederken, karşı tarafta CHP, HDP, İyi Parti ve SP yer alıyor. Bu arada bazı partiler milletvekili adaylarını erken açıkladı. Açıklamayanlar da bugün açıklayacak. Ardından seçim beyannamelerini açıklayacaklar ve süreç başlayacak. AK Parti aday tanıtımını Perşembe günü yapacak.

 

Ben SP’nin nasıl bir listeyle çıkacağını merak ediyorum. Tabi bir de CHP listesini. Altan Tan ve Seyhan Soylu SP’den adaylık başvurusu yapmıştı. SP’nin ise bazı illerde CHP listesinden aday göstereceği söyleniyordu. Bir de Abdullatif Şener konusu var. Nereden aday olacağı belli değil. Cumhurbaşkanlığı için davet bekledi olmadı. Şimdi, CHP’den davet bekliyor, milletvekilliğine razı.

 

Süreç çok hızlı işletildi ve aday adayları kendilerini tanıtacak yeteri kadar zaman bulamadılar. Temayül ve mülakatlar adaylar için, kendilerini ifade edebilmeleri açısından tatmin edici değildi. Bu durumda bütün sorumluluk genel başkanlara kaldı. Adaylar da belli olduktan sonra, Ramazanın gölgesinde, Kudüs gündeminin ve 15 Temmuz dava ve tartışmalarının arasında bir seçim yaşayacağız.

 

FETÖ davaları ile ilgili bir takım dosyalar karar aşamasında, bir kısım davaların ise iddianameleri önümüzdeki günlerde açıklanacak. Ve o dava dosyalarında bir takım itirafçıların itiraflarının ciddi anlamda gündemi sarsacağı iddia ediliyor. Karşı cephe ise sosyal medya üzerinden saldıracak.

 

AK Parti’de en çok merak edilen konu aday profili. Seçimdeki başarısı sürpriz olmayacak ama başarısının oranı aday profiline bağlı görülüyor.. Eski milletvekillerinin kimi yarısı, kimi ise üçte ikisinin değişeceğini söylüyor. Daha genç ve yeni bir kadro bekleniyor.

 

İstanbul il kongresi büyük bir coşku ile gerçekleşmiş,  Erdoğan’ın “yemin”i parti tabanını coşturmuştu.. Seçime yönelik toplantılar yapılıyor da, sanırım adaylar belli olduktan sonra seçim havası ülke geneline yayılacak.

 

Muhalefet kanadı, iktidara yönelik eleştiriler üzerine kurulu bir siyaset dili kullanıyor. İktidar kanadında elbette eleştiri var ama daha fazla geleceğe dönük bir söyleme sahipler. Muhalefet kanalı, bu defa din ve tarih konusunda bir takım hassasiyetler konusunda daha dikkatli olacak.

 

İktidar, CHP’yi “tek parti” dönemi üzerinden, kendi içindeki çelişki ve tutarsızlıklar üzerinden vuracak, MHP ise İyi Parti’yi FETÖ ile ilişkiler üzerinden köşeye sıkıştıracak.

 

CHP’de FETÖ de, BÇG de var, HDP ile de iç içeler. Bu anlamda en zor durumda olan partiler CHP ve SP. Bu birlikteliği hem içeriye, hem dışarıya izah etmek zorundalar.

 

Muhalefetin argümanları belli: Yolsuzluk, hukuksuzluk, ekonomik kriz, maceracı dış politika.. Döviz fiyatlarını konu edecekler. Karamollaoğlu’nun sözleri siyasi bir mizah konusu olmaya devam ediyor. CHP bu konuda daha dikkatli.

 

AK Partinin siyaset dili, kalkınmacı, özgürlükçü, pragmatik ve seküler çevreleri de kazanmaya dönük bir dil. Cumhurbaşkanı, din ve tarih vurgusu yapıyor. Kimseyi korkutmamaya çalışıyorlar. Geçmiş icraatları ve CHP dönemi vurgusu yapacaklar. 15 Temmuz vurgusu yapacaklar.

 

Muhalefet kalkınmacı söylemi yolsuzlukla karşılıyor. Özgürlükçü söylemi ise hukuksuzlukla karşılıyor. Din ve tarih vurgusunu ise cemaat ve Saadet Partisinin söylemi ile karşılamaya çalışıyorlar.

 

AK Partinin kalkınmacı söylemini “başa kakma” gibi göstermeye çalışacaklar.. CHP’ye yönelik söylem ise yenilik içermiyor ve tekrar şeklinde sunacaklar. “Tek Adam”, “Milli Şef”, “Ebedi Şef rejimi icat edenler, İstiklal Mahkemelerini kuranlar, Takrir-i Sükûnu icat edenler bugün ortaya çıkıp “Tek Adam” rejiminden, hukuksuzluktan, özgürlüklerin kısıtlanmasından söz edebiliyorlar.

 

Seçim güvenliğinden sözdenler, dün “açık oy, gizli tasnif” yönetimini icat eden “tek parti” zihniyeti değil sanki.. Tek Parti dönemi basının özgürlüğü, sivil özgürlüklerin tek parti dönemindeki, CHP’nin her zaman işbirliği içinde olduğu darbe dönemlerindeki hali bilinmiyor sanki!

 

AK Partinin fikirlerini savunan “parti elemanı” dışında “aydın/münevver”, atanmamış ve seçilmemiş sözcüsü ortada yok. Ekrandaki profesyoneller üzerinden bu işi götürmek zorunda kalmaları AK Partinin en zayıf yanı. Bu kişilerin çoğu daha önce yoktu, yarın da olmayacak karakterler. Sosyal medyadakiler de büyük ölçüde avatar/sanal tipler. Sosyal medyadaki “trol” tabir edilen tipler, bazen savundukları değerlere zarar verebiliyorlar. Bunu da bir kenara not etmek gerek. Muhalefet bu konuda Gezicilerin desteği ile daha başarılı gibi.

 

Siyasi partilerde genel olarak, toplum içindeki tabii aktörler siyasiler tarafından sürece çekilemiyor. Ucuz bir profesyonellik, popülizm havası hakim.

 

Parti adına öne çıkan şahısların şaibeli isimler olmaması gerek. Kimse nedense bu konuya fazla önem vermiyor. Adam teşkilatta ya da belediye meclisinde ne kadar şaibeli iş varsa bulaşmış. Konu şüyuu vukuundan daha vahim bir hal almış. Hatip, dünyanın en erdemli kişisi olsa, ağzı ile kuş tutsa bile o adam orada iken dinleyenlerin önemli bir kısmı o kişiye ve söze itibar etmeyecektir.

 

Bu arada, özeleştiri içermeyen bir müdafaa siyasette etkili olmaz. Hani “dost acı söyler” diye bir söz var ya, tabi hangi sözün nerede ve nasıl söyleneceğine dikkat ederek, başkalarının çarpıtma ve istismarına zemin hazırlamadan  “İnni küntü minezzalimin” de demek gerek. Ve bunu derken o şaibeli kişilerin oradan uzaklaştırılması şart.

 

Medya artık bir kaç başlı. Öyle sadece radyo, TV, gazete yok. Dergiler de var, sosyal medya da var. İnternet medyasında yapay zekâlı avatarlar mesaj bombardımanı yapıyorlar. Subliminal mesajlar veriyorlar. Hipnoz metotları uyguluyorlar. Bu avatarlar her yaş, cinsiyet, gelir, kültür, ideoloji ve politik tercihe göre mesaj üretiyorlar.. Ve eylemi provoke ediyorlar. Artık sanal gerçeklik aşıldı, artırılmış gerçeklik diye bir şey var.. FETÖ’cüler bu konuda çok örgütlü. CHP’nin de gezici desteği var. PYD’liler de öyle. Hepsi batıdan destek alıyorlar.. Genç oylar için kesinlikle internet konusunun ciddi bir şekilde gündeme alınması gerek.

 

Neyse, artık olan oldu zaten. İnşallah hayrolur. Yeni mecliste bütün partilerden daha akıllı, daha dürüst, daha cesur, daha ahlaklı, vicdan sahibi, erdemli ve bilgili insanlar seçilir inşallah. Aslında bu biraz da toplumun haline bağlı. Önce bizim değişmemiz, daha iyisine layık olmamız gerek, aslında. Selam ve dua ile.

Akit
21 Mayıs 2018

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • HAK DAVA

  21 Mayıs 2018 18:51
  0 0
  HERKES BAŞKASININ GÖZÜNDEKİ SAMAN ÇÖPÜ İLE UĞRAŞIYOR AMA NE HİKMETSE KİMSE KIÇINDAKİ SABAN OKUNDNA HABERSİZ. ADAM HIRSIZA KARŞIYIM DİYOR KENDİ ÇALIYOR GİDİP CHP OY VERİYOR DİNSİZE KARŞIYIM DİYOR DİNSİZLİĞİN KRALINI YAPIYOR GİDİP CHP OY VERİYOR.RÜŞVETE KARŞIYIM DİYOR ADAM KAYIRMAYA KARŞIYIM DİYOR HEM KENDİSİ BUNLARI YAPIYOR HEMDE CHP OY VERİYOR.AYNI ŞEYLERİ YAPARAK FARKLI SONUÇLAR BEKLEMEK APTALLARIN İŞİDİR...
 • hursit dilaver

  21 Mayıs 2018 12:30
  0 0
  AŞAĞIDA yazdıklarımı 1977de CHPnin aldığı yuzde 40 0y 0ranının LİNEER BİR ŞEKİLDE SEÇMEN SAYISI, D0ĞUM SAYISI İLE UYUŞMADIĞINI YAZDIM VE ERBAKAN RAHMETLİ ELDE LİSTELER,PAN0LAR D0LAŞTI DURDU.AMA 83 SEÇİMLERİNDE BU FAZLALIK TRAŞLANMIŞ 0LARAK SEÇİME GİDİLDİ. anladınız di mi..BU SEÇİMLERDE DE D0ĞUM D0ĞRUSU İLE SEÇMEN D0ĞRUSU ARASINDA BİR FARK 0LURSA 77 SEÇİMİNİ HATIRLAYIN.bunu AKP liler akıl edemez.bu işler için CHPden kurs alın demişti istanbul CHPli bir arkadaşım.
 • hursit dilaver

  21 Mayıs 2018 12:24
  0 0
  3-5 seçim öncesi de izmirde yaşandı. adam 0 sp0r sal0nunda masada tutanak hazırlayıp alttaki 5-6 partinin yerine imzalıy0r. yanına gelen AKP mebusu bayan pr0fun,AA NE AYIP, NE YAPIY0RSUNUZ SİZ demesine, ÇEK GİT ABLA YAHU... dediğini kameradan duyuy0ruz. adam işine devam ediy0r. YANİ YENİ SANDIK TUTANAKLARI HAZIRLIY0R. anladınız di mi ve bu pr0f mebus, bunu Ahaber ögle spikeri CAN 0KANARa anlatıy0r, 0 da şaşkınlıkla izliy0r..DURUM BU İŞTE.
 • hursit dilaver

  21 Mayıs 2018 12:19
  0 0
  bu seçimlerde AKP eger teklerse, bilin ki bu seçim bur0larında ayran içenleri agzı açık seyredenler 0lursa,bilin ki sebep budur.adamlar baklıy0r be.ULAN BARİ T0PLADIĞI BAYRAKLARI DA ALMAK DA MI AKLINIZA GELMEDİ. hepsi ş0ke 0lmuşlar seyrettier. s0nra da ama ne ayıııp dediler 0 kadar.ULAN KAPATIN 0 SEÇİM BUR0SUNU.BU TIP REZİLLİKLERE CEVAP VEREMİY0RSUNUZ. BARİ BİLEN GELSİN 0RAYA.bizi de irite etmeyin be.
 • hursi dilavert

  21 Mayıs 2018 12:15
  1 0
  b0şverin bunları bakın 30 dakikadır HİKMET GENÇ VE MURAT ÇİÇEK şu kadıköyde AKP bur0sunu basıp ta turk bayraklarını t0playan CHPli kadını k0nuşuy0r. hemi de 30 dakika ve hala devam ediy0rlar. HİİİÇ SIZLANMAYIN. 0 0FİSTE 0 KADININ ELİNDEN 0 BAYRAKLARI ALACAK BİR ERKEK YA DA KADIN Y0KMUYDU. BU NE CHP K0RKUSU BE.siz artık bu yerlere adananın C0NAN hanımlarından bir iki kişi k0yun da kadınlık görun.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;