GÜNCEL

Abdurrahman Dilipak : Kim, neden, nereden ve ne zaman

Tarih
09 Ağustos 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Abdurrahman Dilipak

Bayram sonrası, önce yavaş yavaş, daha sonra topyekûn bir saldırıya hazırlanıyorlar! Eylül-ekim zor geçecek gibi gözüküyor. MHP ve İyi Parti’de önemli gelişmeler olabilir. Ardından CHP’ye de gelecek sıra. Babacan, Gül, Davudoğlu cephesinde neler yaşanacak göreceğiz. Ve tabii asıl hedef AK Parti. “AK Parti’ye kim, neden ve nereden saldıracak?” göreceğiz. Artık hedefte AK Parti yok, doğrudan Erdoğan var aslında. Bu arada Suriye konusu da sıcak. Hele İsrail seçimleri de olsun, Kıbrıs, Ege, Doğu Akdeniz konuları da ısınsın biraz. Rusya, Çin, İran, Suudi Arabistan, BAE’de de durum biraz daha netleşsin. Biliyorsunuz BAE de, Dubai durumdan rahatsız.

Batı cephesinde de işler karışık. İngiltere, Almanya, Fransa grubunda bir uzlaşı yok. ABD’nin Rusya ile yapılan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler anlaşmasından çekilmesi, sadece Rusya’da değil, NATO, özellikle Almanya ve Balkanlar’da yeni bir krize sebeb olması sürpriz olmaz. Bu durum Türkiye’yi de etkileyecektir şüphesiz. Türkiye açısından her şey dönüp dolaşıp, AK Parti ve Erdoğan’ın geleceği ile ilişkilendiriliyor.

AK Parti’ye karşı olan birilerinin elindeki en önemli silah, “İslamcılar” arasında tartışma çıkarmak ve bu kesimle AK Parti arasında çıkarılacak bir tartışmada AK Parti’yi arka planda kıskaca almak! AK Parti içindeki AKP’liler de bu anlamda birilerinin beklediği fırsatı fazlası ile veriyor.

İslamcılar ve Kemalistler ile AK Parti arasında sorun çıkarmaya çalışanların başka planları da var.

İslami kesimdeki STK’lara ve Media’ya sürekli AK Parti aleyhine bilgi servisi yapmaya başladılar bile. AK Parti çevresinden ise zihinlerde oluşan sorulara net bir cevap verilmiyor. AK Parti içindeki seküler aktörleri, oportünist ya da kolay dolduruşa gelecek isimleri provoke ederek yola devam edecekler anlaşılan. 

Bakanlıklarda beklenen değişikliğin netleşmemesi bir sürü spekülasyona sebeb oluyor. Bayram da bu tartışmayla geçecek. Bana kalırsa bu süreçte negatif ortam daha da negatif hale gelecek.

dilipak ile ilgili görsel sonucuBatı entelijansiyasının Venezuela, Meksika, Kuzey Kore için uyguladıkları bir şablon habercilik var. Kurgu ABD’den, (…) yerler Türkiye’den doldurulacak, yani şöyle bir haber istiyoruz diyecekler. Buradaki muhabirler talep edilen isim, yer, zaman ve rakamları, fikirleri monte edecek. Bu haberler batı mediasında kullanılacak, bizimkiler kendi servis ettikleri haberleri tekrar manşete çekecekler. Batıda bir STK sözcüsü ya da siyasi aktör bu veriler üzerine yorum yapacak, muhalefet buna destek olacak. Bizim eklemlenmiş STK ve Media da, “Bak batılılar ne diyor” diye kendi servis ettikleri haberler  üzerinden gündem oluşturmaya çalışacaklar.. Hani şu Sarraf iddianamesi gibi. Rubingiller boş durmuyorlar yani. Zaten FETÖ’cüler bu konuda gönüllüler. PKK’lılar da öyle. Şimdi Süryani topluluğunu ve Ermenileri harekete geçirmeye çalışıyorlar.

Kemalistleri AK Parti’ye karşı provoke etme işi CHP’lilerin. Liberalizm, diktatörlük söylemi İYİ Parti’nin işi olacak gibi.. İmamoğlu ise parlatılmaya devam ediyor. O da rolünü iyi oynuyor.

Tabii bir de milliyetçiler ve solcular var.. O kesimler de media, STK ve belli aktörler üzerinden, hassas konular tartışmaya açılarak provoke edilmeye çalışılacak. AB ve NATO üyeliğimiz tartışmaya açılacak. Şangay ile Çin, Rusya ve Hindistan’la ilişkilerimiz bozulmaya çalışılacak. Komşu ülkelerle aramızda sorun çıkarmaya çalışacaklar. Ekonomik açıdan, döviz, borsa manipülasyonlarından tutun da kara para konusuna varana kadar her konuda sorun çıkarmaya çalışacaklar.

Terör konusu bölgede kimlere ihale edildi biliyorsunuz. ABD, PYD ile ilişkisinden sonra DAEŞ ile de işbirliği konusunda suçüstü oldu. Terör ve suikast planları, nokta hedeflere yönelik saldırılar, toplumun farklı kesimlerini sokağa çekmek için yapılacak saldırılara karşı dikkatli olmak gerekiyor.

Bir kanat AK Parti içinde sorun çıkarmak için çalışırken, bir başka takım cemaat uzantıları üzerinden parti içinde tartışma çıkarmaya çalışacaklar. Yolsuzluk dosyaları, özel hayata ilişkin ifşaatlar servis edilecek, ama bunların zamanı var. Birileri erken seçimi gündeme getirme sevdasında. 

Bu arada Panama belgeleri gibi, ya da yeni adlar altında internet üzerinden yeni belgeler servis edilebilir.

Erdoğan’ın danışmanları ile diğer bakanlıklardan üst düzey bürokratlar ve danışmanlarla ilgili birtakım servisler de sürpriz olmaz. Allah fırsat vermesin, yapmayacakları şey yok.. CIA, MOSSAD, İngiliz İstihbaratı şusu busu hepsi hizmetlerinde.. Bir yandan da FETÖ’cüler, diğer benzer oluşumlar, PKK, DHKP-C gibi örgütlere de moral vermeye çalışacaklar.. Bu yapılar büyük ölçüde deşifre oldular ve sürekli geriliyorlar. Verilen sözler tutulmadığı gibi, ne için yola çıkmışlardı, gelinen noktada durum ne? Anti kapitalist, anti emperyalist bir mücadeleye destek verdiklerini sanıyorlardı, ABD’nin emperyalist planlarının paralı askeri durumuna düştüler.

İnternet ortamında son haftalarda birçok yeni site açıldı. Kimi sağlık, kimi toplumun merak ettiği konular, kimi din, kimi tarih üzerinden AK Parti tabanının çekmeye çalışıyor. Şimdiden AK Parti’yi vurmak için birtakım haberler yapmaya başladılar bile.

AK Parti artık bir karar vermeli. Ne yapacak, yola kimlerle devam edecek. Dışarıdan bakınca bir dağınıklık gözüküyor. Her şey genel başkana göre şekilleniyor gibi bir hava veriliyor ama, yukarıda doğru bilgi gittiğinden emin değilim. Birçok sorunun cevabı yok, ya da cevaplar tatmin edici değil.

Birtakım işlerde Reisin gözünü boyama gayreti ile cami, dernek, vakıf, İmam Hatip diye bir yerler üzerinden iş peşindeler. 

Partideki değişimin yönü, hızı ve kapsamı toplumu tatmin etmiyor. Giderek azalan bir beklenti sözkonusu. FETÖ ile ilgili yaygın bir kanaat var: Aşağıdaki gidiyor yukarıdaki duruyor. Biri gidiyor gelen ondan iyi değil.. Bazan birini günah keçisi yapıyorlar, bir kurban verip bütün günahı ona yıkıyorlar, ötekiler yoluna devam ediyor.

Şunu da görelim artık: Dün süt dişleri ile elinizi geveleyenlerin bugün köpek dişleri çıktı, ısırırlar. Mama yemiyorlar artık, daha fazlasını istiyorlar. Vermezseniz saldırırlar. Bu kargaları besleyip bugünlere gelmesine izin vermeyecektiniz. Şimdi, eğer bu son fırsatı da iyi kullanamazsanız olacakları önleyemezseniz, gelecek günler, geçen günleri aratır.

Sahi bürokrasiyi azaltacaktık, ha bire mevzuat yığıyoruz, ha bire bürokrasiyi tahkim ediyoruz. Bürokrasiye eleman yüklüyoruz. Bir ülkede ne kadar çok yasa ve bürokrat varsa özgürlükler o kadar az demektir. Hem 2025’de humonoidler devreye alınınca bu kadar personeli ne yapacaksınız?! Bir planımız var mı?

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hursit dilaver

  10 Ağustos 2019 11:20
  0 4
  AKP bu kafada giderse yukarda yazarın her dediği 0lur. ACİLEN ŞU BEYAZ T0R0SLARI PİYASAYA ÇIKARIN VE İZMİT-HENDEK-K0CAELİ UÇGENİNDE HAZIRLIKLAR YAPIN. ULKE GİDİY0R BEYLER. bu rahatlıkla haberiniz bile 0lmayacak. s0nra da AMA BİZ BÖYLE TAHMİN ETMEMİŞTİK. PAYİTAHT DİZİSİNİ TRT BU YAZ AYLARINDA TEKRAR VERSİN.. 0 APTAL DİZİ TEKRARLARINI BIRAKSIN
 • hursit dilaver

  09 Ağustos 2019 16:26
  0 2
  S0N 0LARAK BU HENGAMEDE fet0 mahkumlarını bir bastıl 0perasy0nu ile dışarı kaçırabilirler. bunlara SPANDAU GİBİ YA DA YUNAN DARBECİLERİNİN K0NULDUĞU (LAVRİY0N MUYDU) MAPUS GİBİ BİR YERE TAŞIYIN..BİR BASTİL 0LAYI 0LDUĞUNDA 0RADAKİ ASKER VE P0LİSE VUR YETKİSİ VERİN. s0nra AYM niye vurdun demesin.EN ÖNEMLİSİ DE kimin umurundaysa. ARZI MEVUD K0NUSU..AYMAZLIKLARI BIRAQKIN.
 • hursit dilaver

  09 Ağustos 2019 16:23
  0 2
  AKP de hayatı t0z pembe görmekte. yani DUNYA ÇEVRESİNİ KURTARMAK İÇİN MİLLETİN 25 KURUŞLUK P0ŞETİNE GÖZ DİKTİ. İYİ 0LDU SEÇİM KAYBETTİ.bak CHP,kimseyi atmayın diy0r ama nelerı attılar.hısım akraba d0ldurdular.siz ise şu p0şeti seçim s0nuna bırakmadınız.ne özguven be. brav0.ama seçim gitti.bu aklı da AKPye GALİBA 0 BUYUK GUÇ VERDİ.
 • hursit dilaver

  09 Ağustos 2019 16:18
  0 2
  elbet ABD, AB, kazkafadağları,alman vakıfları ve dağıtılacak avanta paralar,(ulan 40 C.de kim çıkar 0 dağlara bedavadan).guneydeABDnin s0n 0yalama numarası. (başka çaremiz de y0k tabi) d0ğu akdeniz gerginliği.SEÇİMLERDEN BERİ BİR GUÇ TURKİYEYE EL ATTI. KİMSE DE KARŞI K0YAMIY0R. tanrı manitu ya da c0sm0s tanrı.DEVLETE KATİL DEMEK TE 0NAYLANDI. daha ne diyelim.hainler serbest kalacak. PKK ile mucadele edenler, ULAN BEN NE İÇİN CANIMI VERİY0RUM,YETKİLİ VE ETKİLİ HAİNLER İÇİN Mİ.. diyecektir
 • hursit dilaver

  09 Ağustos 2019 16:13
  1 1
  ALLAH K0RUSUN ama bu depremler beni k0rkutuy0r. elbet istanbul depremi tabi. istanbul depremi tuzladan avcılara kadar etkili 0lacaktır. AMA TARİHİ YARIMADADA PEK BİR HASAR 0LMIYACAKTIR.unutmayın. ama diger bölgeler, şişli, mecidiyeköy, beşiktaş, bakırköy,levent nişantaşı bölgeleri,esenyurt,beylikduzu,sarıyer varı çevreler dikkat etsin.
 • hursit dilaver

  09 Ağustos 2019 16:08
  1 1
  s0n 0larak ŞU DEPREMLERE DİKKAT EDİN.bir şeyin uyarısı 0labilir.suni deprem de yapar ABD.. KİMSE DE BAYRAM ETMESİN.ABD K0RİD0R İŞİNİ ZAMANA YAYDI,BU ARADA PKK DEVLETİ KURULUP, 10 TANE DE DEVLET 0NU TANIDIĞINDA.D0GUDA ARZI MEVUD T0PRAĞI HAZIRLIKLARI BAŞLAR.AYNEN G0LAN,BATI ŞERİA GİBİ..
 • hursit dilaver 2

  09 Ağustos 2019 16:05
  1 1
  evet bir şeyler 0lacak.seçim akşamı söyledim.BİR DE ŞU VERİ KAYIT işi.ç00k yazdım.BİR İŞGALDE İSTANBULU SAVUNACAK SİLAH VE MUHİMMAT DEP0LARININ YERLERİ KİMİN ELİNE GEÇECEK dedim.AKP dahil kimsenin umuru 0lmadı. AHA İŞTE REYHANLI DEP0 İNFİLAKİ. NE MALUM YERİ ÖGRENİLİP SAB0TAJ YAPILMADIĞI. AYNISI İSTANBULDA DA, ANTALYADA DA 0LUR, ADANADA DA..bu veri işi ç0k önemli.silahsız suriyeli 0luruz.UNUTMAYIN.
 • hursit dilaver

  09 Ağustos 2019 16:00
  0 1
  yazarın başlığı tamam.zaten mahalli seçimlerdeki Buyukşehir seçimi ilk işareti verdi.hatta istanbulun AKPnin kazanacağı anlaşılan ve 14bine inen 0yundan s0nra sayımın durduurlması farz 0lmuştu.VE NE 0LDU 0LDU,FARK BİRDEN 820BİN 0LDU.öyle suriyeli falan salaklığın alemi y0k.sadece istanbul mu,antalya,ankara,adana..YAHU MECLİS UYELERİ HEP AKPli AMA BAŞKANLAR KAZANIY0R. MECLİS UYESİ 0LSAN NE Kİ.DUNYA BAŞKANLARA BAKAR Dİ Mİ.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;