GÜNCEL

Abdulkadir Selvi : Yabancılar, 2023 hesaplarını değiştirmeye başladı

Tarih
08 Ocak 2022
İzlenme
Kişi
Yazar
Abdulkadir Selvi

20 Aralık’ta dövizi gerileten yeni ekonomi politikaları devreye girdi ama asıl sonuçları siyasi oldu. AK Parti gidiyor, muhalefet geliyor beklentisinin içine girenlerin hesabı karıştı.

Bunlardan bir kısmı da ülkemizdeki bazı yabancı ülke büyükelçileri.

Uluslararası bir iş konseyi başkanı ile önemli bir ülkenin büyükelçisi arasında geçen diyaloğu paylaşmak istiyorum.

AK Parti’nin gidişini peşin peşin satın alan ülkenin büyükelçisi, 20 Aralık kararları ile ters köşe olmuş durumda. Bu psikolojiyle iş konseyi başkanına, “20 Aralık’tan sonra ne oldu?” diye soruyor.

ÇÖZÜM YİNE ERDOĞAN’DAN GELDİ

Gerçekçi analizleri ile bilinen iş konseyi başkanı, büyükelçinin zaman zaman yüzünü buruşturarak dinlediği şu değerlendirmeyi yapıyor:

1) Doların 18 liraya çıktığı, hızlı fiyat artışlarının yaşandığı bir süreçte halk, çözüm önerilerinin muhalefetten gelmesini bekledi ama çözümü bulan Erdoğan oldu. Muhalefetin çözüm üretemediği bir süreçte, çözüm Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi. Halk bir kez daha, “Çözümün adresi Erdoğan’dır” noktasına geldi.

 

MUHALEFET SORUNU

2) Türkiye’de sorun arıyorsanız o iktidar değil, muhalefet sorunudur. İktidar yanlış yaptığı zaman oyları azalıyor ama muhalefetin oyları yükselmiyor. Ama iktidar doğru yaptığında AK Parti’nin oyları artıyor, aynı zamanda muhalefetin oyları da düşüyor. 20 Aralık’tan sonra AK Parti’nin oyları yüzde 40’a doğru yükselirken, muhalefetin oyları düştü.

MORALLER YÜKSELDİ

3) Erdoğan, parti yöneticilerini ve bakanları toplayıp, “2023 seçimlerini fark atarak kazanmamız lazım” diye talimat verdi. Ekonomide yaşanan dalgalanma nedeniyle bir süredir moral bozukluğu yaşayan AK Parti kadroları ise 5 yıl daha kalıcıyız diye kolları sıvadılar, çalışmalara başladılar.

HEPSİ, BİR ERDOĞAN ETMİYOR

Türk siyasetinde belirleyici olan liderdir. Seçimleri lider kazanır. Erdoğan AK Parti’yi kurduğu günden bu yana girdiği her seçimi kazanan bir lider. Çünkü Türk milleti Erdoğan’a güveniyor. Çünkü Erdoğan ekonomik ve siyasi kriz anlarında küllerinden doğan bir lider. 20 Aralık’ta yine büyük lider olduğunu gösterdi. 20 Aralık kararları ile bir hamle yaptı, işin seyrini değiştirdi. Muhalefet ise topluma güven veren bir lider çıkaramıyor. Hepsini toplasanız bir Erdoğan etmiyor. Böyle olunca yabancılar da 2023’e dönük hesaplarını değiştirmeye başladılar.

KILIÇDAROĞLU’NA BİR YALANLAMA DA DANIŞTAY’DAN

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, öğretmen atamalarıyla ilgili mülakat hakkında Danıştay kararı olduğunu iddia etmiş, “Danıştay’ın verdiği bir karar var. Mülakatta artı 3 eksi 3 puan verebilirsiniz diyor. Bir puan aralığı belirliyor. Aldığı puanla, yazılıda aldığı, KPSS’de aldığı puanla mülakatta verilecek puanın aralığını belirliyor. Buna uymuyorlar. Yani Danıştay kararına uymuyorlar” demişti.

DANIŞTAY, ‘YOK’ DEDİ

Milli Eğitim Bakanlığı ise Danıştay’ın böyle bir kararı olmadığını açıklamış, Kılıçdaroğlu’nu iddiasını ispat etmeye davet etmişti. Kılıçdaroğlu’ndan o günden bu yana ses çıkmadı ama Milli Eğitim Bakanlığı Danıştay’a yazılı olarak başvuruda bulunarak böyle bir kararlarının olup olmadığını sordu. Danıştay’dan Kılıçdaroğlu’nu tekzip eden bir yanıt geldi. Danıştay’ın cevabında, “Kayıtlarımızda yapılan detaylı inceleme ve araştırmalar neticesinde, kamu kurum ve kuruluşlarınca personel alımına ilişkin yapılan sözlü sınavlarda (mülakatlarda) puanlama yapılırken, yazılı sınav puanının üç puan altında veya üç puan üstünde puan verilebileceğine ilişkin bir Danıştay kararına rastlanmamıştır” denildi.

ZİYA SELÇUK ÇARPITMASI

CHP’nin, Danıştay’la ilgili çarpıtmasının bir muhatabı da eski Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk oldu. Geçen hafta Ziya Selçuk’un telefonu çaldı. Arayan akademik dünyadan tanıştığı bir CHP genel başkan yardımcısıydı. Telefonuna yanıt verdi. Aralarında şöyle bir diyalog yaşandı:

CHP Genel Başkan Yardımcısı: Mülakatlarla ilgili Danıştay kararı var, değil mi?

Ziya Selçuk: Danıştay’ın böyle bir kararı yok. Olsa ortada olurdu. Danıştay’ın bir kararı yok.

CHP Genel Başkan YardımcısıMülakatlarda artı 3 eksi 3 diye bir karar varmış. Siz bunu nasıl uygulamıştınız?

Ziya Selçuk: Böyle bir karar yok ki uygulansın. Bu konuda artı üç eski üç olsa nasıl olur diye bir konuşma oldu ama alınan bir karar ve uygulama yok.

CHP’DEN SES YOK

Peki bu nasıl yansıtıldı? Kılıçdaroğlu, Milli Eğitim’in önüne gitmeden önce CHP Genel Merkezi’nden eski Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk arandı, Danıştay kararını doğruladı diye yansıtıldı. Ziya Selçuk bunun doğru olmadığını belirten bir tweet attı. Yani CHP’yi yalanladı. Peki sonra ne oldu? CHP’den ses çıkmadı.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü

Copyright © 2022 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;