SİYASET

Abdurrahman Dilipak : Hey gidi dünya hey!

Tarih
05 Ekim 2014
İzlenme
Kişi
Yazar
Abdurrahman Dilipak
5 Ekim 2014...

Bugün bayram..
Biz koç kurban ediyoruz, öte yandan kanlı diktatörlüklere kurban edilen insanlar.
Kan gölünde yaşıyoruz adeta. Bu bayramda da Filistin’de, Suriye’de, Irak’ta kan durmadı.
Yemen, Mali de eklendi bu listeye.. Önümüzdeki aylarda bu listeye yeni ülkelerin eklenmesi sürpriz olmaz.
Sahi IŞİD’i kim sürdü piyasaya. Nasıl bir anda dünyanın gündemine oturuverdi.
30 yıllık PKK IŞİD karşısında mevzilerini bir anda nasıl kaybediverdi..
Koskoca İran, Irak, Suriye nasıl oldu da IŞİD ile başedemedi.. IŞİD bu duruma gelene kadar, ABD, İngiltere, Fransa, İsrail, İran, Irak istihbaratı neredeydi ve ne yapıyordu.
Peki uluslararası toplum, Mısır’da Sisi’ye bağlı baltacılar o kadar insanı öldürürken bu ülkeler ve uluslararası toplum nerede idi.. Mesela neden Esed’e karşı bu duyarlılık oluşmadı ya da oluşturulmadı.
Neden Orta Afrika konusunda dünya kör, sağır ve dilsiz.. Sormak gerekmez mi, Yemen’de Husilere karşı bu sessizliğin sebebi ne.. Şartların biraz daha olgunlaşmasını mı bekliyorlar yoksa.
Mesela İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları karşısında neden bu hassasiyet oluşmuyor..
Göreceksiniz bu ateş, bu cehenneme odun taşıyan başka ülkelerin yöneticilerini de yakacak. “Zalimlere yardım etmeyin, sonra ateş size de dokunur” denmiştir. Siyasi emellerini İsrail’in siyasi emelleri ile tevhid edenler ve bu günahı irtikap edenlerle, eylem ve söylem birliği içine girenler, bu yaptıklarının bedelini ağır bir şekilde ödeyeceklerdir.
Bugün IŞİD konusunda oluşan koalisyon bir adalet arayışı ve terör karşıtlığından çok, menfaat hesaplarının eseri. IŞİD bir bahane. Şecaat arz ediyorlar. Sureti haktan görünürken, bir yandan da bu vesileyi bahane ederek, bölgeye yerleşmek ve bölgedeki birtakım unsurların tasfiyesi için bu olayı kullanmak..
Batı bu konuda da samimi ve dürüst değil.
Bayrama bu tartışmalarla giriyoruz..
Bu vesileyle sizlerin Kurban Bayramınızı ve hacca giden kardeşlerimin haclarının makbul olmasını temenni ediyorum. Bugünlerin hakkı hak görüp, batılı batıl görüp, hakta toplanmamıza vesile olmasını diliyorum.
Bütün bu yaşadıklarımız ibret dolu hadiselerdir. Eğer bunlardan ders alabilirsek, daha iyi bir gelecek için, bizim için şer gibi gözüken bazı işler hayra dönüşebilir..
Dilerim bu bayramlar, inananlar olarak bizim saflarımızı sıklaştırmamıza vesile olur.
Bugünkü düzen, kan ve gözyaşı ile kuruldu. Bu düzeni korumak adına, savaşlar, darbeler yapıldı, on milyonlarca insan hayatını kaybetti. Birileri hemen bırakıp gidecek değil. Bu acılar, çözümsüzlük, belirsizlikler üzerine insanlar yeni arayışların peşine düşecek.
300 yıllık bir tarihin hesabı görülecek. Değiştirilen din, gelecek, üretim, tüketim, paylaşım düzeni, eğitim, evlerimiz, beslenmemiz, her şey değişecek ve bu iş kolay olmayacak.
Ulus devletler dağılacak, sınırlar yeniden çizilecek, devletlerin rejimleri değişecek, servet ve iktidar el değiştirecek. Elbette bunlar kolay olmayacak. Sosyal sınıflar, iktidar ve gücü, serveti ellerinde tutanlar, iktidarı, serveti, imtiyazlı statülerini terk etmek istemeyecekler..
Süreç kolay ilerlemeyecek..
Tek sorun, Kürt, Ermeni, Alevi meselesi değil.. Çok daha derin..
Din de, mezhep de, devlet de, ideoloji de, etnik kimlik de yeniden sorgulanacak..
Daha bilgili, daha dürüst, daha cesur, daha akıllı, daha ahlaklı, daha çalışkan, daha cömert, daha vefakar, daha cefakar, daha affedici, daha sabırlı olmak zorundayız. Hedonist olmayacağız, Çileyi seçeceğiz.
Hep karşımızdakinin, başımızdakilerin değişmesini istiyoruz, bekliyoruz ama önce biz değişeceğiz.
Yaşadığımız süreç, öğretici, yön gösterici, açıklayıcı, birleştirici, tefekküre ve çabaya sevk eden bir süreç. Bereketli bir süreç.
Gelişmeler, doğru yönde ileri doğru. Bütün taşlar yerinden oynayacak ve yeni bir dünya kurulacak..
Yeni insan, yeni Türkiye ve yeni dünya.
Bekleyin inananlar, bahar gelecek bahar..
Selâm ve dua ile..
YeniAkit

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;