GÜNCEL

Abdurrahman Dilipak : Milliyetçi muhafazakâr..

Tarih
07 Temmuz 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Abdurrahman Dilipak

“İslam”ın her çeşidi var artık (Haşa)..  Liberali, ılımlısı, solcusu, sağcısı, demokratı, feministi, milliyetçisi, radikali, gelenekçisi, moderni, yok yok. Kim ki ona bir şey ekler ya da ondan bir şey çıkarırsa, kişi eklediği ve çıkardığı ile baş başa kalır ve din aradan çekilir.

İslam’ın değil, “Müslümanım” diyenlerin çeşitleri var.. Onlar için “ey iman edenler, iman ediniz” der kitap! Ve bir başka yerde “Mü’min olduk demeyin Müslim olduk deyin” der kitap!

Ben sağcı da değilim, solcu da. “Kitabı sağ elden verilenler” ile bugünkü “sağcılık” isim benzerliğinden başka bir şey değil. “Her sakallıyı baban sanma” diye bunun için denmiştir.

“Ne sağcı, ne solcu İslamcı” mı, yok o da değil. Ben ne “İslamcı” ne de “Müslümancı” olarak tanımlarım kendimi. Sade, yalın bir “Müslüman”, “İslam”. Kul’u olduğum Allah’ımın ve Ümmet’i olduğum Resulümün verdiği; bana ve dinime verdiği isim bu. Ben “Ümmetçi” filan da değilim.

“Akıllı” olmak güzel de, “Akılcı olmak” değil.

Allah bizi evet kabileler halinde yarattı da biz kabileci ya da kavmiyetçi değiliz. Mehmet Akif öyle der: “Fikri kavmiyyeti tel’in ediyor peygamber”. O zaman “Bu kavmiyetçilik de ne!” Doğduğumuz ana babayı biz mi seçtik, doğduğumuz zamanı toprağı, derimizin rengini, cinsiyetimizi biz mi seçtik!. Bundan dolayı insanlar üstün ya da geri olabilir mi! Allah’ın takdirine isyandır böyle bir tercih! “Üstünlük ancak takva iledir.”

dilipak ile ilgili görsel sonucu

Bir de “Mutaassıb” olduklarını söylemiyorlar mı! Müslüman “körü körüne” inanmaz!. Kafasını kiraya vermez. Bilmediği şeyin peşine düşmez. Böyle yapmamalı daha doğrusu, “Mutaassıb” da değildir ve olamaz..

“İki günü birbirine eş olan aldanmıştır” diyen bir Peygamberin ümmeti nasıl “Muhafazakar” olabilir!

Bakın, “Milliyetçilik” “Nasyonalizm”in karşılığı olan bir kavram. CHP’nin 6 ok’undan biri de “Milliyetçilik”. Hitler’in partisinin adı “Nasyonal (Milliyetçi) Sosyalist Alman İşçi Partisi”. Yani milliyetçilikle sol-sosyalizm düşman değil aslında, kardeş de olabiliyorlar. Bizim Türk milliyetçiler genel olarak sağcı, Arap milliyetçiler genel olarak solcudur.

Bu sosyalizm, kapitalizmsiyonizm ve faşizm de köken olarak aynı! İlk ırkçı, ilk Faşist Şeytan, ilk Haram, ilk Günah, ilk Lanet ırkçılığadır. Faşizm haramlar kronolojisinde ilk sıradadır.  Bunun siyasi anlamda kökeninde Siyonizm var. “Herşey üstün ırk olan Yahudiler için, Yahudilere göre, Yahudiler tarafından” der genel anlamda Siyonizm. Burada Siyonizm yerine “Almanlar, Araplar”, “İşçi sınıfı”, “Sermaye” yazın ne değişir. Kadın, erkek yazın. Müslüman, Hristiyan yazın aynı sonuca varırsınız. Müslümanları mutlaklaştırırsanız onu da put yaparsınız. Bu anlamda “Müslümancılık”, “Feminizm”, “Futbol ve benzeri tarafgirlikler” gibi aidiyetlerin tümü “Mikro Faşizm”dir!

Kuralımız şuydu değil mi: “Haksızlık kimden gelirse gelsin, kime yönelik olursa olsun, mazlumdan yana, zalime karşı çıkalım.” “İşi ehline verelim, ibadet ve ukubat dışında ehliyet ve liyakat imandan önce gelsin”.

Merkez’e HAK’ı alalım. HAK nerede tecelli ederse orada olalım. Bu anlamda Hak’kın rızasının tecellisinin vesilesi olalım.

Gelin şu “Milliyetçi Muhafazakâr” söylemlerinden vazgeçelim. Yabancı bir kavramı içeri sokarsanız, bu defa onu dönüştürerek zihinleri bulandıracaklardır. Hangi Milliyetçilik sorusu gelecek gündeme. “Atatürk Milliyetçiliği”, “Kültür Milliyetçiliği”, hatta “İslam Milliyetçiliği” diye kavramlarla çalacaklar kapımızı..

Siz “Osmanlıcılık” diyorsunuz, birileri başına fes giyip, kolunun altında tavla, elinde nargilesi ile çıkıp geliyor. Duvarda Osmanlıca ya da Arapça bir hat! Okumasını bilen de yok. “Hiç” de yazıyor olabilir “Ya hu!” da.

Hz. Adem’in çocuklarında, Hz. İbrahim’den vazgeçmeyen Şeytan bizden de vazgeçmeyecek.

Haramlar kronolojisinde ilk Faşizm vardı. Yani “Üstünlük iddiası”. 2’ncisi Fahşa’dır. Haddi aşmak! Dünya sürgünü’ne sebeb olan olay bu. 3. Katildir.

Bakın, insanlar kelimelerle düşünüp konuşur, ve  dinler. Kelimelerimizi kavramlarımızı kaybederseniz, okuduğumuz kitabı da anlayamayız ve kendimizi doğru bir şekilde de ifade edemeyiz.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Rumeli

  11 Temmuz 2019 13:12
  0 0
  Sayın Dilipaka saygısızlık yapmayın lütfen,Uyarmak nasihat etmek İslamın en güzel ve ferdi ve toplumu güçlendiren hükümlerinden biridir.Rabbim, Cumhurbaşkanımızın danışmanlarını islah etsin ve Reisimizin yar ve yardımcısı olsun
 • dycal

  08 Temmuz 2019 18:35
  0 1
  YİNE KARNINDAN KONUŞMAYA BAŞLADIN.HADİ HAYIRLISI NE YUMURTLAYACAKASIN SANKİ BABA GÜL DAVUDİ TAYFASINA .......... ÇALIŞIYORSUN VESELAM.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;