GÜNCEL

Abdurrahman Dilipak : 15 Temmuz’u nasıl hatırlayalım?

Tarih
18 Temmuz 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Abdurrahman Dilipak

15 Temmuz’un 2. yılını da geride bıraktık. Yapmamız gereken ve yapılmayan birçok iş var.

Mesela bir 15 Temmuz ajansımız yok. Mesela bugün 15 Temmuz davası iddianamelerine ulaşabileceğimiz bir internet sayfamız yok. Sadece iddianameler değil, dava seyrini bir internet sitesinden izleyebiliriz. 15 Temmuz’la ilgili bugün kim nerede konuşuyor, kim ne yazdı, 15 Temmuz temalı etkinliklerin listesi verilebilir.

Dahası herhangi bir kişi, her hangi bir yerde, o gün saat kaçta hangi mahkemede hangi duruşma olduğunu öğrenebilmeli, istiyorsa gidebilmeli, duruşmaya katılan avukatlar, duruşma ile ilgili bilgileri bu siteler üzerinden saat saat aktarabilmeli.

15 Temmuz kütüphanesi niye yok. Bu konuda yayınlanan bütün kitaplar, makaleler hatta yerli-yabancı, tüm yayınların linkleri burada yayınlanabilir. Radyo, TV, gazete, dergi, kitap, makale fark etmez.

Birçok strateji kuruluşu hatta üniversitelerde bu konuda yapılan çalışmalar var. Onlara insanların tek adresten ulaşabilmesi gerek. Bu konuda verilen konferansların video konferanslar, sanal konferans salonunda gerçek zamanlı ya da  indirilerek izlenebilmeli.

Mesela bakalım yeni öğrenim döneminde bu konuda kaç yüksek lisans, kaç doktora tezi yazılacak. Bu işin ilahiyat boyutu var, uluslararası ilişkiler boyutu var, kamu yönetimi boyutu var, tarih boyutu, sosyoloji, psikoloji, felsefe, güvenlik (istihbarat, savunma ve polis), pedagoji, boyutu var. Eğitim boyutu var. Hatta mimarlık fakültelerini ilgilendiren boyutu var. İktisat, işletme, bilişimboyutu var. En az 15 fakültede bu konularda akademik çalışmalar yapılabilir.

Herkes, o geceyle ilgili elindeki bilgi, belge, fotoğraf ve videoları bu adrese gönderebilir ve buradan yayınlanabilir. Bu anlamda IP Tv, IP Rd, sanal kitaplar ve sanal dergiler yayınlanabilir.

Mesela, hangi il ve ilçede hangi şehidin mezarı nerede?. Oradaki gazilerin e-mail adresleri. Tanıklıkları. Bunları orada görebilmeliyiz. Her il ve ilçe için fotoğraf albümleri ve video arşivleri oluşturulmalı.

Bir sanal sanat galerisi oluşturulup, resimler, ojeler, klipler burada sergilenebilir.

Bir “Saygı Çarşısı” oluşturup, 15 Temmuz kitaplarının satışı ya da 15 Temmuz logolu ürünlerin satışı yapılabilir..

Mesela “15 Temmuz’da kim kimdir” diye bir bölüm olabilir. Kişiler, kurumlar, şehidler, şehid aileler, gaziler sanıklar tanıtılabilir Bir de “15 Temmuz sözlüğü”ne ihtiyaç var. Bu çevrelerin kullandıkları kelimeler, kavramlar.. Aynı çerçevede bir F. Gülen ve “15 Temmuz kronolojisi” yayınlanabilir.

Şahidlikler, itiraflar, röportajlar, değerlendirmelerin yayınlanacağı bir bölüm olmalı.. Bir ihbar hattı olmalı, suç, suçlu ve kaçaklar için.

Örgütün dünyadaki uzantıları ile de bu siteden ayrıntılı bilgiler vermek gerek.. Aranan kişilerin isim ve resimleri, suçları da burada yer almalı. Herkesin her yerden girip bakacağı bir site olmalı.

Biliyorsunuz ibadetin çok olması değil, sürekli olması makbul. Bu olaylarda da süreklilik önemli. Bu iş seremoni, ikona ve ritüellere boğulmamalı. Övgü ve sövgüden ibaret bir anmanın çok bir faydası olmaz. Sebebleri sonuçları ile konu efradına cami, ağyarına mani bir şekilde ele almak gerek..

Olay magazinleştirilmemeli, sulandırılmamalı. Şenlik ya da matem değil asıl önemli olan, okumak, düşünmek, anlamak.. Bu olaydan önemli dersler çıkarmamız gerekiyor. Başka ülkeler ve halklar da bundan doğru dersler çıkarması gerek. Ve şimdi bundan sonra ne yapmamız gerek, ona bir bakmamız gerek. Bu olayı düşünerek, bundan sonrası için, sadece benzer olaylar tekrar yaşanması diye değil, daha ileri güçlü bir gelecek için neler yapmamız gerek. Bu anlamda karanlığa küfretmekten öte yapacak işlerimiz olsa gerek.

Bir 15 Temmuz arama motoru olmalı. Zaman, mekan, tema, birey koordinatlı bir arama motoru. Bundan emniyet, savcı, mahkeme, yurttaş, herkes yararlanabilir. Aradığı bilgilere ulaşabilir..

Bu konuda yapılan resmi açıklamalar, düzenlemeler, uyarılar, görevden almalar, göreve iadeler, yurtdışı çıkış yasakları, hepsi buradan izlenebilir.. Mesela yurtdışında FETÖ ile ilişkili kişi, kuruluş ve şirketler, yayın organları hakkında buradan bilgi alınarak deşifre edilebilirse, insanlar bu tür sakıncalı kişi ve kuruluşlarla yanlışlıkla temas kurmalarının önüne geçilmiş olur.

Bu ajans marifeti ile FETÖ’cülerin propaganda faaliyetlerine karşı çıkmakmümkün olabilir. Bu anlamda “Suali mukadderlere cevap” verilebilir..

Bakalım, bu konuda Beştepe’de bir birim oluşturulacakmış. İnşallah bu teklifleri dikkate alırlar. Varolan çalışmalar da bu sistemle senkronize edilebilir..

Parça parça yapılan birtakım çalışmalar var ama bunlara bir bütün olarak ulaşılacak bir adres yok..

15 Temmuz tecrübesinin öncelikle 22 ülke için de hayati önemi var. Burada yayınlanacak bilgilerin özetleri İngilizce, Arapça, Rusya ve Farsça da yayınlanmalı. Gönüllülerin desteği bazı bilgi, belge, raporların tam metin tercümeleri de bu sitede yayınlanabilir.. (Belki Hindçe, Japonca, Çince, Korece, İspanyolca özel bilgi bültenleri de yayınlamak gerek) Bu bilgiye onların da ihtiyaçları var. Oradaki STK ve media bu kaynaktan aldığı bilgileri kendi tabanlarına ileterek bu konuda güçlü bir media desteği ve lobi faaliyeti başarabilir. Bu çevrelerin soruları, bilgi ve belge talepleri de bu ajans tarafından desteklenebilir. Hatta bunların ellerindeki bilgi belgeler ajansa ulaştırılabileceği gibi, o kişi ve kuruluşların kendi ülkelerinde başlatacakları hukuki süreçler için kendilerine bilgi, belge ve hukuki destek sağlanabilir..

İlk yıl olayın sıcaklığı ile geçti. 2. yıl nefes nefese bir yıl oldu. 3. yılın başında hemen şimdi bu iş için kolları sıvamalıyız. 

Selâm ve dua ile.

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • abdulkadir topalak

  18 Temmuz 2018 16:58
  0 0
  insanlar hala mendersi kurtaramadık sokaga dökülemedik derken kesinlikle reis darbecilere verilmemek kaydı ve anlayışı ile sokaga döküldük.ama fidan ve akar bu aşamya gelmeden kalkışmayı durdura bilirlerdi.durdurmadılar .halkı ve özel kuvvetleri darbeçilerin önüne attılar.bunlar bir gün gıyabende olsa yargılanırlarmı.saygılarımla.
 • abdulkadir topalak

  18 Temmuz 2018 16:49
  0 0
  sizce akar ve fidan neden darbe bu aşamaya gelmeden durdurmadı diye yargılanmalımı.
 • hursit dilaver 3. alttaki 2 yazıdan sonra okunmalı.

  18 Temmuz 2018 15:03
  0 0
  bu kafada gidersek FETÖ tayfası bizimkilere 4 tur bindirir.o taa 10-15 yaşında bunlara katılan çocuk öyle bir iman esasleri ıle eğitilmiş ki,şimdi asla dönmüyor.elbet bu iman esasları ile yetişmenin rahatlığıyla da TERÖR ÖRGÜTÜNÜN KOLAY KULLANILAN ELEMANI HALİNE GELDİĞİNİ DE BİLMİYOR. ona kalırsa,TAHKİKİ İMAN DERSİ ALDI.VEREN DE fetö.. öyle ise diyanet bu çocuklar ne okudu bunu incelemeli.bu sıcakta da kimse uğraşmaz tabi.ve BOŞA KÜREK ÇEKER DURURSUNUZ.
 • hursit dilaver 2

  18 Temmuz 2018 14:58
  0 0
  ayrıca ki aşağıdaki yorumun ekidir.gerek diyanet ve gerekse laik mezun veren ve ali fuat başgilin dediği gibi,din tenkitçisi yetiştiren ilahiyat ya da Y.islam enstitüleri falan,bu işe kafa yordu mu.fetö tezgahından geçenden başkasının umurunda olmaz tabi. hele her b,r prof kendini zamanın peygamberi, müceddidi, müçtehidi, mehdisi sanıyor, gururlarından, debdebelerinden yanından geçemezsiniz.
 • hursit dilaver

  18 Temmuz 2018 14:56
  0 0
  edebiyat yapmayı boşverin. o kadar mahkum edilen, davası süren var. ama hiç birinde pişmanlık yok. acep niye diye soran da yok.BUNLAR TAAA BUNLARIN OKULUNA , DERSANESİNE GİTTİĞİNDE, YATAKHANELERDE FALAN OKUTULAN DİNİ DERSLER NEYDİ. HANGİ ULEMAYI, ÜSTADI O YILLARDA ÖRNEK ALDILAR.mesela TEHECCÜDE KALKARDI BU ÇOCUKLAR VE KURU ÜZÜMDEN 21 ADET YERLERDİ. PEYGAMBER ADETİ DİYE..siz de hala FETÖ teröristleri deyip işin içinden çıktınız mı yani.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;