SİYASET

Abdulkadir Selvi : Yeni bakanlardan beklentiler

Tarih
17 Temmuz 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Abdulkadir Selvi

23 Nisan 1920 günü Ankara’da Hacı Bayram Camisi’nde cuma namazı kılındı, namazdan sonra Sancak-ı Şerif açıldı, getirilen tekbirler ve dualar eşliğinde Meclis’in önüne gelindi. Kurbanlar kesilip, dua edildikten sonra en yaşlı üye sıfatıyla Sinop Mebusu Şerif Bey’in irat ettiği nutukla 1. Meclis açıldı.

Bu tarihten 98 yıl sonra ise Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakanlar Kurulu üyeleri Hacı Bayram Camisi’nde cuma namazı kıldıktan sonra İkinci Meclis’te toplandılar.

Toplantı İkinci Meclis’te yapıldı ama Birinci Meclis’in ruhu hâkimdi.

Türkiye 24 Haziran’la birlikte sadece yeni bir döneme değil, yeni bir sisteme geçiş yaptı. Türkiye’nin demokratikleşme mücadelesinde önemli bir kilometre taşı olan Genelkurmay’ın Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanması gerçekleştirildi. Hem de 15 Temmuz’un yıldönümünde. Zaten en çok da 15 Temmuz’a yakışırdı. 15 Temmuz’da bu millet sadece bir darbeyi durdurmadı, devletini kurtardı.

Yeni dönem dedim.

Meclis Başkanlığı seçimi sırasında Meclis’te AK Parti grubundaydım. Bu tür önemli oturumlarda bakanların biri gelir diğeri giderdi. İlk kez Meclis’te bakanlar yoktu. Çünkü yeni dönemde bakanlar, milletvekili olmadığı için Meclis’te olmalarının bir anlamı yoktu. Fakat yıllardır parlamento muhabirliği yaptığım için  şaşırdım. Bakansız, hükümetsiz Meclis mi olurmuş diye düşündüğüm anlar oldu. Kendimi yeni sisteme adapte etmeye çalıştım. Haftaya bakan olarak başlayıp, görevlerini yeni isimlere devreden eski kabine üyeleri de tuhaf duygular içindeydi. Bakanlığı devretmişler ama yeni bakanlar hükümet sıralarında oturmuyordu. Özal, cumhurbaşkanı seçildiğinde muhalefetin tepkisini sorunca, ”Alışırlar, alışırlar” demişti. Yeni sisteme de alışacağız ama biraz zaman alacak gibi.

KOLLARI SIVADILAR

Tabii bu işin siyasi yönü. Bir de icraat tarafı var. Yeni bakanlarla konuşuyorum. Başarılı olmak için  büyük bir azimle çalışmaya başladılar. Şuna buna takılmadan kafalarındaki projeyi hayata geçirme konusunda büyük bir kararlılık içinde olduklarını görüyorum. Bakanlıkların adam öğütme makinası olduğunun farkındalar ve hiç de öyle öğütülüp gitmeye niyetleri yok. Genç yaşta kendilerine sunulan fırsatın bilinciyle, “Hiçbir mazeret başarının yerini tutmaz” ilkesiyle hareket ediyorlar.

Yeni bir dönem başlıyor. Erdoğan’ın liderliğinde genç bakanlar fırtına gibi esecek gibi görünüyor. Hemen kolları sıvayıp işe başladılar. Türkiye’nin de buna ihtiyacı var.

Aman bir yerlere yazın. Bu genç bakanların arasından yıldız isimler çıkacak.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;