GÜNCEL

Abdurrahman Dilipak : Tapınakçılar “Noel Baba”ya karşı

Tarih
10 Ağustos 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Abdurrahman Dilipak

10 Ağustos 2015

Çık şimdi işin içinden çıkabilirsen..  Ben diyorum ki, Batılıların “Noel Baba” diye tanıttıkları Aziz Nikolaus Ashab-ı Kehf döneminde yaşamış, İznik konsülüne katılan bir İncil hafızı idi. Hanif gelenekten gelen İsevi bir mü’min, “Derviş Nikola” idi büyük bir ihtimalle, tıpkı, Aya Yorgi, Aya Sotri, Aya Ayani gibi. Aya yani “Aziz” Nicola’yı “Noel Baba”ya dönüştürenler, sadece onu Hristiyanlaştırmadılar, onu bir pagan mitolojisinin kahramanına dönüştürürken aynı zamanda sekülerleştirdiler. Daha da vahimi onu bir tüketim maskotu yaptılar.. Geçen gün Muammer Karabulut aradı. “Noel Baba Barış Konseyi Başkanı”.. Seküler gelenekten gelen, sol düşünceye mensup bir arkadaş. Noel Baba konferanslarından tanışıyoruz.. Orada yaşanan sorunlardan söz ederken, daha önce Paralel Yapının bu vakfın kendilerine devredilmesini istediğini, buna karşı çıkınca da başına gelmeyen kalmadığını anlattı uzun uzun.. Benim o konferanslara katılmamı istemeyenler de bizim paralelcilermiş meğer.

Karaduman, Antalya’da 40 ülkenin katılımı ile bir “Uluslararası Noel Baba Barış Köyü” kurmak için bir çalışma başlattı.. İlk bakışta batının buna destek vermesi gerek gibi gözüküyor ama öyle olmuyor.. 6 Kasım 2013 tarihinde, başkanlığını Kate Clow isminde bir İngiliz’in yaptığı “Kültür Rotaları Derneği”nin “Antalya Kültür Varlıkları Koruma Kurulu Müdürlüğü”ne verdiği bir  dilekçe ile yeni bir tartışma başlatılıyor. Kate Clow kim derseniz, “Via Francigena” olarak bilinen 900’lü yıllardaki kutsal hac yolculuğunun izlerini süren ve bu yolu tekrar ihya etmeye çalışan biri.. Onun hedefi, Roma’dan Kudüs’e giden Via Francigena’nın yeniden hayata döndürülmesi. 1994’de Via Francigena Avrupa Konseyi tarafından kültür rotası ilan edildi.. 

Bu bizim İpek yolu ve Hicaz demiryolundan daha fazla şey ifade ediyor onlar için.. İsrail, Urfa’dan Kudüs’e İbrahim yolunu arıyor mesela.. Haçlıların ayak izlerinden yeni büyük bir yürüyüş başlatmak istiyor birileri. Böylece Hristiyan ütopyasını yeniden canlandırmaya çalışıyor.. Afrika’nın işgali, Rahib John’un ayak izlerini aramaya giden kilise mensupları ile başlamıştı.. Süryaniler, Ermeniler, Rum Hristiyanları da bugün Batı dünyasının gözünde böyle bir anlam kazanıyor.. Likya Yolu, Evliya Çelebi Yolu, Hz. İbrahim Yolu, Aziz Paul Yolu, Karia Yolu, Hitit Yolu, Frig Yolu, Kaçkarlar, Sultanlar Yolu, Via Egnatia, Ağrı Dağı ve Sarıkamış Yolu aslında Anadolu’da Hristiyanlar için yeni güzergahların keşfi için bir fırsat oluşturuyor.. Yuhanna vahyinde sözü edilen 7 kilise, Kayseri, Konya ve Ankara’nın, İzmir ve Selanik’in, Rodos’un, Urfa’nın, Hatay’ın bu anlamda çok özel anlamları var.. Biz kendi coğrafyamızı tanımaz, ona sahip çıkmazsak, birileri onun üzerinde kendi hayallerini süsleyen yeni senaryolar üretmeye devam edecek.. Bu senaryolar, UNESCO ve AB tarafından cömertçe destekleniyor.. Çoğu Demokratik sivil kitle örgütleri şeklinde İnsan Hakları, Kültür, Barış ve Çevre adına oluşturulan çalışma grupları ile maskeleniyor..

Karaduman’a göre bu şekilde doğal olarak her çevre eylemi siyasallaşıyor. Türkiye’nin dört bir tarafı “doğada yürüyüş yolu” bahanesi ile işaretleniyor. Turizm işin kandırmacası, biraz din, biraz siyaset, biraz ideoloji ve bolca emperyal hesaplar. Tüm bunları başlatan kişi ise bir İngiliz vatandaşı. Kate Clow, bir dilekçe veriyor ve Antalya Kültür Varlıkları Koruma Kurulu Müdürlüğü Karabulut’un Noel Baba Barış Köyü projesini durduruyor. Phaselis İnisiyatifi  adı ile çoğunlukla Antalya’nın Kemer bölgesinde faaliyet gösteren 19 farklı sivil toplum örgütünün adı kullanılarak bir de bildiri yayınlıyorlar. Doğal hayat tahrip ediliyor, betonlaşma, bildik gerekçeler.. 

Karabuluta göre bu projenin engellenmek istenmesinin sebebi Likya Yolu’na Noel Baba Barış Köyü’nün yapılacak olmasıdır! Noel Baba’nın bir Türk işletmeci tarafından haçlı programı dışında değerlendirilmiş olması, Haçlıların tepkisini çekmektedir.. Eğer çıkarlarına hizmet etmeyecekse haça da, Hz. İsa’ya da sahip çıkmazlar aslında. Haç onların kızılelması. Hristiyanlığı sahiplenmeleri biraz da onu kendi keflerine göre yapılandırdıkları için, isteyen Katolik, isteyen Protestan, isteyen Anglikan.. Şeriat yok, ibadet yok, ritüellerden, ikonalardan, seremonilerden ibaret bir din. İslam’ı da ona dönüştürmeye çalışıyorlar aslında.. Paralel din de böyle bir arayışın ürünü.. 

Karabulut, “Çevreci 19 dernek” adına yapılan açıklamanın peşine düşüyor. Meğerse böyle bir destek de yok.. Ama bir takım derneklerin adını kullanıyorlar işte. “Hayır” derseniz, AB, BM fonlarından desteğinizi kesebilirler. Yani Aforoz edilirsiniz. O bildiride imzası olduğu iddia edilen 19 dernekten biri olan “Türk Kadınlar Birliği” Kemer Şubesi Başkanı Hacer Akdağ ile görüşen Karabulut’un anlattıkları ilginç: “Akdağ ile görüştüm. Kendisi, ‘Böyle bir bildiriden haberim yok. İlk kez duyuyorum! Davacı olacağım’ dedi” diyor. Doğan Haber Ajansı’nın 4 Temmuz 2015 tarihinde,  “Maden Koyu için ortak açıklama” başlıklı haberinde Antalya’da, “Alevilerden Yörüklere ve hemşeri derneklerine 19 farklı sivil toplum örgütü”  diyerek verdikleri haberde adı geçen Alevi Kültür Dernekleri Kemer Şubesi Başkanı Fermani Yeter, “Noel Baba Barış Köyü projesinden yeni haberim oldu. Yayınlanan bildiriden haberim olmadığı gibi, bırakın karşı olmayı, barış kokusunun olduğu her yerde oluruz.  Bu bildiride adımızı kullananları dahi tanımıyoruz. Onları ayıplıyor ve kınıyoruz” demiş.  “Diğer 19 derneğin çoğunun haberi olmadığı gibi, hazırlanan bildirilerin içeriği konusunda da bilgi sahibi olmadıklarını öğrendik” diyor Karabulut.. İyi biz de, Viyana fetih yolunu açalım.. İrtica, şeriat tehdidi filan diye cıyaklamak yok sonra.. Fatih’in fetih yolunu İtalya’ya kadar uzatmak da mümkün..

Noel Baba üzerinden derin hesaplar ile ilgili ilginç bir hesaplaşmanın perdesini azıcık aralayınca nelerle karşılaşıyoruz.. Batı Roma, Doğu Roma’yı kontrol etmek için 6. kolunu Türkiye’de örgütlemeye devam ediyor.. Tapınakçılar iş başında. Uyan Doğu Roma! Selam ve dua ile..

NOT: Bir kısım STK’nın sözde ortak bildirisi DHA mutfağında üretilmiş.. Kimin eli kimin cebinde bu alemde. Kim kimin sözcüsü, çevrecilik işin kandırmacası mı ya da Truva Atı mı?.. Doğan Medya bu işin neresinde..

YeniAkit

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;