SİYASET

Abdurrahman Dilipak : Çanakkale, Ermeni meselesi, Allahu Ekber dağları, Filistin, Kudüs vs.

Tarih
26 Nisan 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Abdurrahman Dilipak

26 Nisan 2015

Kandil, Çanakkale, Ermeni meselesi
hepsi üst üste geldi..

100 yıllık bir tartışma bir kez daha bize kim kimdir gösterdi.. Kim nerede duruyor bir kez daha gördük ve tanıdık dostu düşmanı. İçimizdekileri de gördük.. Siyasi emellerini müstevlilerin siyasi emelleri ile tevhid edenleri de..

Çanakkale ile ilgili konuşulması gereken bir çok şey var, konuşulmayan.. Nusret gemisinin döktüğü mayınlardan sonra Çanakkale boğazının deniz trafiğine kapandığını anlatan “Çanakkale Geçilmez”i savaşın geneli için söylemek ne kadar doğru..

Gerçek olan şu ki, Çanakkale geçildi ve İstanbulu işgal edildi..

Çanakkale’de savaşlar sadece biz, İngilizler, Fransızlar, Almanlar mı idi? Hindistan’dan, Senegal’den, Mısır’dan, Tunus’tan, Cezayir’den gelenler kimdi ve kimle savaştıklarını düşünüyorlardı. Savaş nasıl başlamıştı, Ruslar durup dururken mi doğudan girdiler Anadolu’ya, İngilizler Filistin topraklarından, Fransızlar Lazkiye’den girerken, Şam topraklarında karşılarında kim vardı? Liman Von Sanders ve Mustafa Kemal neredeydi? Peki ya Kut’ul Ammare, Medine müdafası.. Allahu Ekber dağlarında yaşananlar.

Kars İslam Cumhuriyeti’nden söz etmeden Erzurum Sıvas kongrelerinden söz etmek mümkün mü?

Sahi şu Malakanlar kimler? Alman Cumhurbaşkanı Malakanların kim olduğunu biliyor, peki ya Putin.. Malakanları burada tutan şey neydi. Keşke Erdoğan ve Davudoğlu da böyle bir zamanda onlardan da söz etseydi, Kars İslam Cumhuriyeti’nden de söz etselerdi..

Kars İslam Cumhuriyeti’nde Rus bakan da vardı, Rum bakan da. Sahi o cumhuriyeti kim, ne zaman yıktı, tarih neden bu adil, barışı yücelten, özgür halkların birlikteliği üzerine kurulan Anadolu’nun bu ilk cumhuriyet hükümetini hangi zalimler niçin yıktılar ve neden birileri bugün hâlâ bu cumhuriyeti görmezden gelirler..

Tarih övgü ya da sövgü kitabı değildir..

Çanakkale, Filistin, Kudüs, hepsi aynı savaşın cepheleri.. Ve fotoğrafın tamamını görmeden bu tarihi gerçeği anlamak, görmek mümkün değil..

Bu savaşlarda hayatını kaybeden kardeşlerimin aziz hatıralarını saygı ile anıyor, kendilerine Allah’tan rahmet diliyorum.. Evet savaşı kaybettik ve bir imparatorluk yağmalandı.. Ama öte yandan kaybedilen savaşların da kahramanları vardır.. Sadece kazanılan savaşların kahramanları olmaz.. Şeyh Şamil gibi, Ömer el Muhtar gibi..

Yunanistan’ın Anadolu’ya çıkışı da bu kirli oyunun bir parçası değil mi idi?

Evet Akif, şair ruhlu “hisli bir yürek”tir, ama sadece Mehmet Akifin Çanakkale şiiri ile tarih öğrenilmez.. Mehmet Akif değerli bir insandır. O bir mü’min, o gerçekten değerli bir insan yüksek ahlak sahibi biri, ama o zaman o, “kimi Hindu, kimi Yamyam” derken, gerçeği bilmiyordu. Kaldı ki, o zaman birçok kişi gibi o bir İttihat Terakkici idi. Abdulhamid’e karşı öfkeli şiirler yazdığı günlerdi o günler... İşin siyasi gerçekliğini bırakıp, hamaset yanı ile ilgilendi.. O İttihatçılar değil mi idi, Müslümanların halifesini İstanbul’dan alıp, Selanike süren ve Yahudi işadamı Alatini efendiye emanet eden, onun evinde iskana mecbur tutan..

Ermenileri sürenler de o İttihatçılar değil mi idi? O İttihatçıların bir kısmı Almancı, bir kısmı İngilizci, bir kısmı Fransızcı değil mi idi? Ermenilerin arkasında kim varsa, Ermenileri sürenlerin arkasında da onlar vardı ve bu bir oyundu. Onlar İttihatçıları da, Ermenileri de kullandılar..

Evet Ermeniler sürüldü.. Dink’in dediği gibi bir soy sürüm yaşandı.. Sürgün Osmanlı yurdundan Osmanlı toprakları dışına değil.. Osmanlı yurdunda bir yerden daha güvenli kabul edilen bir başka yere.. İstenmeyen, kabul edilemeyecek bir sürü olaylar yaşandı.. Rus, İngiliz, Fransız, Yunanlılarla işbirliği yapan Ermeniler az mı Müslüman köyü bastılar, az mı cinayet işlediler.. Ermenileri katledenlerin arkasında yine aynı ülkeler vardı.. Hani soğuk savaşta sağ ve sol kahvehanelerin aynı silahla taranması hadisesi gibi.. 

Sonunda Osmanlı yurdu işgal edildi. İmparatorluk yıkıldı.. 1. Meclis Milli Meclisti. 2. Meclis’te İttihat Terakkicilerin siyasi kanadı iş başına getirildi..

Bana kalırsa Çanakkale ve Ermeni meselesini anlamak için Hitler’i, Yahudilerin Filistin’e sürülmesini de birlikte okumak gerek..

Hikaye bir Anzak hikayesi olmaktan çok daha büyük bir komplo içeriyor..

100 yıl sonra hâlâ gerçekler ortaya çıkmış değil..

Şimdi biz arşivlerimizi açıyoruz.. 100 yıl aradan sonra artık internet üzerinden birçok ülkenin arşivlerine ulaşabiliyoruz.. Gerçekler daha uzun bir süre gizli kalamaz..

Ben şucu, bucu, şu din ya da etnik kimliğe sahip ya da değil, hiçbirine bakmadan, mazlum ve zalim kimliği ile bakıyorum insanlara, mazlumlardan yanayım ve zalimlerden nefret ediyorum, kim olurlarsa olsunlar.. Ve tarihte kalmış, tanıkları ve sanıkları kaybolmuş bir trajediden yeni trajediler üretmek için Biladı Rum’un, asil çocukları, kavmi sadıkalarının kanları ve gözyaşları üzerine kendilerine servet ve iktidar üretmek isteyenleri lanetliyorum.. “Babalar koruk yediklerinde çocuklarının dişleri kamaşmaz..”

Gerçek şu ki, her iki kesimden de zalimler ve mazlumlar vardı. Ama her iki kesimin zalimlerinin arkasında aynı ihanet çevreleri vardı.

Ha! Bu arada Allahu Ekber dağlarında şehid olanlar Kut’ul Ammare kahramanları, Arap gençleri idi. Yazlık elbiselerle bize yardıma koşmuşlardı. Anadolu’ya girerken onlara Kürt beyleri ve Kürdistan medresesinden mollalar katıldılar.. Lazlar bize yardıma gelenleri duymuşlardı, kış çetindi, evlerinden keçe, yorgan, pekmez ne varsa alıp geldiler kardeşlerine dağıtmaya, Arab’ı, Kürd’ü ve Laz’ı birlikte şehid oldular! Allahu Ekber..

Bizi ayağa kaldıracak olan ruh, iman ve irade bu ruh, iman ve iradedir.. Şehadetimiz şahidliğimizin nişanesi olsun. Selâm ve dua ile..

Not: Dünkü yazımda partilerin seçim sonucuna ilişkin beklentilerini ifade eden oranlar yazılmamış. AK Parti %50, CHP %30, MHP’den Halaçoğlu, 7 Haziran seçimlerinde hiç kimsenin tahmin edemeyeceği bir oy alacaklarını öne sürerek, “Yüzde 23,5 MHP’ye oy verecek bir kesim var, yüzde 18 de MHP’ye oy verebilirim diyen bir kesim var. Yüzde 41’lere kadar çıkabilecek bir pozisyonumuz var. Türkiye genelinde birinci parti olma ihtimalimiz de yüksek” dedi. Haydar Baş tahmin ediyor, BDP , Vatan Partisi barajı geçiyor.. SP-BBP ittifakı da öyle.. 13 partiye de %1-2’şer versek. % 200 beklenti var. Gerçek sandık açıklandığında belli olacak.. Kim ne kadar doğru söylemiş, doğru tahminde bulunmuş göreceğiz. Yalan kamuoyu tahmini, sandığa kadar gider. Yanlış hesap sandıktan döner.

YeniAkit

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;