GÜNCEL

Abdulkadir Selvi : Seçim gecesi İzmir zeybeğini kim oynayacak?

Tarih
20 Mart 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Abdulkadir Selvi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin katıldığı “ortak miting”den sonra AK Parti’nin İzmir büyükşehir belediye başkan adayı Nihat Zeybekci ile bir araya geldik.

Ekibiyle mitinge ilişkin değerlendirmeler yapıyorlardı. AK Parti en coşkulu mitingini 2011 tarihinde yapmış. “Bir de bu” diyorlar. Zeybekci’nin morali yerindeydi. “Bu bir mesaj tabii. Cumhur ittifakının ilk ortak mitinginin İzmir’de olması, İzmir’e verilen önemi gösteriyor. Seferberlik anlamında bir İzmir mesajı bu. Bizim içinde tekrar bir güç toplama. Son tura girdiğimizde bizim için bir coşku anlamını taşıyor” dedi.

 

MHP’DEN BEKLEDİĞİ DESTEĞİ ALIYOR MU?

“MHP’den beklediğiniz desteği alıyor musunuz?” diye sordum. “Teşkilat olarak evet, ama seçmen tarafına baktığımız zaman kararsız bölümde biraz yoğunlaştığını görüyoruz. Mutlaka bunları gidermemiz lazım” diye karşılık verdi. Bunun üzerine “Bahçeli’nin İzmir mitingine katılmasının kararsız MHP seçmeni üzerinde etkisi olur mu?” sorusunu yönelttim. “Kesinlikle etkisi olur” diye cevap verdi. “Sayın Bahçeli’nin bizim yanımızda olduğunu göstermesi bir siyasi irade koyma anlamını taşıması açısından önemli” diye ekledi.

SOYER’E KARŞI NEDEN SERTLEŞTİ?

Nihat Zeybekci, rakibi Tunç Soyer’e yönelik eleştirilerinin dozunu arttırdı. Seçimler yaklaştıkça bu sertleşmenin nedenini merak ettim. “Artık CHP’nin adayı demiyorum. Kılıçdaroğlu’nun ve HDP’nin adayı”diye konuya sert bir giriş yaptı. İzmir’in çöp, otopark, trafik gibi yaşamsal sorunları karşısında Soyer’in duyarsız kaldığını iddia ederek, “Bu duyarsızlıklara baktığım zaman insan artık bir yerde patlama noktasına geliyor. İzmirliyle dalga geçer gibi görüyorum. Nasıl olsa ceketimizi koysak kazanırız havasındalar” dedi. Soyer’i HDP ile şeffaf olmayan bir ilişki içinde olmakla suçladı, “HDP’den belediye meclis üyeleri var. Doğrudan PKK ile ilişki içinde olan adaylar listelerinde” diye konuştu.

SAHİLDEN İZLENİMLER

Söyleşimize bu noktada ara veriyoruz. Araca binip daha önce planlanmış bir programa çıkmak için yola koyulduk. İzmir’de CHP’lilerin yoğun olarak yaşadığı Karşıyaka’ya giriyoruz. Akşama doğru olmasına rağmen sahil şeridi dolu. Belli ki İzmirliler yazı özlemiş. Kimi çocuğunu almış, kimi ailesiyle gelmiş. Gençler gruplar oluşturmuş. Kimi spor yapıyor, kimi oturmuş denizi seyrediyor. Mısırcılar, baloncular, köfteciler ve “Gevrek taze” diye bağıran simitçiler sahilde yerlerini almışlar. Nihat Zeybekci herkese selam veriyor, hal hatır sorup arzu edenlerle fotoğraf çektiriyor. Kimi bira şişesini gösterip şans diliyor, kimisi sadece elini sıkmakla yetiniyor. Ancak AK Parti adayı diye olumsuz bir tavır gösteren çıkmıyor. Ne kadar oy alır bilemem ama Nihat Zeybekci belli ki İzmirlilerle bir frekans yakalamış. Ama bu seçim kazanmaya yeter mi bilmiyorum. Olumsuz konuşanı ya da ters bir tutum içinde olanı görmedim. Gayet centilmence davranıyorlar. Bir saat süren sahil turundan sonra söyleşiye kaldığı yerden devam ettik. “İzmirlilerle ilişkiniz nasıl?” diye sordum. “İlk geldiğimizden bugüne kadarki döneme bakarsak eğer çok pozitif bir trend içindeyiz. Devamlı artıyor. Vatandaşa soruyoruz, diyoruz ki ‘İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni hangi partinin almasını istersin?’. ‘AK Parti’nin almasını isteriz’ diyorlar. ‘Yaparsa onlar yaparlar’ diyorlar. Ama oyunu hangi partiye verirsin diye sorduğumuzda orada kararsızlığı görüyoruz. İzmir’de hâlâ yüzde 20 oranında kararsız var. Bunu daha çok CHP seçmeninde görüyoruz” diye anlattı.

yazının devamı


YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;