SİYASET

Abdulkadir Selvi : İstanbul seçimlerine anket firmaları nasıl bakıyor?

Tarih
30 Mayıs 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Abdulkadir Selvi

İstanbul’da seçmen tercihleri değişiyor mu? 31 Mart’ta Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki 13 bin oy farkı duruyor mu? 23 Haziran seçimleri yine kıl payı mı sonuçlanacak? Yoksa yeni bir siyasi tabloyla mı karşı karşıyayız?

Bu soruların cevabını almak için kamuoyu araştırma şirketi yöneticileriyle konuştum. GENAR Araştırma Başkanı İhsan Aktaş, ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu, Optimar Başkanı Hilmi Daşdemir, Pollmark’tan Ertan Aydın ve Konsensus Araştırma Genel Müdürü Murat Sarı ile konuştum. GENAR sahada çeşitli araştırmalar yürütüyor. Optimar, İstanbul seçmeni üzerine bir araştırmayı tamamlamış. Ama Pollmark da, ANAR da, Konsensus da, GENAR da seçimlere yönelik nihai araştırmaya bayramdan sonra başlayacak.

Bayramdan sonra az bir süre kalacak. Peki kamuoyu araştırması için doğru bir takvim mi? Pollmark’tan Ertan Aydın, ramazanın etkisiyle seçmenlerin tavrının bayramdan sonra daha netleşeceği görüşünde.

Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasında oy kaymalarını yansıtması ve seçimlere ilişkin bir fikir vermesi açısından bu değerlendirmeleri paylaşacağım.

İHSAN AKTAŞ DİP DALGADAN SÖZ ETTİ

AK Parti ile çalışan GENAR sürekli olarak sahada. Genç seçmenlerin tercihleriyle ilgili kapsamlı bir araştırmayı yeni tamamlamışlar. Kürtler ve yaşlılar üzerine bir araştırma planlıyorlar. İhsan Aktaş, seçim sonuçlarına ilişkin araştırmayı bayramdan sonra yapacaklarını söylüyor.

Aktaş, seçimlerin iptaliyle ilk başlarda Ekrem İmamoğlulehine bir havanın oluştuğunu söylüyor. “Ama o hava dağılmaya başladı. AK Parti ailesi harekete geçti. AK Parti’nin dip dalgası başladı”görüşünde. İhsan Aktaş, AK Parti’nin Kürt sorununda değişen diline dikkat çekiyor. “Seçimlerin sonucunu sandığa gitmeyen 300 bin Kürt seçmen ile kırgın AK Partililer belirleyecek” diyor. Aktaş’a göre İstanbul konuşuldukça AK Parti’ye yarayacak. O nedenle mağduriyetin bir an önce gündemden düşürülmesi gerekiyor.

HİLMİ DAŞDEMİR MAĞDURİYETE DİKKAT ÇEKTİ

Optimar Araştırma seçimlerin iptal edildiği 6 Mayıs’tan birkaç gün sonra hemen sahaya çıkmış. Hilmi Daşdemir, İstanbul seçimlerindeki iniş çıkışı ise şöyle anlatıyor: “YSK’nın iptal kararı üzerine İmamoğlu lehine bir mağduriyet algısı vardı. Bu onu öne çıkardı. Binali Yıldırım’ın ‘Çaldılar’ demesiyle birlikte İmamoğlu gerilemeye, AK Parti oyları toparlanmaya başladı. YSK’nın gerekçeli kararından sonra ise farkın azaldığını tespit ettik. Bu seçimlerin kaderini 24 Haziran’da oy vermiş ama 31 Mart’ta sandığa gitmemiş olan yüzde 4’lük seçmen kitlesi belirleyecek.”

İBRAHİM USLU 100 BİN OYA DİKKAT ÇEKTİ

ANAR Genel Müdürü İbrahim Usluise araştırmaya başlamadan önce kafasında nerelere bakılması gerektiğini netleştirmiş durumda.

1- 31 Mart seçimlerinde sandığa gitmeyen AK Parti seçmeni ne yapacak, AK Parti kırgın seçmenin ne kadarını sandığa taşıyacak?

2- Adaylarını çeken DSP, DP ve BTP ile aday olmayan ba��ımsızların oyları 100 binlik yeni bir oy havuzu oluşturuyor. Bunların ne kadarı Ekrem İmamoğlu’na oy verecek?

3- Saadet Partisi seçmeni blok halinde partisinin adayına mı oy verecek, 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerindeki değişimde de gördüğümüz gibi AK Parti’yi mi tercih edecek?

4- Mevsimsel etki nedeniyle memleketine giden seçmen, oy vermek için İstanbul’a dönecek mi?

5- YSK’nın iptal kararı ne denli belirleyici olacak?

İbrahim Uslu, oy tahmininden ziyade seçmen eğilimlerinin iyi izlenmesi gerektiği görüşünde.

MURAT SARI SANDIĞA GİTMEYEN SEÇMENE ODAKLANDI

Konsensus Araştırma Genel Müdürü Murat Sarı’ya göre iki aday arasındaki kıl payı durum devam ediyor. Mağduriyet algısının Ekrem İmamoğlu’na, hizmet propagandasının ise Binali Yıldırım’a yarayacağı görüşünde. Konsensus’un YSK’nın iptal kararından önce yaptığı araştırmada, 31 Mart seçimlerinde sandığa gitmeyen 1 milyon 700 bin seçmenin varlığı önplana çıkmıştı.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • A.Veli Özdemir

  01 Haziran 2019 18:30
  1 0
  hurşit dilaver. Bahsettiğiniz programı seyrettim. Muhalif kesimin derdi ve maksadı hala yalanlar üzerinden namusluluk algısı... Ve madem çalmadınız ne diye üstünüze alınıyorsunuz diyen olmadı orada! Programın son dakikaları iyiydi... Ama vay o gazeteciye ki gazeteciden daha fazla hatta değme siyasetçilerden daha fanatik idi... Korktum kendi adıma... Vereceği yazacağı haberlerin doğruluğuna inanlar varsa ki muhahkkak vardır... çok fena!
 • hursit dilaver3

  31 Mayıs 2019 15:10
  1 0
  DOBRA DOBRA ÇALDINIZ İŞTE diyemediniz. ADAM SOKAGA ÇIKAMAZSINIZ,SURATINIZA TÜKÜRÜRLER DİYOR. SİZ BUNU CHPYE MALETMEYE UTANIRIM modundasınız.adam taa seçimden 15 gün önce ne dedi,BU SEÇİMİ CHP KESİN KAZANACAK,KİMSE İTİRAZ EDEMİYECEK,HERKEZ GÖRÜP KABUL EDECEK.dediler mi.. BU LAFI NASIL DA YEDİNİZ YAHU.pısırıklık ve eziklik bu lafın HAŞYETİNDEN DEHŞETİNDEN PERVASIZLIĞINDAN MI GELİYOR EY AKP.
 • hursit dilaver 2

  31 Mayıs 2019 15:07
  0 0
  EY AKP BU SEÇİMİ APTALLIKLARINDAN YA DA ' EFENDİM NASILOLDU, ANLAMADIK, CHPYİ SUÇLIYAMAM, BİZ RAZI OLURDUK DA, İŞTE YSK İNAT ETTİ, SEÇİMİ TEKRAR EDECEK.YANİ BAYAGI ÜZÜLDÜK vari laflarla siz şimdiden kaybetttiniz beyler. bari binali beye yazık etmeyin.
 • hursit dilaver 1

  31 Mayıs 2019 15:05
  0 0
  dün akşam şu bir şükrü küçükşahın diye bir medya leşkeri var. neydi o be.badi ekrem bile ona yetişemez. AKPye ve oradaki temsilcilerine verdiği ayarlara bak. bu ne kin ve nefret. tabi bu kin ve nefret TAYYİP BEYE OLAN NEFRET. bu nerde yazıyordu da ordan baş baş edildi.bizim mahallenin leşkerleri de kibarlıktan adaletten şaşmama adına partilerini satıp duruyorlar işte.YARIN İSTANBUL DÜŞERSE GÖRECEĞİM BEN SİZİ.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;