SİYASET

Abdulkadir Selvi : İşte Erdoğan’ın açıklayacağı manifesto

Tarih
01 Mayıs 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Abdulkadir Selvi

MUHALEFET 1 haftayı Abdullah Gül’ün ortak adaylığı projesiyle geçirdi. Başarılı olamadı. Bu hafta da Meclis ittifakı arayışlarına sahne olacak. Ama bir yandan da seçim takvimi daralıyor.

İki arada bir derede milletvekili listeleri hazırlanacak. Peki meydanlara ne zaman çıkacaklar? Muhalefet ittifak turları atarken AK Parti, seçim beyannamesi ve manifesto hazırlıklarına başladı.

Bunu neden yazıyorum? Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim kampanyasını 16 Nisan referandumundan hemen sonra başlattı. Yerel yönetimlerde ve AK Parti teşkilatlarında değişimi gerçekleştirdi. O nedenle sahalara ne zaman çıkıyorsunuz sorusuna, ”Biz sahalardan zaten çıkmadık. Hep sahadaydık”karşılığını veriyor. Çünkü daha seçim kampanyası başlamadan Cumhurbaşkanı ile Başbakan, 79 vilayeti gezmiş. Oysa eskiden tersi olur, muhalefet Türkiye’yi hallaç pamuğu gibi atardı. Şimdiki muhalefet eskisi gibi çalışkan değil.

Seçim demek sadece Cumhurbaşkanı adayını belirleme ve milletvekili listesi hazırlamak değil. Seçim beyannamesi ve seçim kampanyası önemli. Çünkü seçmenin yüzde 10-15’i kararını seçim sürecinde veriyor. Sandığa gidildiğinde ise yüzde 10 oranında bir kayma oluyor. Bu oran seçim sonucunda belirleyici oluyor. İşte 7 Haziran ve 1 Kasım seçim sonuçları incelendiğinde bu çok net bir şekilde görülüyor. O nedenle aslında seçim kampanyasında partiler bu yüzde 10-15’lik seçmen kitlesini kazanmak için yarışıyor.

AK PARTİ MANİFESTO HAZIRLIYOR

Bir süredir muhalefet cephesindeki dalgalanmaları yansıtmaya çalışıyorum. Ama bu arada AK Parti’de önemli çalışmalar yapılıyor. Bir heyet hummalı bir şekilde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 6 Mayıs’ta İstanbul il kongresinde açıklayacağı manifesto üzerinde çalışıyor. AK Parti yöneticileriyle konuştum. “Manifestonun sadece Türkiye’ye değil, dünyaya dönük bir söylem” olduğunu ifade ettiler. Ayrıca AK Parti ileri bir tarihte bir de seçim beyannamesi açıklayacak.

AK Parti yöneticilerine neden iki ayrı açıklamaya ihtiyaç duyulduğunu sordum. 24 Haziran’dan sonra Türkiye’nin yeni bir sisteme geçeceğini hatırlatarak, ”Manifesto yeni sistemin ruhu ve söylemi olacak. Yeni sistemin hangi değerler üzerine inşa edileceği açıklanacak. Seçim beyannamesi ise bunun nasıl gerçekleştirileceğine dönük yapılacakları anlatacak” dediler. Manifesto yeni sistemin pusulası, seçim beyannamesi ise eylem planı olacak. AK Parti yöneticilerinden biraz daha ayrıntı paylaşmalarını istedim.

Yazının devamını okumak için tıklayınız

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hursit dilaver 4

  02 Mayıs 2018 16:22
  0 0
  bediüzzamanın talebelerinden feyzi efendinin yıllar önce dediği '2018 islamın büyük kurtuluşu olacaktr' istihracı,müjdesi var.26 HAZİRAN 2011 de de ahmet akgündüz turgay gülerin sıradışı da 26 hazirana bir tevafuktur.YANİ,HALKÇILARLA IRKÇILARIN İNŞALLAH MAGLUBİYETİNİ GÖRECEĞİZ.BU İKİ AY İÇİNDE NELER OLACAK bilinmez.ama bu halkçı ve kavmiyetçiler gelirlerse, ulke,batının,komunistlerin,ABDnin PKKnın ve her türlü şer odakların işgali altında olacaktır.bediüzzaman buna da işaret etmektedir..
 • hursit dilaver 3

  02 Mayıs 2018 16:19
  0 0
  DİKKAT EDİLSİN ŞİMDİ DE BİR HALKÇILARLA IRKÇILAR İTTİFAKI VAR. halkçılar malum.. ırkçılar ise İYİ partideki türkçü,ulusalcı, laikçi, kamalist, batıcı, dünya vatantaşı tipli ve KÖKÜ DIŞARDAN İDARE EDİLEN FETÖ-PKK-PYD şeklindeki fesat ve zındıka komiteleri TİPLİ insanlar. bunların ittifakı TAYYİP BEYİ ZORLAYABİLİR.risale-i nurlar onu elbet koruyacaktır, elbette AYASOFYANIN RUHANİYETİ VE ONUN İYİ NİYETİ VE AZMIde bu açılışın şerefini ona verecektir. BU ÜÜÇ:
 • hursit dilaver 2

  02 Mayıs 2018 16:18
  0 0
  aşağıda anlatılan olay gerçektir. ayasofyanın açılmasını çok isteyen bediüzzaman ülkenin başındaki her trlü bela ve musibetin, fesat ve zındıka komitelerinin yıkılacağını söylerdi.bu arad menderese birt uyarı daha yapmıştı. HALKÇILARLA IRKÇILAR BİRLEŞİP SENİ DEVİRMEK İSTİYORLAR, ÇARESİ RİSALE-İ NUR VE AYASOFYANIN AÇILMASI demişti.Olmadı..BU İKİ
 • hursit dilaver

  02 Mayıs 2018 16:18
  0 0
  bediüzzamanın menderesten talebi, ülkenin kurtulması için risale-i nurların diyanetten neşri ile AYASOFYAnın ibadete açılmasıydı. tahsin tola bunu menderese söylemiş ama, o yahu bu kadar işin arasında gibi laflar etmişti. bunu duyan üstad. sinirden ellerini karnında tekerlek çevirir gibi çevirerek böyle alt üst olacaklar demişti. çok üzgündü. menderesi islam kahramanı yapmıştı. tabi bu olaydan 1 ay kadar sonra stad vefat etti ama 2 ay sonra da menderesler yıkıldıllar 27 mayıs oldu.BU BİR..
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;