GÜNCEL

Abdulkadir Selvi : Erdoğan’ın sözleri gizli anlaşmaya mı dayanıyor?

Tarih
25 Eylül 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Abdulkadir Selvi

CUMHURBAŞKANI Erdoğan’ın ABD’ye ayak basar basmaz ilk mesajı, “Önümüzdeki dönemde Fırat’ın doğusunu da kapsayacak şekilde Suriye’de güvenli bölgeleri genişletmeye devam edeceğiz” oldu.

Erdoğan bu sözleri İdlib’de Putin’le anlaşıp uluslararası başarıya imza atmış bir lider olarak söyledi. Erdoğan’ın bu sözlerinin satır aralarından Soçi anlaşmasının sadece İdlib’le sınırlı olmadığı anlaşılıyor.

Türkiye ile Rusya, Doğu Guta’da ve Halep’te sivillerin tasfiyesinde rol oynadı. Erdoğan ve Putin İdlib’de ise büyük bir sivil katliamının ve göç dalgasının önüne geçen anlaşmanın mimarları oldular. Bu ilişkinin bir geçmişi var. Sadece Doğu Guta ve Halep örneği değil; Rusya ile işbirliği sayesinde DEAŞ’a karşı Fırat Kalkanı, PKK-YPG’ye yönelik Afrin operasyonlarını gerçekleştirdik.

10. MADDEYE DİKKAT

İdlib’e müdahaleyi kimyasal silah kılıfına sokarak Şam’a operasyona hazırlanan ABD’nin planını Soçi anlaşması ile akamete uğrattık. Ancak yukarıdaki sözlerden anlaşıldığı kadarıyla Erdoğan ile Putin’in Suriye mutabakatı sadece İdlib’le sınırlı değil. Bu noktayı sorduğum yetkililer, İdlib anlaşmasının 10. maddesine dikkat çekiyorlar. 10. maddede, “İki taraf, her türlü tezahürde Suriye’deki terörizmle mücadele konusunda kararlılıklarını yineledi” deniliyor. “Soçi anlaşması sadece İdlib’i kapsayan bir anlaşma değil. 10. maddede yer aldığı şekliyle Suriye’deki terörizmle mücadeleyi kapsıyor” diye konuşuyorlar. Belli ki Erdoğan ile Putin arasında 10. maddenin altını dolduran gizli bir mutabakat var. Tabii ülkeler her şeyi açıklamaz.

Bunun bizi en çok ilgilendiren tarafında ise Fırat’ın doğusu yer alıyor. Fırat’ın doğusunda kim var? ABD’nin korumasındaki PKK-YPG var. Erdoğan bu mesajı nerede veriyor? ABD’ye adım attığı anda. Erdoğan zaman ayarlı bu mesajıyla aynı zamanda stratejik bir hamle yaptı. Mesajın sadece ucunu gösterdi. Türkiye-Rusya ittifakının ABD’nin güdümündeki Fırat’ın doğusunu da ilgi alanlarına aldığını hissettirdi. Erdoğan’ın bu mesajından sonra ABD’lilerin görüşmek için daha istekli olacaklarını düşünüyorum.

GEREKİRSE SİLAH KULLANILACAK

Bu arada İdlib sürecine ilişkin elde ettiğim bilgileri de paylaşmak istiyorum.

Soçi anlaşmasının en zayıf halkasını HTŞ başta olmak üzere irili ufaklı terör örgütlerinin silah bırakmaya yanaşmaması ve yeniden çatışma başlatmaları oluşturuyor.

Ankara’da görüştüğüm yetkililerden bu sorunun cevabını öğrenmeye çalışıyorum. HTŞ ya da diğer terör örgütleri silah bırakmaya yanaşacak mı, eğer terör saldırıları başlarsa Türkiye’nin tavrı ne olacak?

Türkiye ile Rusya arasında silahtan arındırılacak 15-20 km’lik hattın koordinatları belirlendi. Sürecin yönetimi ise Müşterek Koordinasyon Merkezi tarafından sağlanacak. Terörist grupların tank, top, çok namlulu roketatar gibi ağır silahları 10 Ekim’e kadar teslim etmeleri; 15 Ekim’e kadar silahsızlandırılmış bölgeyi terk etmeleri öngörülüyor. Ilımlı muhalefeti temsil eden UKC bölgede kalacak ama kritik noktayı İdlib’deki en önemli silahlı güç olan HTŞ’nin tavrı oluşturuyor. HTŞ ağır silahlarını teslim etmeye yanaşacak mı? Sahadan karışık bilgiler geliyor. İşimizin kolay olmayacağı anlaşılıyor. Ayrıca Uygurlardan oluşan Türk-İslam Birliği ve benzer silahlı grupların tavrı da etkili olacak.

SAHADA BASKI BAŞLADI

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hursit dilaver

  25 Eylül 2018 15:22
  0 0
  halbuki benim çoktan beri yazdığım gerekçeli ismi de anons etmeliydi ne diyordum. ATAMIZIN HATIRASINA SAYGI OLARK,TÜRKİYEYE GELDİĞİNDE AZİZİ MİSAFİRİMİZ OLARAK KARŞILANAN VE CUMHURİYET GAZETESİNİN BAYRAM ETTİĞİ VE DEVLET-İ FEHİMANE KRALİ VE ATAMIZIN DA ARABASINDA KENDİ YERİNİ ONA VERDİĞİ BÜYÜK KRALIMIZ EDWARDIN ADINI VERELİM DEDİM. KRAL EDWARD AİRPORT.. yakışmaz mı yani.
 • hursit dilaver 2

  25 Eylül 2018 15:19
  0 0
  HATIRLARMISINIZ BİLMEM. TAYYİP BEY 2002 DE SEÇİMİ TEK BAŞINA KAZANIP TA MEDYA ÖNÜNE ÇIKINCA HEMEN BİR CEVVAL KIZ SORMUŞTU. ''AMA SİZLE KİMSE ORTAK HUKUMET KURMAYACAK'' DEMİŞTİ de tayyip bey bir tekledi, şaşırdı ve AMA BİZ ZATEN TEK BAŞIMIZA GELDİK dedi ama hala şaşkındı.tayyip bey bilirdi ama o kız bilmez dı.HAYATI KOALİSYONLARLA GEÇMİŞ VE GAZETECİ OLMUŞ KIZ NE BİLİRDİ TEK BAŞINA İKTDARI..şimdi de sevgili akit tv muhabiri de o hesap..
 • hursit dilaver

  25 Eylül 2018 15:18
  0 0
  a. selvi bu konuya el atmalı. 3. havalimanın adının konulmasına az kaldı. her kafadan bir ses var. akit tv de abdulhamit mi, atatürk mü diye eyüp sultanda halka soruyor. boşa soruyor tabi. davanın adamı olmadığı belli.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;