SİYASET

Abdulkadir Selvi : Liderler tehlikenin farkında

Tarih
06 Mart 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Abdulkadir Selvi

BU seçimlerde bir ilki yaşayacağız.

Yasal bir düzenleme olmamasına rağmen yerel seçimlere ilk kez ittifaklarla gidilecek. AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu cumhur ittifakı, CHP ve İYİ Parti’nin kurduğu; HDP, Saadet Partisi ve DP’nin de destek verdiği millet ittifakı ile yarışacak. 24 Haziran seçimlerine gidilirken ittifaklarla ilgili yasal düzenleme yapıldığı için hangi partinin ne kadar oy aldığını tespit etmek mümkün olmuştu. Bu kez hangi partinin hangi oyu olduğunu tespit etmek güç olacak.

Peki bu seçimlerde sandığa gidince mührü kaç yere basacağız? Büyükşehirlerde oy kullananlar ile illerde oy kullananlar aynı seçim pusulasına mı oy verecekler? Bu konudaki kafa karışıklığını gidermek için Yüksek Seçim Kurulu’na başvurdum. Çünkü ikisi arasında bazı farklar var.

30 büyükşehirde:

1- Büyükşehir belediye başkanlığı,

2- İlçe belediye başkanlığı,

3- İlçe belediye meclis üyeliği,

4- Muhtarlık için oy kullanacağız. Büyükşehirlerin tüm ilçeleri aynı zamanda büyükşehir belediye başkanına oy verecek. Dikkat ettiyseniz büyükşehirlerde il genel meclisi seçimi yoktur.

51 ilimizde ise:

1- İl merkezinde oturan seçmenler belediye başkanlığı,

2- İlçelerdekiler ise ilçe belediye başkanlığı için oy kullanacak. Ancak ilçeler il belediye başkanlığı için oy veremeyecek.

3- İlçe belediye meclis üyeliği

4- İl genel meclisi üyeliği

5- Muhtarlık için oy kullanacaklar.

KATILIM ORANI ÖNEMLİ

Seçimlere katılım oranı aynı zamanda seçim sonuçları üzerinde de etkili olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazandığı 27 Mart 1994 seçimlerinde katılım oranı yüzde 92.2’ydi. Rekor bir katılım seviyesi. ANAP adayı İlhan Kesici’nin yüzde 22.14, SHP adayı Zülfü Livaneli’nin 20.30, DYP adayı Bedrettin Dalan’ın yüzde 15.46 aldığı, DSP adayı Necdet Özkan’ın 12.38 oy oranına ulaştığı seçimleri, oy oranını yüzde 15 arttırarak yüzde 25.19 oy oranına ulaşan Refah Partisi adayı Erdoğankazanmıştı. Erdoğan o gün bugündür girdiği tüm seçimleri kazanıyor.

Bu kez ittifaklı seçim yarışı nedeniyle böyle parçalı bir tablo beklenmiyor. İstanbul seçimi Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu arasında geçecek. Ankara’nın Mehmet Özhaseki ile Mansur Yavaş, İzmir’in Tunç Soyer ile Nihat Zeybekciarasında yarışa sahne olacağı gibi. Eskişehir, Antalya, Adana, Manisa, Denizli, Balıkesir, Aydın ve Muğla farklı mı olacak? Yerel seçimlere değil, sanki ‘evet’ ya da ‘hayır’ın oylanacağı bir anayasa referandumuna gidiyoruz. Bu seçim aynı zamanda ittifak seçimi olduğu için:

1- Partiler seçmenlerini ittifakın adayına oy vermesi konusunda ikna edecekler.

2- Seçmenlerini sandığa taşıyan partiler ve adaylar daha başarılı olacak.

ORTAK MİTİNGLER BAŞLIYOR

Çünkü seçimler birkaç puanla el değiştirecek. Seçimlere katılım oranı düştüğü takdirde bir puan altın hisse kadar kıymetli olacak. Son 10 günde kararsızların oranında düşüş bekliyorum. Çünkü Türk seçmeni için oy kutsaldır. Ayrıca liderlerin ortak mitingleri başlıyor. Bugün Kılıçdaroğlu ile Akşener ilk ortak mitingi Denizli’de yapacaklar. İki lider yarın Aydın’da, 17 Mart’ta ise Balıkesir’de olacak. Erdoğan ile Bahçeli ise ortak mitinglere 17 Mart’ta İzmir’den başlayacaklar. İki lider 23 Mart’ta Ankara’da, 24 Mart’ta ise İstanbul’da kürsüye birlikte çıkacaklar.

Liderlerin ortak görüntüsü ittifak adaylarına oy akışında önemli katkı sunacak. Buna rağmen katılım oranı düşük çıkarsa seçim gecesi sürprizlere hazır olun. Favori partiler değil, seçmenini sandığa taşıyan partiler kazanacak.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;