SİYASET

Abdulkadir Selvi : İmamoğlu ile yeni dönem

Tarih
18 Nisan 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Abdulkadir Selvi

EKREM İmamoğlu, 17 gün sonra dün mazbatasını alarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturdu.

Bu sıradan bir başarı değil. İstanbul’da artık yeni bir dönem başlıyor. 25 yıl aradan sonra Ankara ve İstanbul, CHP’li belediye başkanları tarafından yönetilecek. 1989 yılında SHP’li Nurettin Sözen de ANAP’a karşı böyle bir fırsat yakalamıştı. Ama İSKİ rezaleti nedeniyle SHP’nin başarısı Pirus zaferine döndü. Ama 1994 seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanan Erdoğan, AK Parti iktidarına giden taşları orada döşedi. Ekrem İmamoğlu da siyasi kaderini kendi belirleyecek.

Seçim kampanyası sırasında Ekrem İmamoğlu’nu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Türk siyasetine kazandıran Kasımpaşa’yı gezmiştim. İzlenimlerimi, “Şunu gördüm ki Ekrem İmamoğlu klasik bir CHP’li değil. Farklı birisi...” diye bitirmiştim.

Merkez sağ kökenli Ekrem İmamoğlu çok başarılı bir seçim kampanyası yürüttü. İnsanlara dokundu. Yasin okuyan CHP adayını İstanbullular sevdiler. 25 yıldır Refah Partili ve AK Partili belediye başkanları tarafından yönetilen İstanbul’da halkın yeni bir yüz aradığı ortaya çıktı. Ekrem İmamoğlu, bu arayışa cevap verdi.

CHP’nin İstanbul büyükşehir belediye başkan adayının Ekrem İmamoğlu olduğunu yazdığım 27 Kasım ve 4 Aralık tarihli yazılarımdan sonra CHP kulisleri çalkalanmıştı. Ama CHP’nin bazı kodamanları, İmamoğlu ismini yazdığım için beni hedef almışlardı. Ekrem İmamoğlu ile ilk olarak o zaman tanışmıştım. Heyecanlı bir sesle arayıp teşekkür etmişti. 4 Aralık tarihli yazımda, “Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP’nin İstanbul büyükşehir belediye başkan adayı olarak ilan edilmek üzere” dediğimde İmamoğlu’nun tanınmadığını ileri sürerek karşı çıkmışlardı. İlk başlardaki tanınırlık sorununu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyaret ederek aştı. Ekrem İmamoğlu, merkez sağ seçmeni ürkütmeyen bir kampanya yürüttü.

BAŞARININ MİMARI

Yerel seçimler bir anlamda İstanbul seçimleriydi. İstanbul’u kazanarak CHP bu seçimlerde büyük bir başarıya imza attı. Burada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun hakkını teslim etmek gerekiyor. Bu başarının başmimarı Kemal Kılıçdaroğlu. Partisinin karşı çıkmasına rağmen Ekrem İmamoğlu’na inandı ve onu aday gösterdi. Kılıçdaroğlu, bu seçimlerde iki önemli başarıya imza attı.

1- İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’yla, Ankara’da Mansur Yavaş’la, Antalya’da Muhittin Böcek’le, Adana’da Zeydan Karalar’la, Mersin’de Vahap Seçer’le yeni bir aday profili ortaya koydu. Klasik CHP’li olmayan, merkez sağdan da oy alabilecek isimlerle seçimi kazandı.

2- Kılıçdaroğlu, CHP’lilerle milliyetçileri, Kürt oylarını ve Milli Görüş’ü bir araya getirmeyi başardı. İYİ Parti’yle seçim ittifakı yapan Kılıçdaroğlu, bir yandan milliyetçileri, diğer taraftan geri planda tuttuğu HDP ile Kürt oylarını, Saadet Partisi’yle Milli Görüş’ü CHP’nin havuzunda toplamayı bildi. Bu strateji başarılı oldu, CHP İstanbul ve Ankara’yı aldı.

EKREM İMAMOĞLU İZLENİMLERİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini devraldıktan sonra Ekrem İmamoğlu’nu izledim. Saraçhane meydanına toplanan CHP’liler coşkuluydu. İmamoğlu ise tarihi bir anın yaşandığının farkındaydı. Ama zafer sarhoşu değildi. Kucaklayıcı bir konuşma yaptı.

 “Hiçbir insanımı, hiçbir hemşehrimi ayırt etmeyeceğim. Bana oy versin, vermesin herkesin belediye başkanıyım” dedi. Şimdiden uyarayım. Ekrem İmamoğlu’nu hafife almayın. Uzun bir yolun henüz başında olduğunun, büyük bir geleceğe dönük ilk adımları attığının farkında olan birisi. AK Parti’nin YSK’ya yaptığı iptal başvurusu nedeniyle Ekrem İmamoğlu’nun önünde aşılması gereken engeller duruyor ama büyük fotoğrafa odaklanmakta yarar var.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Mehmet Demirel

  18 Nisan 2019 21:50
  3 1
  Bu adam kime çalışıyor
 • Rumeli

  18 Nisan 2019 19:35
  5 1
  İmam oğlunun iki sene içinde Allahın izniyle maskesi düşecektir adamdan ilk önce koyu komünistler karşı cıkacaktır sonra da sağ görünüşlü iyi parti en sonunda da Hdp liler karşı cıkacakrır
 • vatan sevdalısı

  18 Nisan 2019 17:06
  3 2
  muhabbet kuşuda okur.bolu bldy başkanıda kuranı öptü ama içindeki ayete tekme vurdu.buda okudu.yağmur var yağmur var...analiz girreeek.yani ikiside yağmur biri sel oldu diğeri kırkikindi yağmuru.hayatının heranına yansıtan kişi teröre mesafe koyar.ağzı ile o konuda bişey demeyince terör yokmuş mu olacak veya taraf değilmişmi olacak.bir çok soru var kafamda.güvenmiyorum ben zihniyete! mitingerinden birinde bayrağımızı açtırmadılar.15temmuz gecesi edirne başkanı itirafı yutamam bunları
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;