SİYASET

Abdulkadir Selvi : Erdoğan’ın sağlığı

Tarih
04 Kasım 2021
İzlenme
Kişi
Yazar
Abdulkadir Selvi

Bir süredir Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında sağlığı yerinde değil algısı oluşturulmaya çalışılıyor. Önceki gün de sosyal medyada Erdoğan’ın öldüğü yönünde çok çirkin bir kampanya başlatıldı.

Bir insanın hayatı üzerinden muhalefet mi olur?

Batsın sizin muhalefetiniz.

Batsın sizin insanlığınız.

Bunu geçmişte Deniz Baykal ve Oğuzhan Asiltürk için yaptıklarında da karşı çıkmıştım.

Tabii Erdoğan’la ilgili algı operasyonlarının bir hedefi var. “Erdoğan hasta, Türkiye’yi yönetemiyor” algısını oluşturmaya çalışıyorlar. Bu işin arkasında yabancı ülke istihbarat servisleri ile FETÖ’cülerin bulunduğu bir gerçek. Ancak muhalefet adına buna destek verenler de çıkıyor.

ALGI OPERASYONU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ile telefonda görüştüErdoğan’ı sandıkta yenemeyenler bu kez sağlığı üzerinden bir algı operasyonu yapıyorlar.

Muhtıra verdiler, olmadı. Partisini kapatmaya çalıştılar, muvaffak olamadılar. Darbe yaptılar, başaramadılar. Bu kez de Erdoğan’ın hayatıyla oynamaya çalışıyorlar.

İğrençsiniz, iğrençsiniz, iğrençsiniz.

Başaramayacaksınız, başaramayacaksınız, başaramayacaksınız.

AKŞENER İLE SANCAR ARASINDA PKK GERİLİMİ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Siirt ziyareti sırasında birisi, “Burası Kürdistan” diye çıkış yapmış ama Meral Akşener sessiz kalmıştı. Akşener’e, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli çok sert tepki gösterdiler. Bahçeli“İYİ Parti Başkanı ‘Burası Kürdistan’dır’ sözüne tek kelime dahi edememiştir. Türkiye sınırları içinde Kürdistan diye bir yer yoktur” dedi.

İYİ Parti, MHP’den ayrılanların kurduğu bir parti olduğu için PKK ve “Kürdistan” üzerinden gösterilen tepkiler, Akşener’i zor durumda bıraktı.

HDP, YUMUŞAK KARNI

HDP'den CHP'ye tezkere teşekkürü: Çok kıymetli buluyoruz - Yeni ŞafakMillet İttifakı’nın yumuşak karnı HDP. Çünkü HDP ile de olmuyor, HDP’siz de.

Seçim kazanmak için HDP’ye muhtaçlar ama HDP ile birlikte görünmek tepkiye neden oluyor. Bu durum Meral Akşener için çarpan etkisi yapıyor. Ne de olsa geçmişi ”Asena”. O nedenle halk, Meral Akşener ile HDP isminin yan yana gelmesine tahammül edemiyor. HDP yüzünden yurt gezilerinde tepkiyle karşılanıyor. Çankırı’da bir esnaf, ”Siz HDP ile bir oldunuz” demişti. Balıkesir’de, “Senin HDP ile ne işin var?“ diye tepki gösterilmişti.

Akşener, her defasında HDP ile ittifak haberlerine tepki gösterdi. Ama bu konudaki kuşkuları gidermekte başarılı olamadı.

ÇIRAY VE DERVİŞOĞLU’NUN SÖZLERİ

Aytun Çıray’ın, “HDP, PKK üzerinden şeytanlaştırılıyor” sözlerine karşı çıkmadığı, Müsavat Dervişoğlu’nun, “HDP meşru bir partidir” çıkışına sessiz kaldığı için Meral Akşener’in, “Burası Kürdistan” sözüne karşı tavır koymaması, HDP ile İYİ Parti arasında bir şey mi var sorusuna haklılık kazandırdı. Akşener, sıcağı sıcağına tepki göstermeliydi. Bu tavır, zihinlerde bir bulanıklığa yol açtı.

AKŞENER’DEN PKK ÇIKIŞI

Akşener: HDP PKK'dır - Yeni ŞafakMeral Akşener, dünkü grup toplantısında bu konuya değindi. “Nasıl olur da ‘Burası Kürdistan’ dermiş. Niye şaşırıyorsunuz, bu kişi bir HDP çalışanı. Biz aylardır ne diyoruz? HDP’yi PKK’nın yanında konumlandırıyorum. HDP, PKK ile arasına mesafe koymalıdır, diyoruz” dedi.

Net bir tavır koydu. Daha önce de, “HDP’yi PKK’nın uzantısı olarak görüyoruz” demişti.

HDP’DEN TEPKİ

Hep diyorum ya muhalefetin yumuşak karnı HDP. Hele İYİ Parti söz konusu olunca bu kelebek etkisi yapıyor.

HDP’den Akşener’e anında yanıt geldi. Mithat Sancar, “İktidar ne kadar aciz ise HDP’ye iktidar diliyle saldıranlar da o kadar acizdir” dedi.

2023’e giderken muhalefetin işi görüldüğü kadar kolay değil. Daha HDP’nin konumu üzerinde bile anlaşamıyorlar.

Meral Akşener, PKK’nın yanında görüyor. HDP’li Ali Kenanoğlu, İYİ Partili Yavuz Ağıralioğlu’na, “Yavuz it havlamış yine” diye saldırıyor.

FATMA KURTULAN GİBİ

HDP'li Fatma Kurtulan hakkında "terör örgütü propagandası" davası Mahkemede küstah çıkış: Ne kadar ceza verirseniz verinYakında Fatma Kurtulan gibi, ”İYİ Parti, size söylüyorum: Size rağmen, içinde bulunduğunuz ittifaka, HDP ve PKKya içinde gönül vermişlerin de olduğu insanlar oy verdi. Şu an koltuklarınızda HDP’nin oylarıyla oturuyorsunuz” derlerse şaşırmayın.

TEZKERE KRİZİ BÜYÜR MÜ?

BAŞLIKTAKİ sorunun cevabını hemen vereyim. CHP ile İYİ Parti Irak ve Suriye tezkerelerinden dolayı ters düşmüşlerdi. Kılıçdaroğlu’nun, Evet dersek Cumhuriyetihanet etmiş oluruz” sözleri İYİ Parti’de rahatsızlığa yol açmıştı. Bunun üzerine Millet İttifakı’nda bölünme olur mu sorusu gündeme gelmişti.

DEĞİNMEDİLER

Salı günü CHP’nin grup toplantısı vardı. Kılıçdaroğlu, bu konuya hiç girmedi. Dün İYİ Parti’nin grup toplantısı vardı. Akşener de tezkere konusuna hiç değinmedi.

Liderlerin konuştukları kadar konuşmadıkları konular da bir mesajdır. Kılıçdaroğlu ve Akşener’in tezkere konusuna değinmemesi ise bu konuyu unutulmaya bıraktıkları anlamına geliyor.

İki liderin tavrına bakınca tezkere konusunun bir krize dönmeyeceği anlaşılıyor.

KANDİL’İ BOMBALAYACAKMIŞ

Kemal Kılıçdaroğlu: Kandil'i yerle yeksan edeceğimKılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı hesabı uğruna CHP’nin misyonuna ihanet etti. HDP ile birlikte Irak ve Suriye tezkeresine hayır dedi. CHP lideri şimdi HDP ile Türk askerinin yurtdışına gönderilmesi tezkeresine hayır demenin sıkıntısını yaşıyor.

yazının devamı 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Copyright © 2022 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;