SİYASET

Abdulkadir Selvi : Öztürk Yılmaz’la ne konuştuk, Mansur Yavaş ne söyledi?

Tarih
13 Kasım 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Abdulkadir Selvi

Siyasetin gündeminde iki isim var.

Biri Türkçe ezan çıkışıyla gündeme gelen CHP’li Öztürk Yılmaz.

Diğeri Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için muhalefetin gözdesi olan Mansur Yavaş.

Öztürk Yılmaz’la ilgili CHP’de çifte disiplin soruşturması sürüyor. Biri Türkçe ezan tartışmasıyla ilgili. Diğeri ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik “İstifa etmiyorum, sıkıysa partiden at” çıkışıyla ilgili. Öztürk Yılmaz’ın Türkçe ezan çıkışını konuşmak üzere aradığımda Kılıçdaroğlu’nu hiç bu kadar sinirli görmemiştim. Daha ben sormadan takır takır konuşmaya başladı. “Arapça ezan İslam dinimizin bir değeridir. Dünyanın neresinde okunursa okunsun ezanın İslam’ın bir çağrısı olduğunu ifade eder ki dünyanın her yerinde de ezan Arapça okunur” dedi. Ben daha “CHP” demeden o, “CHP’li olan, CHP’nin kararlarına ve politikalarına uymak zorundadır. Herkes istediği gibi hareket edemez. İstediğim gibi hareket ederim derseniz o zaman partiden ayrılırsınız” diyerek kapıyı gösterdi.

Kılıçdaroğlu’na meydan okumayı tercih eden Öztürk Yılmaz’ın jet hızıyla partiden ihraç edilmesi bekleniyor. 
Öztürk Yılmaz’la konuştum. “CHP’den ihraç edilirse parti kuracak” söylentisini sordum. Cevap vermek istemedi. Ama “yok” da demedi. CHP tabanından yoğun ilgi gördüğünü söyledi. “Telefonlarım susmuyor, odam dolup taşıyor” diye konuştu. “Ben Arapça ezan okunmasın demedim. Biri derse ona ilk karşı çıkan ben olurum. Ama Türkçe ezan okunsun dedim. 
Dinle ilgili değil, dille ilgili bir çıkıştı” diye ilave etti. İzlenimimi sorarsanız, Öztürk Yılmaz siyasi literatürümüze Mümtaz Soysal’ın kazandırdığı şekliyle “vuruşarak çekiliyor”. CHP’den ihraç edildiğinde parti kurup yoluna devam edecek gibi görünüyor.

MANSUR YAVAŞ ADAY OLACAK MI?

Mansur Yavaş’a gelince, siyasi hayatının kritik süreçlerinden birini yaşıyor. Bu seçimde hem İYİ Parti hem CHP onu Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olarak göstermek istiyor. Meral Akşener, “Mansur Yavaş’ın Ankara adaylığını kabul etmesini çok isterim” dedi. Kılıçdaroğlu, “Bizim istediğimiz, düşlediğimiz Ankara’yı hayata geçirebilecek bilgi birikimine sahiptir Mansur Yavaş” diyerek açık çek verdi.

Mansur Yavaş’la konuştum. İki liderin açıklamasını hatırlattım.

“Haberim var” dedi. “Hepsine de çok teşekkür ediyorum. Sanıyorum Beypazarı’ndaki belediye başkanlığımız sırasındaki tarafsız yönetimimiz ve adaylığımız sırasındaki uzlaşmacı üslubumuz nedeniyle bizi tercih ediyorlar” diye konuştu. Ama asıl cümlesi sonra geldi. “Henüz adaylık konusunda karar vermişliğim yok” dedi. İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu ile görüşmesini “Bir teklif değil, görüş alışverişi” olarak tanımladı. İki parti teklifte bulununca Mansur Yavaş’a bu kez “CHP ve İYİ Parti’nin ortak adayı olur musunuz?” diye sordum. “Şu anda buna cevap verebilecek konumda değilim. Adaylığı iyi ölçüp biçmem lazım. Ama aday olursam kazanacağımı düşünüyorum”karşılığını verdi. Mansur Yavaş’ı tanırım. Bu cevaplarının samimi olduğunu düşünüyorum. Kararını netleştirmiş değil.

KAPIYI AÇTI MI YOKSA KAPATTI MI?

İki partinin talebine rağmen neden karar vermekte zorlandığını sordum.

“İki parti açısından bir uzlaşma olur mu, olmaz mı bilmiyorum. Aday olup olmama konusunda da verilmiş bir kararım yok, emin değilim. Neden? Çünkü Ankara seçimlerini bir harp haline getiriyorlar. Sahte afişler basılıyor, insanların şeref ve haysiyetlerine yönelik saldırılar oluyor. Aile olarak bunu yeniden kaldırabilir miyiz bilemiyorum. Bana göre seçimler bir savaş şeklinde olmamalı”dedi.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • Mehmet Katmer

    13 Kasım 2018 23:27
    0 0
    Bu kaydı dinleyince youtube dan "ne söyledim sana ne söyledim ki vurdun kapıyı gittin..." bulup bi kulak verdim :)
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;