SİYASET

Abdurrahman Dilipak : Erdoğan kazandı CHP-MHP-cemaat vd. kaybetti

Tarih
12 Ağustos 2014
İzlenme
Kişi
Yazar
Abdurrahman Dilipak
12 Ağustos 2014...Seçim sonuçları belli oldu. YSK verilerine göre; kayıtlı 52 milyon 894 bin seçmenden yaklaşık 13 milyonu oy kullanmadı. Kim bunlar derseniz, yurtdışı seçmen. Özellikle Avrupa bandı AK Parti’ye daha yakın. Orada AK Parti’nin ciddi anlamda oy kaybı var. Onlar dağıtıldığında AK Parti’nin oy yüzdesinin potansiyel olarak % 55’e ulaştığı görülecektir..

CHP sahilde seçmenini sandığa gitmeye ikna edemedi.. Sandığa gidenlerin önemli bir kısmı Demirtaş’a verdi oyunu.. MHP tabanı, BBP-SP ile birlikte AK Parti’ye kaydı.. MHP kalesi olan illerde seçimi kaybetti. MHP 5, CHP 6 ildeki gücünü kaybetti..

30 Mart Yerel Seçimlerinde % 89 olan katılım oranı bu seçimde yaklaşık % 75’e düştü. Seçime katılımın en düşük olduğu iller; Iğdır (% 63,3), Tunceli (% 67,2) ve Kırklareli (% 67,2) şeklinde oldu. İstanbul da % 72,6 ile katılım oranı düşük olan iller arasında yer aldı. Seçime katılım oranının en yüksek olduğu iller ise şöyle: Kütahya (% 85), Uşak ve Hakkari (% 84,7) Seçim sonuçları şöyle: Erdoğan % 51.85, Ekmeleddin M.İhsanoğlu % 38.45, Selahattin Demirtaş % 9.71. Sonuçta, seçimi Erdoğan kazandı, CHP, MHP ve Cemaat ve diğerleri kaybetti. Kim onlar derseniz, 12 tane daha parti vardı hani.. ADD filan da eklenmişti buna. Ve tabii, İsrail, Suudi Arabistan, Esed, Sisi, Netanyahu, Neoconlar malum şer ittifakı. Ekmel beyin derin, paralel, Tapınakçı, Mason gizli sponsorları, Koç ve Aydın Doğan kaybetti.

Bu seçim bir referandum anlamı taşıyordu. Seçmen değişim dedi.. Erdoğan ve Demirtaş değişimi temsil ediyor.. Statükoyu ise CHP ve MHP.. Cemaat ise “İntikam Tugayı” gibi davranıyor.. Tehdit, meydan okuma, aşağılama sökmedi. İşin kötü yanı, CHP sözcüsü sonuçlar gelmeye başladıktan hemen sonra provokatif, tehditkar söylemlerine devam etti.. Bu yüzden kaybettiklerinin farkında değiller. Öfkeleri akıllarından büyük, onun için de bu hezimetin sebeblerini anlayamıyorlar. Cemaat de CHP’nin yolundan emin adımlarla ilerliyor.. Değişimin gerçekleşen oy gücü % 61.5; ki potansiyel olarak bunun önü % 65’e kadar açık.. Bu seçmen Anayasa değişikliğine de, Başkanlık sistemine de, Türkiye’nin Filistin, Suriye, Mısır politikasına da, açılım politikalarına, 2023 vizyonuna, kalkınma politikalarına da “evet” dedi bu şekilde.. Ortaya çıkan bu sonuç MHP’nin buharlaşması oldu.. MHP artık Türkiye’nin hiçbir yerinde 1. Parti değil.. AK Parti, çatıya rağmen, bir il hariç, normal seçimlerde o da yok, Tüm Türkiye’de ya 1. Parti ya da 2. Parti.. Çatı 15 ilde, BDP 11 ilde 1. durumda. Ve BDP ülke genelinde baraj sınırında bir oya sahip.. CHP ve MHP ayrı ayrı seçime girdiklerinde, milletvekili sayısında olmasa da, il bazındaki sıralamada BDP 2. Sıraya yükseliyor..

İstanbul’un ilçelerine bakacak olursak 26 ilçede Erdoğan, 13 ilçede çatı adayı önde.. AK Parti bütün Türkiye’de, 2. olduğu yerlerde de, hemen 1. Partinin ensesinde bir çok ilde. Bazı illerde 1. Parti olan CHP ya da BDP, ya da MHP’nin ülke genelinde % 1-2 gibi oy aldıkları iller ve ilçeler var.. Bunun anlamı şu, ülke genelinde Türkiye tek partiye sahip. O da AK Parti!. CHP sahil, BDP güneydoğu partisi ve bu arada MHP ve türevleri artık siyasi ömürlerini tamamlamış gözüküyor.. Bu arada yurtdışı sonuçları da geldi. Toplamda Erdoğan % 62.51, İhsanoğlu % 29.21, Demirtaş 8.28.. Detay verelim. İsrail’de % 58 ile, BAE % 78 ile ve Amerika’da % 77.7 ile Cemaatin adayı birinci. Suudi Arabistan’da Erdoğan % 80.8, Almanya’da % 68.74, Katar’da İhsanoğlu % 70.69.. Cemaat yurtdışında iyi çalışmış.. Yurtdışında genel olarak AK Parti’nin durumu sonuç olarak Türkiye ortalamasından yüksek olsa da, daha da iyi olabilir. Bu arada hemen AK Parti’nin yurtiçi performansı ile ilgili olarak şunu belirtelim. Miting haftasında teşkilatlar iyi bir performans gösterse de, bütün zamana bakıldığında teşkilatlar iyi bir performans göstermediler.. Biraz da nasıl olsa kazanacağız rahatlığı vardı..

Sonuç ortada: CHP ve MHP’nin ‘çatı aday’ formülünden beklenen başarı çıkmadı. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun aldığı oy, iki partinin yerel seçimlerde aldığı toplam oy oranı olan % 44’ün altında kaldı.

Alınan sonuçlara göre CHP-MHP-Cemaat Troykasının adayı İhsanoğlu, daha önce CHP’nin birinci parti olduğu Trakya ve Ege’deki birçok ilde yarışı önde tamamladı. Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, İzmir, Muğla, Aydın, Antalya, Hatay ve Eskişehir’de en çok oy İhsanoğlu’na çıktı. Son yerel seçimlerde MHP’nin kazandığı Adana, Mersin, Manisa ve Bahçeli’nin memleketi Osmaniye’de de çatı adayı İhsanoğlu 1. oldu. İstanbul’da çatının yerel seçimlerde aldığı % 44’lük oy bu kez % 39’a düşerken, Ankara’da da oylar % 51’den 43’e indi. İzmir’de CHP ve MHP % 58’lik oy oranını korundu. Öte yandan yerel seçimlerde MHP’nin kazandığı illerden Adana’daki oylar % 58’den 51’e, Mersin ve Antalya’daki oylar da % 60’tan % 54’e düştü. MHP’nin yerel seçimlerde % 38 oy aldığı İhsanoğlu’nun memleketi Yozgat’ta oyların % 33’te kalması, Kastamonu’da iki partinin aldığı % 42’lik oy oranının % 33’e düşmesi, Çorum’da da iki partinin aldığı % 42’lik oyun % 34’e düşmesi MHP oylarından önemli bir bölümünün Erdoğan’a kaydığını gösteriyor. Sonuç Çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu’nun % 38.3’lük oy oranı, CHP ve MHP’nin yerel seçimdeki toplamının 5 puan altında.

İhsanoğlu, CHP-MHP-Cemaat ve 12 partinin desteği ile ancak, 14 ilde Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, Eskişehir, Manisa, İzmir, Denizli, Aydın, Muğla, Mersin, Adana, Hatay, Osmaniye ve Antalya’da 1. oldu.. Osmaniye’de birinciliği birkaç oy farkla aldı.. Demirtaş ise 11 ilde en çok oy alan aday oldu.. Diyarbakır, Mardin, Siirt, Tunceli, Batman, Iğdır, Şırnak, Hakkari, Ağrı, Van ve Muş.. CHP’nin önde olduğu illerde tek Eskişehir, Trakya, Ege ve Akdeniz bandından kopuk halde bulunuyor.. BDP’nin ağırlıklı olduğu bölge Güneydoğu. Orada birleşik kütleden kopuk tek il Tunceli.. Bütünleşik kütle ortasında kalan tek ilk Bitlis’de Erdoğan % 52 ile ipi önde göğüsledi. Demirtaş % 43.56 alırken Çatı adayı % 4.25’de kaldı.. Eskişehir’de Erdoğan % 45.4, Çatı adayı % 51.9, Demirtaş % 2.6. Tunceli sonuçları da ilginç. Demirtaş % 52, Çatı adayı % 33.2, Erdoğan % 14.6. Durum bu, bu konuyu konuşmaya devam edeceğiz. Bugünlük bu kadar. Selâm ve dua ile.
Yeni AKit

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;