GÜNCEL

Abdurrahman Dilipak : Türk Partisi, Kürt Partisi

Tarih
09 Ekim 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Abdurrahman Dilipak

9 Ekim 2015

Son seçimlerin sonuçları şöyleydi: AK Parti %41, CHP %25, MHP %16, HDP %13..

İstanbul ile Ankara’da durum daha farklı. İstanbul’da AK parti %41, CHP %29, HDP %12, MHP %11. Ankara’da AK Parti %41, CHP %29, MHP %17.8, HDP %5.6

Peki İzmir ve Diyarbakır’da durum ne? İzmir’de CHP 44.8, AK Parti %26.7, MHP %13.6, HDP %10.6 oy aldı. Diyarbakır’da HDP %77.7, AK Parti %14.8, CHP %1.5, MHP %1.2

Tek bir Türkiye partisi var, o da AK Parti. AK Parti tüm Türkiye’de örgütlü ve hemen her ilde barajı geçecek kadar oy alan tek parti. HDP Türklerden ve diğer dini ve din dışı grublardan oy alıyor. Kendi oyları %6 civarında.. CHP de Türkler de var Kürtler de. Sol, laik ve levantenlerden, beyaz Türklerden de oy alıyor. CHP de belli bir Kürt ve Alevi oyu var.

Bu ülkenin adı Türkiye. Türklerin partisi olduğunu iddia eden MHP’nin oyu nerede ise, Kürtlerin partisinin aldığı oy kadar..

AK Parti’de Kürt de var, Arap da.. Onların oranı son seçimde %10 olsa, AK Parti’nin oyunun %30’u Türk diye bilinen insanlardan oluşuyor. CHP’den %20 de, MHP’den %15 diyelim. HDP’den %5.. Toplamda %70’e ulaşırsınız. 

MHP şu hali ile, Türkçü geçinmesine rağmen, en küçük Türk partisi görünümünde. Türklüğü kimseye bırakmıyor ama Türkler ona güvenmiyor. En küçük Türk partisi, en büyük Türk partisinin iktidar olmasının önündeki en büyük engel. En inatçı ve en anlamsız muhalefeti o yapıyor. O ki, soğuk savaşın anti komünist cephesinin savaşan tarafı gidip, sol ile ittifak kurabiliyor. Ergenekon kardeşliğini, ya “Ekmek için Ekmel” de MHP, CHP, paralel yapı ve hatta HDP ile derin bir ittifak kurulmuştu.

Bugünkü manzara karşısında, özellikle AK Parti içindeki Kürt oyları da hesaba katılacak olursa, içinde en fazla Türk olan parti AK Parti’dir ve yine aynı şekilde en fazla Kürt olan parti de AK Parti’dir. Bu hali ile AK Parti gerçek tek Türkiye partisidir.. MHP Türklerin iktidarının, HDP Kürtlerin iktidara katılımının önündeki iki engeldir.

CHP, halkçı, “ezilenlerin partisi” görünümlü patronların partisidir. Laik görünümlü mezhepçi bir partidir. İnkılabçı görünür ama en muhafazakar partidir.. Milliyetçi görünümlü, toplumun, inanç, kültür, tarih ve geleneklerine yabancı, batı taklitçisi bir partidir. Aslında CHP “part”, yani parça /parti de değildir. O “Cumhuriyetçi” bir parti değil, tek parti döneminden miras olarak getirilen bir “Cumhuriyet” Partisidir. Yani “devletin kendisi”dir. Kendini devletin kendisi olarak gören bu parti, darbe dönemleri dışında milletin iradesi ile iktidar olamayınca “derin devletin partisi” olmuştur. Tek parti döneminin açık oy, gizli tasnifi dışında ancak darbe dönemlerinde söz sahibi olabilmiştir.

Bugün, bu şartlarda MHP milliyetçilerden çok CHP’nin umududur. Paralelcilerin umududur. HDP’lilerin gözü; sandıktan çıkacak kendi oyları kadar, AK Parti’ye gitmeyen, MHP’ye giden oylarda olacaktır.

Derin gerçek Ergenekon kardeşliğinde gizli. MHP, CHP, Paralel yapı, Derin yapı aynı çatı altında buluştu. Gezi gerçeği büyük fotoğrafı gözler önüne serdi. Orada herkes vardı. HDP, komünistler, kapitalistler, liberaller, nerdeyse olmayan yoktu ki.. AK Parti karşıtlığında ortak bir cephe kurmuşlardı. Bakalım bu seçimde ne yapacaklar? Esed, MOSSAD hepsi aynı safta.

Evet MHP HDP ile zıttır. Ama sözkonusu olan AK Parti olunca, MHP, HDP ile ilgili olarak AK Parti konusunda “tarafsızlık” perdesi arkasına saklanarak, tercihini ortaya koymaktadır. 

AK Parti’den kopartılan her oy CHP ve HDP’nin hesabına artı olarak yazılacaktır. Bahçeli bunu bilmez mi?

Millet bu kez oynanan oyunun farkında. Herkesin bir hesabı var ama galib olacak olan O’nun hükmüdür. Birilerinin evdeki hesabları çarşıya uymayacak, ama kimin!

Görelim Mevlam neyler, neylerse güzel eyler.

Selâm ve dua ile..

YeniAkit

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;