SİYASET

Abdulkadir Selvi : Cumhurbaşkanlığı hesapları karışıyor

Tarih
27 Aralık 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Abdulkadir Selvi

2023 seçimlerine uzun bir süre var ama birileri Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dönük mıntıka temizliğine şimdiden başladı.

Külliye’ye giden CHP’li tartışmasının bu yönü üzerinde pek fazla durulmadı ama oradaki hedeflerden biri, mevcut siyasetçileri yıpratırken yenilere yol açmaktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ve Muharrem İnce’yi polemiğin içine çekerek, “Eski siyasiler kavgacı” algısını oluşturmaktı. Kılıçdaroğlu bu oyunu göremedi ama Erdoğan, “Cumhurbaşkanlığımı ortaya koyuyorum” restini çekmek suretiyle krizi fırsata çevirdi. Muharrem İnce’nin meydan okuyuşu da kendisini kuyuya atmak isteyenlerin hesabını bozdu.

Benzer süreç TOGO kuleleriyle ilgili tartışmada yaşanmadı. O farklı bir olaydı. Ama Kanal İstanbul’la bir algı oluşturulmak istendiği bir kez daha öne çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kanal İstanbul’u savunurken, Ekrem İmamoğlu şiddetle karşı çıkıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni Kanal İstanbul’la ilgili ortaklıktan çektiğini açıklayan İmamoğlu, önceki gün düzenlediği basın toplantısında ise “Ya kanal, ya İstanbul” diye bir çıkış yaptı.

Ekrem İmamoğlu her şeye karşı çıkan, “istemezükçü” bir CHP’li olmadığı, Yasin-i Şerif okuyan, cuma namazına giden, milletin değerleriyle barışık bir profil ortaya koyabildiği için seçimleri kazanmıştı. Ondan her şeye karşı çıkan CHP siyasetinde yeni bir kulvar açması bekleniyordu. Ama İmamoğlu, Kanal İstanbul konusundaki tavrı ile Boğaziçi Köprüsü’ne karşı çıkan “68 model solcu” bir tavır ortaya koydu. Böylece seçimlerden önce çizdiği profille seçimlerden sonraki tavrı pek uyuşmadı.

Fakat 2023 seçimlerine dönük projeleri olanlar, dünden itibaren “Ekrem İmamoğlu muhalefetin sözcüsü” ya da “İmamoğlu muhalefetin liderliğini yapıyor” söylemini piyasaya sürmeye başladılar.

İmamoğlu’nun da bundan hoşlandığı anlaşılıyor çünkü giderek muhalefet dozunu yükseltiyor.

Hedef, 2023’te Cumhurbaşkanı adayı olmak.

Hatırlar mısınız, bir süre önce Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dönüp “Bomba kulislerim var” demiş, sonunu da “Ekrem İmamoğlu, aman dikkat” diye bitirmiştim. Ayrıntılarını daha sonra yazacağım. İmamoğlu bu role soyunurken, Ankara’da başka bir isim konuşuluyor. Bir anlamda hesaplar karışıyor. O yüzden bu kez de “Ekrem İmamoğlu, Abdullah Gül’e aman dikkat” diyorum.

gül imamoğlu ile ilgili görsel sonucu"Bir şey daha diyorum.

2023 sürecinde Cumhurbaşkanı Erdoğan hamlelerini henüz yapmadı. Erdoğan’ın hamlelerini görmeden kimse hesap yapmasın derim.

KILIÇDAROĞLU’NUN TARTIŞILAN LİDERLİĞİ

Hani “İstanbul yaklaşımı” diye bir deyim var ya, buna şimdi bir de Kılıçdaroğlu yaklaşımını eklemek lazım. Sinan Aygün, Kılıçdaroğlu ile iki kez görüştüğünü ve TOGO kuleleri için kendisinden 25 milyon lira rüşvet istendiğini anlattığını söylüyor. “Kılıçdaroğlu bana ‘Dur, sakin ol! Ben Bülent Kuşoğlu ile görüşürüm, senin Mansur Bey ile olan sorununu çözer’ dedi” diyor. Kılıçdaroğlu’nun 1 saat sonra arayıp Kuşoğlu’nun Ankara dışında olduğunu, daha sonra görüşeceğini söylediğini ifade ediyor.

Bülent Kuşoğlu Ankara dışında olduğunu doğruluyor ama Kılıçdaroğlu’nun kendisini aramadığını söylüyor.

Sinan Aygün, bu kez Kılıçdaroğlu’ndan “iki dostum” dediği CHP’li Meclis Başkanvekili Levent Gök ile Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’i görevlendirmesini istiyor. Levent Gök CNN Türk’te yayına bağlanınca öğrendik ki Kılıçdaroğlu onlarla da görüşmemiş. Böyle bir talimat vermemiş. Ama Kemal Bey, Mansur Yavaş’la görüşüp “Hukukun gereğini yerine getir” demiş.

Kılıçdaroğlu bir şeyi istemeyince yapmıyor ama tarzı biraz farklı.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;