SİYASET

Abdulkadir Selvi : Erdoğan CHP’li başkanların hangi sorunlarını çözdü?

Tarih
13 Eylül 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Abdulkadir Selvi

CUMHURBAŞKANI Erdoğan’ın aralarında CHP’li belediye başkanlarının da bulunduğu 29 büyükşehir belediye başkanı ile bir araya gelmesi büyük bir memnuniyet oluşturdu.

Erdoğan’ın benzer toplantıyı siyasi parti liderleriyle yapması konusunda da büyük bir ihtiyaç olduğu ortaya çıktı. Elbette ki bir toplantı ile her şey güllük gülistanlık olmadı. Ama iyi bir başlangıç yapıldı. Toplantı bittiği andan itibaren CHP’li belediye başkanlarıyla konuşuyorum. Neden CHP? Çünkü Erdoğan zaten AK Partili belediye başkanlarıyla her ay toplanıyor. Önemli olan CHP’lilerle bir araya gelmesiydi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açık konuşmasından sonra CHP’li belediye başkanları adına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu söz alıyor. Ortak olarak belirledikleri 6 maddeyi tek tek sıralıyor.

1- Büyükşehir yasasıyla ilgili bir değişiklik çalışması yapıldığı söyleniyor. CHP’li belediyeler olarak bu çalışmada yer almak istiyoruz.

erdoğan belediye başkanları ile ilgili görsel sonucu2- Kamu kuruluşları ve bakanlıklar muhalefet belediyelerine de yardımcı olsun.

3- Belediyelerin üzerinde büyük bir borç yükü var. Belediyelerin borçlarıyla ilgili olarak yeniden yapılandırılmaya gidilsin. Sayın Erdoğan, ilk Başbakan olduğunuz zaman bunu yapmıştınız. Yeniden yapılmasını talep ediyoruz.

4- Belediyelerin KDV ödemesi gibi kamudan alacaklarının ödenmesini istiyoruz.

5- Belediyelerin borçlandırılmasıyla ilgili olarak Hazine ve İller Bankası’nın yardımcı olmasını talep ediyoruz.

6- Kamulaştırmada devlet belediyelere destek versin.

İmamoğlu’nun konuşmasından sonra Erdoğan, “Bütün belediye başkanları bakanlıklarda ne işleri var söylesinler” diyor. Sonra bakanlara dönüyor, “Bakanlar da başkanların sorularına cevap versin” diye talimat veriyor.

BELEDİYELERİN BORÇ YÜKÜ

erdoğan belediye başkanları ile ilgili görsel sonucuAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, belediyelerin üzerindeki borç yükünden söz ediyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yardımcı olmasını istiyor. Bunun üzerine Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak devreye giriyor. “Devlette büyük bir yük var. Ancak iktidar ve muhalefet ayrımı yapmadan belediyelerimize yardımcı olacağız” diyor.

TUNÇ SOYER’İN BAKIŞI

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise öncelikli olarak 5 sorunu dile getiriyor ama İzmir’in sorunlarıyla ilgili hazırladığı dosyaları sunmadan toplantıdan ayrılmıyor. İşte o 5 sorun:

erdoğan tunç soyer ile ilgili görsel sonucu1- Çiğli tramvayı, Ulaştırma Bakanlığı’nın onayını bekliyor.

2- Bostancı’da balıkçı barınağı var. Oranın belediyemize tahsisini talep ediyoruz. Tunç Soyer’in bu talebi üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum söz alıyor, “Orayı yolcu indirme-bindirme yeri olarak istediğinizi algılamıştık” diyor. Soyer, “Yok, sığınak olarak talep ediyoruz” karşılığını veriyor. Bakan Kurum, “O zaman tekrar değerlendireceğiz” diyor.

3- “1924 yılında yapılmış elektrik fabrikamız var. Özelleştirme ihalesine girmiş, 35 milyona almıştık. Özelleştirme idaresi bunu reddetti. Sayın Cumhurbaşkanım, bu karar doğru değil, biz orayı müze olarak kullanacağız” deyince Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak, “O zaman tekrar değerlendiririz, yasal bir engel yoksa düzeltiriz” diyor. Soyer, yasal bir engel olmadığını söylüyor.

4- Halkapınar-Otogar arası metro yapımı kararımız Ulaştırma Bakanlığı’nda onay için bekliyor.

5- Soyer, “Çamlı Barajı” konusunu gündeme getiriyor. Bunun üzerine Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli devreye giriyor. “Onu tekrar değerlendireceğiz” diyor.

Tunç Soyer’le konuşurum da sosyal medyayı sallayan Erdoğan’a bakışını sormam mı? Eşinin uyarısı üzerine haberi olmuş. Elbette ki eşi “Bana bile öyle bakmadın” dememiştir çünkü ikisi arasındaki aşkı iyi biliyorum.

VAHAP SEÇER’DEN TEŞEKKÜR

erdoğan muhittin böcek tokalaşma ile ilgili görsel sonucuMersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise sözlerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ederek başlıyor. Seçer, “Mersin raylı sistemi imzanızla yatırım programına alındı. Size teşekkür ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanım, raylı sisteme finansman desteği için Hazine garantisine ihtiyacımız olacak. Hazine garantisi için sizden destek istiyorum” diyor. Bunun üzerine Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak söz alıyor. Albayrak, Hazine garantisi isteyen iktidar ve muhalefete ait belediyeler olduğunu söylüyor. Bunların hangi belediyeler olduğunu açıkladıktan sonra, “Bu talepleri süratle değerlendiriyoruz. Belediyelerimize yardımcı olacağız” diyor.

MUHİTTİN BÖCEK’İN ÇÖZDÜĞÜ SORUN

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise Antalya’yı anlatıyor. “Sayın Cumhurbaşkanım önünüzde Antalya’nın borçlanma onayı duruyor. Bu konuda onay vermenizi bekliyoruz” diyor. Erdoğan hemen devreye giriyor. Onay verdiğini söylüyor. Böylece toplantının ilk sonuçlarından biri alınmış oluyor. Muhittin Böcek, teşekkür ettiği Cumhurbaşkanı’na...

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • KRİSTAL KOZMİK

  14 Eylül 2019 16:07
  1 0
  SORU YANLIŞ OLMUŞ GERÇEĞİ BELEDİYE BAŞKANLARI ERDOĞANIN HANGİ SORUN VE SIKINTISINI ÇÖZDÜ.....ADAMIN AYAĞINA BAĞ OLMAKTAN BAŞKA BİR BOK YEDİKLERİ YOK
 • hursit dilaver

  14 Eylül 2019 14:09
  1 0
  (ama bilirim ben bu AKPyi. bunların peşinde çevresinde dolanır dururlar.erkekseniz işten çıkanları aldırın. ya da siz de deyin ki. BİZ DE DİSKE BAĞLI YA DA SOLCU,CHPLİ İŞÇİLERİ ÇIKARIRIZ. DİYEMEZSİNİZ.çünkü. KORKARSINIZ. EZİKLİK BU İŞTE.ORADA BİNLERCE İŞÇİ EKMEK DERDİNDE, BEBELERİ OKULA GİDEMİYOR. SİZ, AMA BİZ ONLAR GİBİ DEĞİLİZ DEME VE HALA YARANMA PEŞİNDESİNİZ. KİME YARANIYORSUNUZ BE.CHPYE Mİ.. HİÇ HEVESLENMEYİN ASLA YARANAMAZSINIZ. MENDERES, DEMİREL,ÖZAL, ERBAKAN MI YARANDI..
 • hursit dilaver 2

  14 Eylül 2019 14:08
  1 0
  ama kemal kılıçdaoğlunun tayyip bey fobisi var, gördüğüne zaten nevri dönüyor. BU ÖZELLİĞİNİ BELEDİYE BAŞKANLARINA EMRİVAKİ YAPMAK NE DEMEK..HANGİ YÜZLE TAYYİP BEYDEN BİR ŞEY İSTEYECEKLER.kibarca salon dişina da alabilrdi ya da çay kahve içer güle güle derdi.ONLAR TAYYİP BEYE MUHTAÇ. TAYYİP BEY ONLARA MUHTAÇ DEĞİL.
 • hursit dilaver

  14 Eylül 2019 14:03
  1 0
  baaak abdüljkadir. seni severiz. ama haddini bilmek lazım derler. yazsana bakalım. TOPLANTIDA SALONA TAYYİP BEY, YANİ CUMHURBAŞKANI,YANİ DAVET SAHİBİ GELDİĞİNDE HİÇ BİR CHPLİ BELEDİYE BAŞKANI AYAGA KALKMAMIŞ.çok mu iyi etmişler. şimdi ne bekliyorlar tayyip beyden.t
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;