GÜNCEL

Abdulkadir Selvi : İstanbul’da Halk Ekmek kavgası

Tarih
29 Nisan 2021
İzlenme
Kişi
Yazar
Abdulkadir Selvi

ORHAN Veli’nin,

“Yüz karası değil, kömür karası

Böyle kazanılır ekmek parası”

Dizelerini çok seviyorum.

Gerçi Orhan Veli onu Zonguldak’ta ekmeğini kömür ocaklarından çıkaran madenciler için yazmış ama İstanbul’da ekmek büfeleri üzerinden yaşanan tartışma nedeniyle dilime yerleşti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, AK Partili Üsküdar ve Beyoğlu belediyelerinin Büyükşehir’e ait Halk Ekmek büfelerinin kuruluşuna engel olduğunu söylüyor. Halkın ucuz ekmeğe ulaşmasının engellendiğini savunuyor.

Söz konusu ekmek kavgası olunca akan sular durur.

Çünkü ekmek davasının iktidarı muhalefeti olmaz.

ENGEL OLMADIK

İBB, AKP ve MHP'nin 'halk ekmek' engelini aştı: Mobil büfeler geliyorBunun üzerine Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’yu aradım.

“Biz engel olmadık. Tam aksine 117 büfe vardı. Biz 142 büfe daha ilave ettik. Halk Ekmek büfelerinin kurulmasına izin verirken, şehit yakınlarına, gazilere ve yüzde 40 ve üzerinde engellilere verilmesi şartını getirdik. Bir de bu büfelerin nereye konulacağı konusunda ilçe belediyesinden uygun görüşü alınması gerekiyor” dedi.

Peki sorun nereden çıkıyor? Üsküdar’da, Beyoğlu’nda gerilim neden yaşandı?

HALK EKMEK KRİZİ AŞILDI

Tevfik Göksu“Ben imzaladım. Ama Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyelerinden uygunluk görüşü almaya tenezzül etmiyor. Kibirli davranıyor. Ekmek konusu hassas bir konu olduğu için bilinçli olarak kriz çıkarıyor” dedi.

İmamoğlu bu işi krize dönüştürmek isteyebilir ama ekmek konusu AK Parti içinde de hassas olunması gereken bir konu değil mi? Buradaki algıyı iyi yönetmek gerekiyor.

Tevfik Göksu kimdir, kaç yaşında ve nereli? Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu'nun hayatı ve kariyeri | Gündem HaberleriTevfik Göksu da aynı kanaatte. Zaten AK Partili belediyelerle koordinasyon sağlanıp, sorun çözülmüş.

BAKKALLARDA SATILACAK

Tevfik Göksu, “Mayıs ayında Belediye Meclisi’ne Halk Ekmek’in bakkallarda satılması yönünde teklif getireceğiz. Böylece halkımız mahallesinden bakkaldan Halk Ekmek’i alabilecek” dedi.

Söz konusu yoksulun ekmeği olunca hizmette yarışmak gerekiyor.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;