SİYASET

Abdulkadir Selvi : Tezkere işi Millet İttifakı’nı parçalar mı?

Tarih
03 Kasım 2021
İzlenme
Kişi
Yazar
Abdulkadir Selvi

Irak ve Suriye tezkeresine hayır oyu CHP’yi sarsıyor. CHP ne kadar çırpınsa da tezkereye neden hayır oyu verdiğini izah etmekte zorlanıyor. Üstüne üstlük bir de Kılıçdaroğlu’nun, “Evet dersek Cumhuriyet’e ihanet etmiş oluruz” sözleri var.

CHP şimdiye kadarki tezkerelere evet demişti. O zaman Cumhuriyete ihanet mi ediyordu? Ayrıca Millet İttifakı ortağı İYİ Parti tezkereye evet oyu verdi. İYİ Parti Cumhuriyet’e ihanet mi etti? Bu durumda Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet’e ihanet eden bir partiyle mi ittifak yapıyor? Tam aksine, İYİ Parti doğru olanı yaptı. Tezkere kabul edilmeseydi Irak ve Suriye’de Türk askerinin boşalttığı yerlere kim yerleşecekti? PKK-YPG ve DEAŞ.

CHP’nin tutumu en çok terör örgütünü sevindirmiş olmalı ki PKK yöneticilerinden Mustafa Karasu, CHP için, “Hayırlı bir iş yaptılar” dedi. CHP’nin hayır oyu kullanması PKK’yı sevindirdiyse orada sorun var demektir. Bahçeli de bu fırsatı kaçırmadı, ”CHP, HDP’yle birlikte tezkereye hayır, PKK’ya evet demiştir” diye yüklendi.

BAHÇELİ BOMBALADI

Bahçeli'den 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı - Son dakika haberleriSiyasi kulislerin nabzını tutmak için Meclis’teydim. Bahçeli, tezkere üzerinden CHP’yi adeta bombaladı. Kılıçdaroğlu’na, “Kendini de yaktın, partini de yaktın” diye seslendi. Görünen o ki MHP, tezkere üzerinden CHP’yi sıkıştıracak. Sahaya çıkacak olan MHP heyetin en önemli kozlarından biri tezkere olacak. Bahçeli’nin eline bu kozu Kılıçdaroğlu verdi.

MİLLET İTTİFAKI’NDA AYRIŞMA OLUR MU?

MHP lideri Millet İttifakı’nı tezkere oylaması üzerinden kaşıdı. Kılıçdaroğlu’nu, ”Evet dersek Cumhuriyet’e ihanet etmiş oluruz” sözleri üzerinden vurdu. “Say��n Kılıçdaroğlu, ortağın İYİ Parti de ihanet etti mi? Bunu onların yüzüne karşı söylemeyi düşünüyor musun? İhanet edenlerle yol yürümek fıtratında mı vardır, mayan mı böyledir?” sorularını birbiri ardına sıraladı.

Tezkerede ters düşmelerine rağmen CHP ile İYİ Parti arasında bir çatlak oluşur mu? Öyle bir hava yok. İYİ Parti rahatsız oldu. Ama bu iş Millet İttifakı’ndan ayrılmaya gitmez.

Gerçekçi olalım, 2023 seçimlerini kazanma motivasyonu ve Erdoğan’ı tasfiye etme hesapları olduğu sürece Millet İttifakı dağılmaz. CHP’li bir yönetici, ”Millet İttifakı’nın sigortası Erdoğan” demişti.

KILIÇDAROĞLU TEZKEREYE DEĞİNMEDİ

CHP lideri Kılıçdaroğlu: CHP'li belediyeler karakış fonu benzeri çalışmayı tamamlıyor | Gündem HaberleriMHP’nin grup toplantısı saat 10.30’da, CHP’nin grup toplantısı ise 13.30’daydı. Kılıçdaroğlu’nun, Bahçeli’nin konuşmasından haberinin olmaması imkânsızdı. O nedenle tezkere ile ilgili eleştirilere ne yanıt verecek diye izledim. Ama ilginç. Bir hafta önce tezkere konusunda sürpriz çıkışı yapan Kılıçdaroğlu, o konuya hiç girmedi. Akıl için yol bir. CHP’nin tarihi misyonuna ters düşen tavrı nedeniyle sıkıntı yaşıyor. Tezkereye hayır diyeceklerini açıklarken heyecandan kürsüde duramayan Kılıçdaroğlu, bu hafta tezkere konusunu ağzına bile almadı.

KILIÇDAROĞLU’NUN CUMHURBAŞKANLIĞI HESABI

Türk askeriyle ilgili bir tezkerede herkes karşı çıksa dahi CHP’nin desteklemesi beklenirdi. Peki değişen ne oldu? Değişen tek şey, Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı hesabı. Kılıçdaroğlu, kişisel hesabı uğruna CHP’yi ters köşeye yatırdı. Ama ona üzüleceği bir haber vereyim. HDP’nin adayı Kılıçdaroğlu değil, Ekrem İmamoğlu.

MUSTAFA KEMAL’İN ASKERLERİ

Bu arada CHP grubunda gençler vardı. “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” diye slogan attılar. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise o slogan üzerinden CHP’yi eleştirmiş, ”Mustafa Kemal’in askeriyiz diyenlere Mustafa Kemal’in itleri diye karşılık veren HDP’nin dümen suyuna gitmeniz bizim bile ağırımıza gitti” demişti.

KÜRSÜDEN KELEPÇE ATAR MI?

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan İçişleri'nin genelgesine tepki: Türkiye'de demokrasi askıya alınmıştır - Son dakika haberleriKılıçdaroğlu’nu izlerken bir süredir “şimdi kimi tehdit edecek?” duygusuna kapılıyorum. Kemal Bey bu hafta da boş geçmedi. “AYM kararlarına uymayanları devletin bürokrasisi içinde tutmayacağız” dedi. Kılıçdaroğlu, yakında kürsüden kelepçe atarsa şaşırmam. Çünkü sıra ona geldi.

SARIGÜL, GÖLGE KABİNESİ’Nİ AÇIKLIYOR

BİR insan heyecanını hiç kaybetmez mi? Mustafa Sarıgül kaybetmiyor. Meslektaşım Metin Özkan’la birlikte Mustafa Sarıgül’le sohbet ederken onu düşündüm. Partisini kurduktan sonra ağırlıklı olarak Ankara’da kalıyormuş. Ama buzullara da gitse günlük sporunu aksatmayan birisi. Sarıgül’ün lideri olduğu Türkiye Değişim Partisi 17 Aralık’ta birinci yaş gününü kutlamaya hazırlanıyor. Sarıgül, partisini kurdu ve seçimlere katılmaya hak kazandı. Bir yıl içinde iyi mesafe aldı. Tabii seçimlerde ne oy alır, onu bilemem.

Mustafa Sarıgül'ün o fotoğrafı sosyal medyayı salladıSarıgül’e göre anketlerde yüzde 2.5 birlikte yüz bin gencin sahaya çıkacağını söylüyor. “Yeniden dağlara taşlara ’Çare Sarıgül’ yazılacak, o zaman yüzde 4.5 oluruz” diyor.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Copyright © 2022 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;