SİYASET

Abdulkadir Selvi : Erdoğan-Bahçeli görüşmesinden ne çıktı?

Tarih
28 Haziran 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Abdulkadir Selvi

GÖZLER Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin görüşmesine çevrilmişti.

Bahçeli görüşme öncesinde bir jest yaptı, ”Biz ne dersek, o olacaktır” diyen Sefer Aycan’ı Genel Başkan Yardımcılığı görevinden aldı. Böylece ‘cumhur ittifakı’nın ruhuna zarar verecek adımlara izin vermeyeceğini gösterdi.

Erdoğan-Bahçeli görüşmesi 24 Haziran’dan sonraki en kritik görüşmeydi. İki lider, 40 dakika süren görüşmede yeni süreci ele aldılar. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmenin başında seçimlerdeki katkısından dolayı Bahçeli’ye teşekkür ettiği, ardından ise yeni sistem hakkında bilgi verdiği söyleniyor. İki liderin, ‘cumhur ittifakı’nın yeni dönemde devam etmesi konusunda tam bir mutabakat içinde oldukları ifade ediliyor. MHP’de, ‘cumhur ittifakı’nın, ‘cumhur iktidarı’na dönüştürülmesi beklentisi içinde olanlara rağmen Bahçeli bu kapıyı hiç açmadı. O nedenle yeni dönemde kabinede MHP’li bakanların yer alması gündemde değil. MHP’nin, Binali Yıldırım’ın Meclis Başkanlığı’na olumlu baktığı ancak hükümet kuruluşunda takdiri tamamen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bıraktığı söyleniyor.

Erdoğan, partisinin yetkili kurullarıyla dahi bir araya gelmeden önce Bahçeli ile görüşürken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce henüz bir telefon görüşmesi dahi yapmadılar.

CHP’de ne oluyor derseniz bir seçim klasiği yaşanıyor. Her seçimden önce beklentiler yükseltiliyor, seçim gecesi bir hüsran yaşanıyor, seçimden sonra ilk iş olarak olağanüstü kurultay çağrıları yapılıyor. Bu kez farklı olan, cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce yüzde 30’un üstüne çıktığı halde bu tartışmanın yaşanması oldu.

İNCE, KRİTİK KARAR EŞİĞİNDE

Peki CHP’de ne oluyor? Muharrem İnce, olağanüstü kurultayı zorlayacak mı? İnce’nin 81 vilayeti ziyaret edecek olması, yeni bir parti kuruluşu için nabız yoklama olarak yorumlanabilir mi?

İnce, “Benim ağzımdan olağanüstü kurultay lafını duymayacaksınız” dedi. Seçim gecesi bu yönde yapılan telkinlere de, “Uygun kaçmaz” yanıtı verdiği söyleniyor.  Cumhurbaşkanı adayı olduğunda da Kılıçdaroğlu’nun karşısında aday olmayacağını deklare etmişti. İnce aday olmayacak ama partide bir grup olağanüstü kurultay için imzayı toplar, İnce’ye de önlerine düşmek kalır mı? Pek öyle gözükmüyor. Muharrem İnce teşekkür gezilerinde halktan gördüğü karşılığa göre yol haritasını belirleyecek.  CHP’de olağanüstü bir gelişme olmazsa yerel seçimlere Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında gidilecek.

YSK’NIN KARARI NE OLACAK?

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;