SİYASET

Abdulkadir Selvi : İYİ Parti CHP ile ittifak yapacak mı?

Tarih
19 Eylül 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Abdulkadir Selvi

YEREL seçimlerin ayak sesleri iyice kendini hissettirmeye başladı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ile MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz’ın bu hafta bir araya gelip ittifakın koşullarını konuşmaları bekleniyor. Ancak henüz bir randevu alınmış değil.

Muhalefette ise ittifak hesapları İYİ Parti üzerine yapılıyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, 24 Haziran seçim sonuçlarına göre yapılan bir analizde AK Parti ile MHP’nin ittifak yaptığı takdirde CHP’nin elindeki 9 belediyeyi kaybetme tehlikesine dikkat çekti. İYİ Parti ile ittifak yaptıkları takdirde CHP’nin elinde olan belediyelerin bazılarını koruyabileceklerini söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da ittifaka sıcak baktığı söyleniyor. 24 Haziran seçimlerinden yenilgi ile çıkan CHP’de yerel seçimlerde yaşanacak başarısızlığın neye mal olacağı biliniyor. O nedenle seçim kazandıracak her formüle açıklar.

Peki, ittifakın gözdesi olan İYİ Parti, CHP ile ittifaka nasıl bakıyor? Bu sorunun yanıtına geçmeden önce İYİ Parti’nin seçimlerde etkili olması beklenen yerlerle ilgili verileri paylaşmak istiyorum. Buna göre İYİ Parti, Burdur’da ikinci; Çanakkale, Edirne, Eskişehir, Giresun, Kırklareli, Muğla, Sinop, Yalova, Tekirdağ ve Antalya’da üçüncü; Kocaeli, Hatay ve Zonguldak’ta dördüncü parti durumunda. Yerel seçimlerde kıran kırana bir mücadeleye sahne olacak İstanbul’da yüzde 8.3’le dördüncü parti konumunda; ancak Bakırköy, Bayrampaşa, Büyükçekmece, Çatalca ve Şile’de yüzde 10’un üzerinde. Ankara’da yüzde 1.1’le MHP’nin ardından dördüncü olan İYİ Parti, Elmadağ, Etimesgut, Evren, Gölbaşı, Güdül, Kahramankazan, Kalecik, Keçiören, Kızılcahamam, Nallıhan, Şereflikoçhisar, Sincan ve Yenimahalle’de yüzde 10’un üzerinde.

İzmir’de HDP’nin ardından 10.9’la dördüncü olan İYİ Parti, Bayındır, Bergama, Beydağ, Bornova, Çeşme, Dikili, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karaburun ve Karşıyaka ilçelerinde ise üçüncü parti.

İTTİFAK YAPMAYACAĞIZ

24 Haziran’da CHP, Saadet Partisi ve DP ile ‘millet ittifakı’ içinde yer alan İYİ Parti, yerel seçimlerde benzer bir ittifak arayışında olacak mı? İYİ Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı ile konuştum. “Hiçbir siyasi parti ile kurumsal bazda ittifak yapmayı düşünmüyoruz” dedi. Ama tabanda ittifaka kapıyı açık bıraktı. “İttifakı seçmen kendi yöresinde yapıyor, genel merkezin ittifak görüşmesi yapması seçmen bazında sağlıklı sonuç vermez. Çünkü yerel seçimlerin dinamikleri çok farklı. Biz seçimlerde kendi adayımızı çıkaracağız” diye konuştu.

Gördüğüm kadarıyla CHP’nin gözü İYİ Parti’nin üzerinde. Çünkü iki parti Akdeniz’de, Ege’de, Trakya’da ve Marmara bölgesinde oy geçişkenliği yaşıyorlar. Birisi ulusalcı Kemalist ve milliyetçi oylara, diğeri ise milliyetçi, muhafazakâr ve demokrat bir tabana hitap ediyor. CHP o nedenle yerel seçimlerde bir “güç birliği” yapmanın peşinde.

İBRE HANGİ YÖNDE?

İYİ Parti ise her seçimde CHP’ye payanda olan parti konumuna düşmek istemiyor. İYİ Parti, merkez sağda siyaset yapan milliyetçi-muhafazakâr ve demokrat bir çizgiye hitap ediyor. CHP ise sol, Kemalist ve laik bir tabana oturuyor. Hem milliyetçi-muhafazakâr kesime hitap edeceksin, hem her seçimde CHP’nin destekçisi pozisyonuna düşeceksin... 24 Haziran seçimlerinden sonra Ümit Özdağ, CHP ile ittifakın seçimlerde partiye zarar verdiğini savunmuştu.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • HAK DAVA

  20 Eylül 2018 14:48
  0 0
  YAPAR YAPAR BU DOMUZLARIN ASTARIDA BİR KUMAŞIDA BİR BUNLARIN AKLI HOCASIDA BUNLARIN ARKA BAHÇESİDE YENİ ASYA YAHUDİ KOMİTESİ KAFİR PİÇLERİDİR ALAYININ CANI CEHENNEME İNŞALLALAH
 • hursit dilaver

  19 Eylül 2018 15:36
  0 0
  bu soruyu devlet-i fehimanemizin türkiye distrübütoru che gueveramıza sorun.o ne derse o. işte bu kadar. elbet o da bu ortaklıga girecektir.kral edwardın torunları bunu ister.hatırını mı kıracağız. geçen seçimde zaten 2 mebus rüşvetle, 9 mebusu '' kuruluş ve yaşam gayeleri ona muarızlık olan bu parti''ye hediye ettiler.şimdi barış kardeşlik dayanışma ruhu ile YALTAKLANDIRAMADIKLARI TAYYİBE KARŞI BİRLEŞECEKLER ELBET. EMİR BÜYÜK YERDEN OLUNCA, SİZİN ESAMİNİZ Mİ OKUNUR BE.
 • MUSTAFA

  19 Eylül 2018 11:29
  0 0
  İKİ BAŞARIZIS BİR BAŞARI ETMEZ. BÖYLE BİLİNE.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;