SİYASET

Abdulkadir Selvi : Seçimlerden çıkan mesajlar

Tarih
01 Nisan 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Abdulkadir Selvi

Seçim sandığından iktidara da muhalefete de önemli mesajlar çıktı.

Seçmen istikrarı korudu ama iktidarı da ikaz etti. Testiyi kırmadan vereceği mesajı vermiş oldu.

Bu seçimlerin sürprizi Ankara oldu. Ama İstanbul, nefes nefese takip edilen bir yarışa sahne oldu. İktidar AK Parti’nin, muhalefet ise CHP’nin etrafında toplandı. Ama bu arada ittifaktan en karlı çıkan parti MHP oldu. Hem belediye başkanlığı sayısını ikiye katladı, hem AK Parti’nin siyaset diline rengini verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu seçimlerde yer yer partisini de karşısına alma pahasına muhafazakâr kesimden de oy alabilen, inançlara saygılı, halka dokunan adaylar çıkardı. Seçim sonuçları Kılıçdaroğlu’nun bu tercihinin doğru olduğunu ortaya koydu. Bundan sonraki soru şu, Kılıçdaroğlu bu profili CHP yönetimine de yansıtacak mı?

Seçimler, beka tartışması ile ekonomi tartışmasına sahne oldu. Erdoğan ve Bahçeli seçimlere damgasını vuran beka mesajının halkımız tarafından benimsendiğini belirttiler. Doğru ama seçmen kuyumcu terazisi hassasiyetiyle bir sonuç ortaya çıkardı. Bekayı korudu ama ekonominin seçimlere etkisini de gösterdi.

HDP ETKİSİ

Bu seçimlerin sürprizi HDP oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan 24 Haziran seçimlerinden sonraki balkon konuşmasında Kürt kardeşlerimize teşekkür etmişti. Kürt seçmen bu kez de sonuçların tayin edilmesinde önemli oldu. 16 Nisan referandumunda, “Hayır ittifakı” ve 24 Haziran seçimlerinde, “Demokrasi bileşenleri” adı altında CHP ile bir köprü kuran HDP’nin bu seçimlerde de oylarının CHP’ye gittiği anlaşılıyor.

Seçim sonuçları bize, Güneydoğu’da kayyım siyasetinin olumlu yansıdığını gösteriyor. Kayyımlarla birlikte belediye hizmetleri ile tanışan bölge halkı, kimi yerde “Hizmetleriniz için teşekkür ediyorum” derken oyunu HDP’den yana kullanmış, bazı yerlerde ise AK Parti’nin ilk kez seçimleri kazanmasını sağlamıştır.

Bu seçimlerin sürprizi DSP’ydi. DSP ve Saadet Partisi seçimlerin kazananı olmadı ama kaybettiren partisi oldular.

EKREM İMAMOĞLU PROFİLİ

Yerel seçimler, İYİ Parti açısından kader seçimiydi. CHP ile ittifak kurarak başarılı olmayı hedefleyen İYİ Parti’nin bu planının tutmadığı ortaya çıktı. Meral Akşeneraçısından tehlike zilleri çalmaya devam ediyor. Ama aynı şeyi Kılıçdaroğlu için söylemek mümkün değil. CHP’de seçim gecesi olağanüstü kurultay için pusuya yatanların hesabı alt üst oldu. Çünkü Kılıçdaroğlu seçimlerden güçlenerek çıktı. Ama CHP de artık, camide Yasin-i Şerif okuyan, kimsenin inancıyla bir sorunu olmayan, merkez sağa da hitap edebilen, sakin bir güç olarak Ekrem İmamoğlu’nu kazanmış oldu.

ERDOĞAN’IN DEĞERLENDİRMESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı ilk açıklama, sandıktan çıkan mesajın alındığını gösteriyor. Tabii bu AK Parti’nin siyaset tarzına ve diline yansıyacak mı, parti yeniden reformcu ve özgürlükçü kimliğine dönecek mi? Temel soru bu. Erdoğan, konuşmasında bir anlamda yeni dönemin yol haritasını ortaya koydu. Erdoğan, seçimlerin AK Parti’ye olan güveni tazelediği görüşünde. “Seçimlerden birinci parti olarak çıktık” dedi.

Çok sert geçen seçim kampanyasının ardından Erdoğan, seçim sonuçlarını demokratik bir olgunlukla karşıladığını gösterdi. “Her kazanç,her kayıp milletimizin taktiridir. Demokrasinin gereğidir” diye konuştu.

Burada bir virgül koyup Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’nin seçim değerlendirmesine de değinmek istiyorum. Bahçeli bu tür kritik anlarda yaptığı açıklama ile siyasetin mecrasını değiştiren bir lider. Seçim gecesi Bahçeli erken seçim çağrısı yapar mı diye bir beklenti vardı. MHP Lideri, “Erken seçim konusu ülke gündeminden tamamen kalkmıştır” dedi. Kılıçdaroğlu da erken seçim çağrısı yapmadı. Bunları üst üste koyup, Erdoğan’ın, “Önümüzde kesintisiz 4.5 yıl var. Hep önümüze bakacağız” mesajını eklemek istiyorum.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;