SİYASET

Abdulkadir Selvi : Gül ve Babacan’ın parti kurma çalışması

Tarih
21 Şubat 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Abdulkadir Selvi

Yerel seçimlere odaklandık ama siyasette çok önemli gelişmeler yaşanıyor.

Hürriyet İcra Kurulu Başkanı Mehmet Soysal’ın 18 Şubat tarihli “Rabarba siyaseti” başlıkla yazısında “Ankara’nın arka sokaklarında yeni siyasi defterler açılıyormuş” diye dikkat çektiği yeni parti kurma çalışmaları somut adımlara dönüşüyor. Daha önce AK Parti’de cumhurbaşkanlığı ve bakanlık gibi önemli görevlerde bulunmuş isimler tarafından yeni parti kurma çalışmalarının yürütüldüğü söyleniyor. Yeni parti için 1 Nisan’dan sonrası için tarih veriliyor. Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın genel başkanlığını üstleneceği bir partiden söz ediliyor. Daha doğru bir deyişle, kurulacak olan yeni partinin başına geçmesi için Ali Babacan’ın ikna edildiği söyleniyor. Parti kurma çalışmalarının arkasındaki ismin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olduğu söyleniyor. Abdullah Gül’ün genç, yıpranmamış ve yeni bir isim olması nedeniyle Babacan’ı tercih ettiği söyleniyor. Aslında partiyi kurduranın Abdullah Gül olduğu belirtiliyor. Yani perde arkasındaki lider Abdullah Gül. Ancak kendisi bir parti kurup yola çıkmak yerine Ali Babacan’ın genel başkanlığı üstleneceği bir parti kurmayı tercih ettiği söyleniyor.
gül babacan ile ilgili görsel sonucu
Tabii ki adı ‘Abdullah Gül Partisi’ olmayacak. Ama parti için ‘Abdullah Gül partisi’ diyebiliriz. Yeni parti kurma çalışmaları için AK Partili eski bakanlardan bir heyet oluşturulduğu söyleniyor. Heyet, yeni partinin programını yazmaya başlamış. Parlamenter sistemi savunan bir parti öngörülüyormuş. 1 Nisan’dan itibaren partinin kuruluşunda yer almasını istedikleri isimlere teklif götürecekleri söyleniyor. Yeni partinin şansını AK Parti’nin yerel seçimlerde alacağı oy oranı belirleyecek. Abdullah Gül’ün kurduracağı partinin 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine göre hazırlık yaptıkları söyleniyor.

davutoğlu ile ilgili görsel sonucuDAVUTOĞLU NE YAPIYOR?

Yeni parti kurma çalışmalarını yürütenlerin, eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu’yla da görüşerek “Biz yeni bir parti kuruyoruz. Birlikte çalışalım” teklifini götürecekleri söyleniyor. Abdullah Gül pek sıcak bakmasa da Ali Babacan’ın Davutoğlu konusunda ısrarlı olduğu ifade ediliyor. Zaten Gül ve Babacan’a yakın isimlerle Davutoğlu’nun da sık sık görüştüğü söyleniyor. Bu arada Ahmet Davutoğlu ne yapıyor? Konferanslar verdiği ve yeni kitaplar yazdığı biliniyor. Kendisini ziyaret edip gidişata ilişkin görüşlerini paylaşanlar olduğu belirtiliyor. Süreçleri yakından takip eden, bir Türkiye tasavvuru olan Davutoğlu’nun edilgen bir tavır içinde olması beklenmiyor. Davutoğlu’nun henüz yeni parti kurma noktasında olmadığı ifade ediliyor. Ama tecrübeli bir siyaset muhabiri olarak şunu söyleyebilirim ki bu sinyaller gelecekte yeni bir partiyi işaret ediyor.

Abdullah Gül’ün yeni parti kurması AK Parti tabanında nasıl karşılanır? Gül’ün Erdoğan’ın karşısına muhalefet partilerinin cumhurbaşkanı adayı olarak çıkma çabası nasıl karşılandıysa, bu da öyle karşılanır.

gül babacan ile ilgili görsel sonucuYENİ PARTİ NE OLUR?

Cumhurbaşkanlığı fırsatı önüne çıktığında siyasi parti liderleri kendileri aday oldu. DP Genel Başkanı Celal Bayar, ANAP Genel Başkanı Turgut Özal ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirelcumhurbaşkanı seçilip Çankaya Köşkü’ne çıktılar. Bir tek AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kardeşim Abdullah”diyerek Gül’ü Cumhurbaşkanı yaptırdı. ‘Cumhuriyet Mitingleri’ne ve 27 Nisan e-muhtırasına rağmen. Ama sıra Erdoğan’a gelince Gül, “Kardeşim Erdoğan” diyemedi. Erdoğan’ı tasfiye etme girişimi olan Gezi kalkışmasına yönelik sempatik cümleler kurdu, 17 Aralık’tan sonra Fetullah Gülen’e sulhname heyeti gönderdi, 17-25 Aralık’ta Erdoğan’ın bileklerine kelepçe vurulmak istendiğinde “Benim verilmeyecek hesabım yok” diyerek verilecek hesabı olanları ima etmeyi tercih etti.

yazının devamı 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • mehmetm

  21 Şubat 2019 21:43
  4 0
  60 lı yıllarda, İlkokulda ilaç kapak lastiklerinden silgi yapar defterlerdeki yanlışları bunlarla silerdik. Bu silgiler silmez,silinecek yazıyı adeta karalardı. Bu millet ''Abdullah Gül '' ismini bu silgilerle silecektir.
 • Asena

  21 Şubat 2019 21:10
  6 0
  Üç, kendi başına, adam olamayan bunlar. Bunları adam saymak için bir Erdoğan gerek.
 • sedat kalfa

  21 Şubat 2019 17:48
  7 0
  REİS i satanı bu millet AFFETMEZ
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;