GÜNCEL

Abdulkadir Selvi : Başörtülülere saldırıya Kılıçdaroğlu’ndan tepki

Tarih
18 Kasım 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Abdulkadir Selvi

Karaköy’de başörtülü iki genç kız kendi halinde yürürken, Semahat Yolcu isimli kadın tokat atıyor.

Yetinmiyor, iki kez arkasına dönüp bakarak bir tepki veriyorlar mı diye kontrol ediyor. Tepki gösterseler belli ki dönüp daha beter saldıracak. Neyse ki yakalandı, tutuklandı. Beşiktaş’ta ise öğretmen Şüheda E.’ye saldıran kadın bulunamadı. Kimi Atatürkçülük adına bunun yapıldığını söyledi. Kimi bunu yapanların CHP’nin İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerde seçimleri kazanmasından dolayı güç aldığını savundu. O nedenle CHP’nin bu olay karşısındaki tavrı önemliydi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bu olayı konuştum. Önemli açıklamalar yaptı. Onları aktaracağım. Ama önce başörtüsü yasağına ilişkin gözlemlerimi paylaşmak istiyorum.

Bir dönemler başörtülüler bu ülkenin zencileriydi. Başörtülü olduğu için Ankara Üniversitesi’nden atılan genç bir kız gözyaşları içinde anlatmıştı. “Benim babam inşaatlarda amelelik yaparak beni okutuyor. Beni okuldan attılar desem babam yıkılır. O yüzden memlekete gidemiyorum. Her gün okulum varmış gibi buraya geliyorum. Babama ne diyeceğimi bilemiyorum. Çaresizim. Ama başımı açmak istemiyorum” demişti. İçime işlemişti.

kılıçdaroğlu ile ilgili görsel sonucuBu ülkede Kemal Alemdar’ın, Nur Serter’in İstanbul Üniversitesi’nde kurduğu ikna odalarını yaşadık, üniversite kapılarının başörtülülere kapatıldığı dönemlere tanıklık ettik. Kendilerini laikliğin bekçisi olarak gören zihniyet, başörtüsü yasağının savunuculuğunu yaptı. Tayyip Erdoğan Başbakan’dı. Nejat Uygur, TSK Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavi görüyordu. Başbakan geçmiş olsun ziyaretine gidecekti. Ancak başörtülü diye Başbakan’ın eşini almadılar. Abdullah Gül’ün eşi başörtülü diye cumhurbaşkanı seçilmesi engellenmek istendi. Abdullah Gül, cumhurbaşkanı olduğunda eşi başörtülü diye iki ayrı resepsiyon vermek durumunda kaldı. Başörtüsü zulmü tam bir trajediydi.

Başörtüsü yasağı karşısında siyaset iyi bir sınav veremedi. ANAP ve AK Parti döneminde çıkarılan başörtüsü affını CHP, her defasında Anayasa Mahkemesi’ne götürerek iptal ettirdi. Hatta AK Parti hakkında açılan kapatma davasının gerekçesi, başörtüsü yasağını kaldıran yasal düzenlemeydi.

ERDOĞAN’IN BAŞÖRTÜSÜ MÜCADELESİ

Türkiye başörtüsü yasağını geride bıraktı. Ama bu iş kendiliğinden olmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hakkını teslim etmek gerekiyor. Erdoğan’ın yasaklara karşı verdiği mücadele Türkiye’yi başörtüsü yasağı ayıbından kurtardı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da başörtüsü yasağı karşısında alışılmış CHP çizgisinden farklı hareket etti. Başörtüsü yasağını Anayasa Mahkemesi’ne taşıyan bir lider olmadı. Bu iş artık tarihe mal oldu diye düşünürken, İstanbul’daki saldırlar bize gösterdi ki bazı kafalar hiç değişmemiş. Başörtülülere tokat atmak, hakaret etmek, yumruklamak için sırada bekliyorlar. Sevindirici olan ise şu: Kimse çıkıp Atatürkçülük adına ya da laiklik endişesiyle bunlara destek olmuyor. Zaten bu sorun sadece yasal düzenlemelerle değil, toplumun tepkisiyle aşılacak. Din adına yapılan bir terbiyesizliğe dindarlar, Atatürkçülük adına yapılan saldırıya Atatürkçüler karşı çıktığı sürece, bunların hevesleri kursağında kalacak.

KILIÇDAROĞLU NET KONUŞTU

kılıçdaroğlu ile ilgili görsel sonucuBu tür olaylar aynı zamanda siyaset açısından da bir sınav niteliği taşıyor. Özellikle de CHP açısından. Çünkü geçmişte bu konuda başarılı bir sınav veremeyen bir CHP var. Ama aynı zamanda “Değiştim” diyen bir CHP de var. Son yerel seçimlerde muhafazakâr kesimlerle barışmaya çalışan, onlardan oy almayı başarmış bir CHP gerçeği de önümüzde duruyor. O nedenle İstanbul’daki çirkin olay üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu aradım. Başörtülülere yapılan saldırı karşısında rahatsızdı. Hatta tepkiliydi. CHP Lideri çok net konuştu. “Bu saldırılar asla kabul edilemez. Başörtülü bir kadına, başörtülü bir kızımıza başörtüsü taktı diye yapılan saldırıyı kınıyorum, lanetliyorum. Ayrıca toplumun tüm kesimlerinin bu ve benzer saldırıları şiddetle kınaması, lanetlemesi lazım. Bu türden saldırıları yapanların provokatör olduğu kanısındayım. Toplumu germe, ayrıştırma, toplumu kutuplaştırma gibi bir görev üstlendiklerini düşünüyorum. Toplumun her kesiminin de siyasi görüşü, inancı, kimliği ne olursa olsun bu tür olaylara en sert tepkiyi vermesi gerekir. Öte yandan şunu da belirtmeliyim ki kadınlara yönelik her türlü saldırıya ve her türlü şiddete karşı, çocuklarımıza yönelik her türlü saldırıya ve şiddete karşı mücadelemizi kararlılıkla sürdürmeli, bu konuda toplumsal bir dayanışma göstermeliyiz” dedi.

BAŞÖRTÜLÜLERİ ARAYACAK MI?

Kılıçdaroğlu’na “Saldırıya maruz kalan başörtülüleri aramayı düşünüyor musunuz?” diye sordum. “Arayacağım tabii” diye karşılık verdi.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • ALİ HAYDER

  20 Kasım 2019 13:44
  0 0
  ONUN NE DÜŞÜNDÜĞÜNÜ BİLMEM DE YİNE BİR ADAMI ...ÖZKOÇ ATLI ŞEYİ ECEVİT GİBİ MECLİSTE ÖZLEM ZENGİN HANIMEFENDİYE "ŞU KADINA HADDİNİ BİLDİRİN" DEMİŞ. ONUN NE DEMESİ KIYTIRIKTAN BİR SÖZ.
 • hursit dilaver

  19 Kasım 2019 14:08
  0 0
  başörtüsü islami kural.biz lozan şartları gereği islamı terkettik ve de din,peygamber,hilafet,osmanlı tarih, coğrafya,mekke,medine,kudus,rumeli VE DE.lozanda tahsis edilen sınırlar içindeki türbeler,yatırlar,imaretler,külliyeler, camiler yanında TÜRK MÜZİĞİ DAHİL,1923DEN ÖNCE NE VARSA HALKIN KABUL ETTİĞİ HEPSİ KALDIRILDI..BU ÜLKE TÜRK MÜZİGİNİ KONSERVATUVARA,RADYOYA,MEYHANELERE,GAZİNOLARA HANGI TARİHTE EZİLE BÜZÜLE KORKA KORKA İZİN VERDİ DERSİNİZ.işte AYASOFYA..açmayı teklif bile edemezsiniz.
 • hursit dilaver

  18 Kasım 2019 14:33
  3 0
  siz gene de beni dinleyin CHP iktidar olduğu günun akşamı başörtülüler falan sokaga çıkmasın. bu kin öyle bir kin ki. esasında derler ki'' BUNLAR BAŞ ÖRTÜP,NAMAZ KILIP MÜSLÜMANCA YAŞIYOR AMA BİZ İÇKİ İÇİP, EGLENİP NAMAZ FALAN KILMIYOR, DİNE DE SÖVÜYORUZ. ÖLÜNCE AŞAĞIDA BUNLAR CENNETE, BİZ CEHENNEME GİDECEĞİZ.BUNUN İÇİN KİNLİYİZ ONLARA''. diyorlar. BUNUN HIRSI İNTİKAMI VAR BUNLARDA..
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;