SİYASET

Abdulkadir Selvi : Genelkurmay Başkanı'nın uyarısı

Tarih
24 Haziran 2016
İzlenme
Kişi
Yazar
Abdulkadir Selvi

CUMHURBAŞKANI Erdoğan'ın başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında, Suriye'deki gelişmeler ve PKK'ya yönelik operasyonlar üzerinde duruluyor.

Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan haritalar üzerinden kapsamlı bir sunum yapıyor.

ABD’nin, Demokratik Suriye Güçleri ile birlikte DEAŞ’a karşı Menbiç’te gerçekleştirdiği operasyonun üzerinde duruluyor.

Amerikan’ın kara operasyonlarında YPG’yi başarılı bulduğu yönünde değerlendirmeler geliyor.

Türkiye’nin YPG konusundaki tutumu karşısında Amerikalılar, çekirdeğini YPG’nin oluşturduğu, aralarında Arap ve Türkmen birliklerinin yer aldığı yapıyı oluşturdu.

ABD’nin havadan destek verdiği operasyonla DEAŞ, Menbiç’ten atılıyor. Bu yararlı bir iş. Ancak Türkiye’nin kaygısı başka bir noktada toplanıyor.

Genelkurmay Başkanı, Bakanlar Kurulu’ndaki brifingde bu noktaya dikkat çekiyor. “Menbiç’in altından Afrin’e bir PYD koridoru oluşturulmak isteniyor. Böylece Kobani ile Afrin’i Cerablus’un altında birleştiren bir koridor kurulacak.


CERABLUS ALTINDAN BİR KÜRT KORİDORU
DSG’nin sözcüsü PYD’li Talel Sülo, “Kobani’yi ziyaret eden ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Joseph Votel’den federal bölge sözünü aldık” demişti.

ABD’den gelen “Kimseye verilmiş bir federasyon sözümüz yoktur” açıklamasına rağmen, süreç oraya doğru gidiyor. Suriye’nin kuzeyinde bir haritadan söz ediliyor. Türkiye’nin itirazları nedeniyle Azez-Cerablus hattının sınırımızın öte yanında cep gibi bir bölümü boş bırakılıyor. Ama Kobani ile Afrin arası, Cerablus’un altından ama Menbiç üzerinden bir yay çizilmek suretiyle alttan birleştiriliyor.

Genelkurmay Başkanı Akar’ın bu sözlerinin nenedeyse birebir benzerini geçen hafta yaptığım başka bir görüşmede dinlemiştim.

“Türkiye’nin sınırının hemen altında, Cerablus’ta cep şeklinde bir bölge bırakılıp, aşağıda, daha güneyde, Menbiç’i içine alan bir hat oluşturuluyor. Bu hat aşağıdan Kobani ile Afrin’i birbirine bağlayacak. Böylece Cebarlus’un altından bir Kürt koridoru gerçekleşmiş olacak.”

İş bu noktada bitmiyor. Bunun ikinci bir aşaması daha var. Sınırımızın öte yakası olması açısından bizi daha yakından ilgilendiriyor.

Menbiç operasyonu başarıyla tamamlandıktan sonra ABD, Cerablus operasyonuna hazırlanacak.

Türkiye’nin ikinci kaygısı ise Cerablus operasyonuyla ilgili. Menbiç operasyonunda YPG ile işbirliği yapan ABD’nin, Cerablus operasyonunu da PYD ile yapma ihtimali var. Bu ciddi bir ihtimal.

Yazının devamı için tıklayın >>

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;